Cover Letter - Cover Letter Hizmeti - BestInCV
Cover Letter - Cover Letter Hizmeti - BestInCV

Cover Letter

Avrupa'ya başvuru mu yapıyorsunuz? Peki, Avrupa'ya başvuru yapmanız için gerekli olan tüm adımları biliyor musunuz? Cover letter, bir başvuruda kullanmanız gereken önemli dökümanlar arasındadır. Özellikle de Avrupa'da iş arıyorsanız.

Sizden her yeni iş başvurunuzda CV'niz ile birlikte Cover Letter dökümanını da sunmanız beklenmektedir. Peki, doğru Cover Letter dökümanını sunduğunuzdan nasıl emin olacaksınız? İşte bu noktada BestinCV devreye girmektedir.

İncelediğimiz birçok Cover Letter sunumunda adaylar ya yalnızca kendilerinin ne kadar iyi olduğundan bahsediyorlar ya da Cover Letter'larını CV'lerinin bir özeti şeklinde düzenliyorlar. Ama Cover Letter dökümanında da, aynı CV'lerde olduğu gibi uygulanması gereken kriterler ve bir düzen mevcuttur.

Bu hizmetimizde bu düzene uygun olarak size özel düzenlenen bir Cover Letter taslağı tarafınıza sunulmakta ve bu dökümanın ne şekilde düzenlenerek şirketlere sunulması gerektiği ile ilgili bilgilendirmeler yapılmaktadır.

Cover Letter danışmanlığı hizmetimiz ile ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz, yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Cover Letter dokümanının Türkiye’de aktif olarak kullanılmayan bir doküman olduğunun farkındayız. Ancak, bu ne yazık ki sizin başvurularınızı yalnızca CV’niz ile yapabileceğiniz anlamına gelmiyor. Avrupa başvurularınız söz konusu olduğunda Cover Letter olmadan yapılan başvurularınız kesinlikle tam başvuru sayılmaz. Genelde LinkedIn’den bir sürü başvuru yaptığını ancak geri dönüş alamadığını söyleyen kişilerle konuştuğumuzda “easy-apply” veya “kolay başvuru” olarak anılan başvuruları yaptıklarını görüyoruz. Sadece bu başvuruları yaparak bir geri dönüş bekliyorsanız şansınızı çok azalttığınızı belirtmek gerekir. Genellikle yurtdışı cover letter olmadan yapılan başvuruları CV toplama ve CV havuzu yaratma amaçlı olarak alır ve size hemen bir gün sonrasında ret cevabı gelmesi çok muhtemeldir.

Bunun dışında, bu konuyu sadece “easy-apply” durumuna özel olarak düşünmemek gerekir. Çünkü başvuru ekranında CV ve Cover Letter yükleme yerleri olmasına rağmen yalnızca CV ile başvuran danışanlar ile de karşılaşıyoruz. Bu tarz başvuruların Avrupalı şirketler nezdinde özensiz görüldüğünü söyleyebiliriz. Şirketi önemsemediğinizi, araştırmadığınızı ve yalnızca yaptığınız yüzlerce başvurudan birisi olduklarını düşüneceklerdir. Bir şirket bunu neden bu şekilde düşünsün de diyebilirsiniz. Ancak, bu duruma, şirketini seven ve ona bağlılıkla çalışan kişilerin her zaman şirketlerine daha fazla yarar sağlayacağını bilerek bakarsanız şirketlerin de neyin peşinde olduğunu siz de anlayabilirsiniz.

Size beraber kurulduğumuz Hollandalı işe alım ajansından daha kesin ve içerden bir bilgi verelim. Bir başvurunun ilk filtrelenme şekli CV + Cover Letter mevcut olan başvuruların seçilmesi ve diğerlerine ret cevabı gönderilmesidir. Bunun birinci sebebi Hollanda, İrlanda, Belçika, Almanya, Finlandiya, Norveç, vb. ülkelere zaten ihtiyaçtan çok daha fazla sayıda başvuru gelmesi ve işe alım ajanslarının bu başvuruların sayısını azalatmak için filtrelemek istemesidir. Hedefe ulaşmak için, gerekli tüm noktalar doğru şekilde yapılmalıdır. Aksi halde gerçek bir insanın karşısına dahi çıkamadan, bir yazılım tarafından elenebilirsiniz.

Bu noktada sizlerle aşağıda İlke Hanım’ın bize yazdığı ve bu konu ile alakalı olan satırları paylaşmak istiyoruz;

“Tüm yönlendirmeleriniz ve yardımlarınız için öncelikle teşekkür ederim.

Sürecin başından beri yaklaşımınız, iletişiminiz, gerçekçi ve ayakları yere basan yönlendirmeleriniz ile yurtdışı kariyer planım konusunda motivasyon olarak çok büyük desteğinizi gördüm. Kişiye özel yaklaşımınızın olduğunu hissettirdiniz, asla bir şablona bağlı kalarak, üstün körü bir şekilde danışmanlık yapmadınız. Bu anlamda bir destek almak çok büyük bir fark yaratıyor. Danışmanlık almadan önce bu hizmetin benim için uygun olup olmadığıyla ilgili yönlendirmeleriniz çok önemliydi. Süreç boyunca öncelikle beni tanıyıp, gerekli bilgileri alıp asla sürüncemede bırakmadan çok güzel bir CV, cover letter ve linkedin profiline sahip olmamı sağladınız. Aslında CV hazırlama, kendini doğru bir şekilde ifade etme ve hedefe yönelik olarak hareket edebilmenin önemli bir uzmanlık alanı olduğunu yaşayarak gördüm, sizinle çalışmaya başladıktan sonra büyük bir firmadan hemen görüşme için teklif aldım, başvurularıma olumlu olumsuz mutlaka cevap geldiğini gördüm. Hatta bir firmadan "ilgili pozisyonun başka biri ile dolduğunu fakat ileride mutlaka birlikte çalışabilmek için pozisyon yaratmak istiyoruz" şeklinde bile bir dönüş aldım ki bu kendimi sayenizde ne kadar doğru ifade edebildiğimi gösterdi.

Sayenizde hayallerime olan inancım tam, profesyonel yetkinliklerimle beraber sizin danışmanlığınızla daha gerçekçi planlar yapabiliyorum. Bu süreçte yanımda olduğunuz için ve sizlerle tanıştığım için çok mutluyum.”

Öncelikle şunu söylemek isteriz ki, paylaştığımız referans yazılarının hepsi danışanlarımızın kendi isteğiyle, çalışmamızdan memnun olduğu için yazdığı yazılardır. İlke Hanım biz bu yazımızı yazarken 2 farklı dünyaca ünlü şirket ile son mülakatlarına giriyor ve umuyoruz ki çok yakında bizim yanımıza gelip, arkadaşımız olacak. :)

Konumuza dönecek olursak, İlke Hanım bizimle çalışmaya başladıktan sonra hemen bir görüşme için teklif aldığında bunun sebebi, CV’sinin Avrupa CV standartlarına uygun bir şekilde düzenlenmesi ve başvurularında doğru ve özgün bir yurtdışı Cover Letter dokümanına sahip olmasıydı. Başvurulara mutlaka cevap gelmesi de bunun sonucudur. Karşınızdaki kişilere ne kadar özenli ve ne kadar profesyonel bir başvuru yaparsanız, karşınızdakiler de o kadar profesyonel bir şekilde başvurunuzu cevaplar ve değerlendirir.

Avrupa’da iş ararken gelebileceğiniz son ve en iyi nokta ise bir şirketin HR grubunun veya headhunter/recruiter’ların size pozisyon bulmak istediklerini söylemesidir. Düşünsenize bir şirket sizi o kadar beğeniyor ki, pozisyon yaratmak istediğini söylüyor. Bunun bir başka örneğini de Polonya’da iş arayan başka bir danışanımız ile yaşamıştık. Bir şirket aynı şekilde dönüş yapmıştı. Cevaplarında şirketin Lehçe, Portekizce ve İspanyolca bilen kişilerle çalıştığı, ancak başvurudan çok etkilendikleri için danışanımıza pozisyon bulmaya çalışacakları söylenmişti. Bu danışanımız da şu an Polonya’da Bulgar menşeili bir şirkette işe girmiş durumda ve hali hazırda çalışıyor. :)

Şimdi buraya kadar anlattıklarımız neden Cover Letter kullanılmalı sorusu ile alakalıydı. Eğer aklınızdaki soru işaretlerini giderebildiysek, bundan sonra biraz Cover Letter nedir ve Cover Letter nasıl yazılmalı konularından bahsedeceğiz.

Cover Letter nedir ne değildir?

Türkçeleştirmeye çalışılmış isimleri kapak mektubu, niyet mektubu, önyazı, motivasyon mektubu, vb. olan bu dokümanı Avrupa’da iş bulma hedefinde iseniz her yerde “Cover Letter” ismi ile göreceksiniz. Daha nadir de olsa görebileceğiniz Motivation Letter tanımı da Cover Letter için kullanılmaktadır. Eğer bir şirket sayfasında “Send us your Resume + Motivation” yazısını görürseniz CV + Cover Letter ile başvurmanız gerektiğini bilmeniz ve bu şekilde başvurmanız beklenir.

Bu arada birkaç farklı kişi ile konuşurken karıştırıldığını fark ettiğimiz için şu konuya da açıklık getirmek isteriz: Referans Mektubu ile Cover Letter aynı şeyler değildir. Referans mektubu genellikle üniversite ve özellikle yüksek lisans başvuruları için istenir. Bu referans mektubu %90 ihtimalle lisans eğitiminizdeki hocalarınızdan birinden istenir. %10 da olsa eski müdürlerinizden olduğunda da kabul edildiğini de biliyoruz. Ama bu konunun sizin iş başvuruları için kullanacağınız Cover Letter ile uzaktan yakından alakası yoktur. Öncelikle referans mektubu başkası tarafından sizi anlatan şekilde yazılır ancak Cover Letter’ınızı kimse sizin yerinize yazamaz.

Peki, Cover Letter nasıl düzenlenmelidir?

Ön değerlendirme hizmetimiz kapsamında biz de sizlerden CV ve Cover Letter’larınızı bize iletmenizi istiyoruz ve Cover Letter’larınızı da değerlendiriyoruz. Cover Letter’ınız CV’nizde yazamadığınız ancak anlatmak istediğiniz her türlü karşı tarafı etkileyebilecek bilgiyi yazabileceğiniz yerdir. Ancak sıklıkla Cover Letter’da CV’lerin özetlendiğine de görüyoruz. Bu şekilde Cover Letter düzenlemek hatalıdır.

Size yeni bir bakış açısı kazandırmak adına şu sözümüzü her zaman hatırlayın: “Cover Letter aslında yazılı mülakattır”. Eğer başvurduğunuz şirketin HR grubunu Cover Letter’ınız ile ikna edebilirseniz mülakata hak kazanırsınız. Eğer mülakatları iyi geçirirseniz de, iş teklifine hak kazanırsınız ve süreciniz olumlu sonuçlanır. Dolayısıyla başvurunuzun olumlu sonuçlanmasının ilk adımı Cover Letter’dır ve bu doküman özenle düzenlenmelidir.

Tam da bu noktada bir mülakata katıldığımızı düşünelim. Diyelim ki bu mülakatta size neden Hollanda’ya gelmek istediğinizi sordular ve siz Türkiye’deki maaşınızın düşük olduğundan bahsettiniz. Ufak bir kümeler hesabı yaparsak, aslında sizin istediğiniz küme belki de Türkiye’den daha iyi maaşlar veren 30 ülkelik bir küme ama cevap yalnızca Hollanda’yı işaret etmiyor. Bu sizin Hollanda’ya gelme motivasyonunuzun düşük olduğuna işaret eder.

Bu örnekten de anlayacağınız üzere, bir cevabınız olduğunda bile karşı tarafın istediği cevabı veriyor olmayabilirsiniz veya motivasyonunuz yeterince kuvvetli olmayabilir. Genel nitelikli bir Cover Letter kullanmanız ise karşı tarafı direkt olarak önemsemediğinizi gösterir. Bir Cover Letter her zaman başvuruya özel hazırlanmalıdır. Cover Letter’ın içinde her zaman başvurduğunuz şirketi neden istediğiniz ve başvurduğunuz iş ilanını neden kendinize uygun gördüğünüz uygun şekilde belirtilmelidir. Profesyonel ve etkileyici bir başvuru yapabilmek adına Cover Letter’ın içinde bunların kaç paragrafta ve ne şekilde işleneceğinin bile bir standardı oluşturulmuştur. Ayrıca, size belki de ilk kez duyacağınız bir şeyden bahsedeceğiz; ATS yani aday takip sistemi yazılımı Cover Letter’lar için de kullanılmaktadır. Bu yazılımı atlatabilmeniz için ise Cover Letter’ın yazım düzenine dikkat edilmelidir.

Cover Letter da CV gibi canlı bir dokümandır ve yukarıda da belirttiğimiz gibi her başvuruya özel olarak düzenlenmelidir. Cover Letter’ı başvuruya özel olarak düzenlemiş olmanız sizin başvuruya ve şirkete değer verdiğinizi gösterir. Şirketin iş ilanını paylaştığında sizden yalnızca CV değil CV + Cover Letter istemesi ise, şirketin başvuruları önemseyeceğini gösterme şeklidir. Buradaki mesajları doğru şekilde okuyabilmek, hedefinize ulaşmanız yolunda size çok yardımcı olacaktır.

BestinCV Cover Letter düzenleme konusunda nasıl yardımcı oluyor?

Öncelikle BestinCV’den Cover Letter hizmeti alabilmeniz için şimdiye kadar bir Cover Letter yazmış olmanıza gerek yoktur. Bunun Türkiye’de çok da kullanılmayan bir doküman olduğunun biz de farkındayız. Sizden alacağımız bilgilerle; sizi, sizin hayallerinizi ve sizin iş hayatınızı anlatan bir Cover Letter düzenleme hizmeti veriyoruz. Size Cover Letter taslağınızı ilettiğimizde, başvurularınız için yalnızca çok küçük noktaları doldurmak kalıyor ve başvuruya özel doldurduğunuz bu noktalar sayesinde karşınızdaki şirketlere kendilerini özel hissettirebiliyorsunuz. Buna karşılık olarak ise şirketlerden geri dönüşler alıyorsunuz.

BestinCV olarak, size sadece Cover Letter’ın taslağını sunmuyoruz. Bu taslak nedir, hangi kısma ne neden yazılmıştır ve nasıl kullanılır gibi sorularınıza da cevap veriyor ve size nasıl kullanılacağını öğretiyoruz. Cover Letter dokümanınızı ilerleyen kariyeriniz ile birlikte nasıl geliştirebilirsiniz, revize edebilirsiniz ve her şirket için nasıl özelleştirebilirsiniz konularının da cevaplarını veriyoruz. Ayrıca Cover Letter örnekleri göstererek, yazdığınız yazıların doğruluğunu kontrol edebilme şansı sunuyoruz.

En son noktada ise, sizin Cover Letter’ı doğru şekilde kullandığınızdan emin olmak adına, ilk birkaç başvurunuz için hazırladığınız Cover Letter taslaklarını, başvurularınızdan önce, bize iletmenizi istiyoruz. Cover Letter’larınızı inceliyor, yorumlarımızı iletiyor ve karşınızdaki şirketleri etkileme tekniklerini öğretiyoruz. Bu teknikler doğru kullanıldığı sürece başvurduğunuz şirketlerden alacağınız geri dönüşlerin çok artacağını göreceksiniz. 

Siz de doğru başvuruları yapabilmek adına bizden Cover Letter Danışmanlığı almak isterseniz her zaman sizlerin de aramıza katılmasından mutluluk duyarız.

Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

Çerez Kullanımı

Çerezler (cookie), bestincv.com web sitesini ve hizmetlerini daha etkin bir şekilde sunmamızı sağlamaktadır. Çerezlerle ilgili detaylı bilgi için gizlilik politikamızı ziyaret edebilirsiniz.