Yurtdışı İş Bulma Danışmanlık Şirketleri - BestinCV
Yurtdışı İş Bulma Danışmanlık Şirketleri - BestinCV

Yurtdışı Danışmanlığı

Avrupa’da iş bulma yolunda henüz kararsızsanız, nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, yol haritanızı oluşturmak istiyor fakat bu konuda yeterince bilginiz olduğunu düşünmüyorsanız, yurtdışı iş bulma danışmanlık şirketleri arayışına girmiş olmanız muhtemeldir. BestinCV olarak, biz de size Avrupa hakkında her konuda size doğru bilgiler vermek için buradayız. Bunu da Türkiye’den değil Avrupa’nın merkez ülkelerinden biri olan Hollanda’dan, Avrupa’nın nabzını doğru şekilde tutarak yapmaktayız.

Yurtdışı Danışmanlığı kapsamında eğer sadece bilgi almak isterseniz; yüksek lisans, doktora, iş teklifi ile Avrupa’ya yerleşme, Avrupa’da yaşam koşulları gibi konularda 50 dakikalık bir Skype video görüşmesi aracılığıyla size bütün bilgilerimizi aktarabilmekteyiz. Bunun için sizden görüşme öncesinde mail üzerinden bizlere sorularınızı iletmenizi istemekteyiz ve biz de görüşme sırasında, merak ettiğiniz bu konularla ilgili bilgileri size iletmekte ve bu doğrultuda yapılabilecekler konusunda sizlere yardımcı olmaktayız.

Bizimle yurtdışı danışmanlığı dahil olan ana paketlerimizden birisini satın alarak çalışmaya başlayan danışanlarımız için ise, bu hizmeti, bir bonus hizmet olarak da kullanabilmekteyiz. Örneğin bu sayede yurtdışı danışmanlığı hakkınız ile mülakat koçluğu hizmetini iki kere kullanabilir veya bizden iki farklı CV oluşturmamızı isteyebilirsiniz.

 

Yurtdışında Nasıl Çalışabilirim?

Mesleğinizde en az 2 yıllık bir tecrübeye sahipseniz ve yabancı dil seviyeniz B2 ve üstü seviyede ise yurtdışında yüksek nitelikli göçmen olarak çalışabilirsiniz. Yurtdışı iş bulma danışmanlık şirketleri arasında en yüksek mülakat getirme oranı ile ön plana çıkan şirket olduğumuz için bunu sizlere içtenlikle ve tecrübelerimize dayanarak söyleyebiliyoruz. Burada tabii birkaç noktada gerçekten doğru şeyleri yapmak ve doğru profilde olmak gerekiyor. Özetle;
-    Başvurduğunuz pozisyonda en az 2 yıllık bir tecrübeniz varsa
-    B2 ve üstü seviyede yabancı diliniz varsa, dolayısıyla mülakat aldığınızda akıcı bir şekilde konuşabilecek bir durumdaysanız
-    Eğer tüm dokümanlarınız doğru ve profesyonel şekilde düzenlenirse
-    Başvurularınız doğru bir şekilde, CV ve Cover Letter kullanılarak ve sizi işe almak isteyecek şirketlere yapılırsa
-    Mülakatlarınızda her zaman söylenmesi gereken, doğru ve etkileyici şeyleri söylediyseniz
İşe teklifi almanız için hiçbir engel yoktur. Eğer iş teklifi almak konusunda sorun yaşamaktaysanız, muhtemelen yukarıdakilerden birinde sorun yaşıyor ve danışmanlığımıza ihtiyaç duyuyor olabilirsiniz.

Yurt Dışında Nasıl İş Bulunur?

Her ne kadar bizim odak noktamız Avrupa’da iş bulma olsa da, yurt dışında nasıl iş bulunur sorusunun cevabı da bir hayli benzer olacaktır. Öncelikle, başvurduğunuz ülkeleri ve onların kariyer sistemlerini, başvuru sistemlerini çok iyi bir şekilde anlamak ve ona uygun davranmak gerekmektedir. Çünkü sonuçta bizim Türkiye’de kullandığımız bir sistem var ve bu da diğer ülkelerde yaşayan kişiler için anlaşılması zor olabilir. Örnekler vermek gerekirse, biz CV’lerimizdeki fotoğraflarımızı hep takım elbiseli veya resmi elbiseli ve gülümsemeyen fotoğraflardan seçeriz. Ancak bunun doğrusu samimi, içten, pozitif ve güler yüzlü bir fotoğraf kullanılmasıdır. Tabii ki, farklı örneklerde, Amerika’da, Kanada’da ve Avustralya’da CV’de fotoğraf kullanılmasının bile yasak olduğunu söyleyebiliriz.

Yine aynı şekilde Türkiye’de CV’de, yazabileceğimiz ve işverene sunabileceğimiz tüm bilgilerin bulunması beklenir. Bu Amerika’nın CV sistemi ile benzerdir. Ancak Avrupa’da CV’lerde sayfa sayısı sınırı bulunmaktadır ve bilgilerinizin, en önemlileri seçilecek şekilde özet olarak işlenmesi beklenmektedir. Yapılan başvurularda, şekil yetersizliğinden alınan retlerin büyük bir çoğunluğu bu sebeple verilmektedir.

Eğer yurt dışında iş bulmak istiyorsanız, bir diğer konu ise Cover Letter kullanılması olacaktır. Örneğin Avrupa’da CV’nizin yanına Cover Letter eklemediğiniz başvurular, değerlendirecek esas kişiye kadar ulaşamazlar. Sadece CV ile yapılan başvurular özensiz kabul edilir ve değerlendirmeye alınmazlar. Kaldı ki, Cover Letter’a bakış açınızı değiştirirseniz, aslında sizin için de yararlı bir doküman olduğunu fark edebilirsiniz. Cover Letter, iş ilanını açan kişiye bir nevi duygularınızı ve düşüncelerinizi aktardığınız ve sizi bu başvuru için mülakata çağırması için ikna ettiğiniz dokümandır. Eğer işe alım yapan kişiyi ikna edebilir ve aklındaki soruların cevaplarını verebilirseniz, sizi mülakata çağırmaması için ortada bir neden kalmayacaktır.

Bunlara ek olarak, LinkedIn profilinizin güncel ve hedefe yönelik olarak düzenlenmesi de önemlidir. Çünkü günümüzde birçok Recruiter (Headhunter) potansiyel adaylarla LinkedIn üzerinden iletişime geçmektedir veya adaylarını LinkedIn Search üzerinden bulmaktadır. Bu kişilerin ilgisini çekebilmeniz için, ilk olarak profilinizin CV’niz ve Cover Letter’ınız ile uyumlu olması gerekmektedir. Daha sonrasında ise ayarlarınızın ve profilinizdeki anahtar kelimelerin, onların aramalarına uygun olarak ayarlanması gerekmektedir. Her ne kadar kolay gibi görünse de, bu sürecin ne kadar çok detaya sahip olduğunu ve ayarlarının nasıl yapılabileceğini, biz birebir recruiterlarla iletişimde olduğumuz için biliyoruz.

Diyelim ki, tüm bu aşamaları doğru bir şekilde tamamladınız, iş başvurunuzu yaptınız ve arkasından mülakatınızı aldınız. Yurt dışında gireceğiniz mülakatlarda, Türkiye’de önem verilmeyen veya sadece sormuş olmak için sorulan bazı mülakat sorularının cevapları önem kazanmaya başlıyor. Zira haklı olarak AB dışındaki bir ülkeden çalışan getirmek için emin olmaya çalışıyorlar. Bu noktada, cevapları tek düşünen kişi olmak yerine, profesyonel bir destek almanızı şiddetle tavsiye ederiz. Kendinizden ve cevabınızdan çok emin olduğunuz bir noktada bile yanlış bir şeyler söylüyor ve fark edemiyor olabilirsiniz.

Eğer Avrupa’da iş bulan ve sizden önce giden, aynı zamanda da sizin nasıl çalıştığınızı bilip size referans olabilecek bir tanıdığınız varsa da şanslısınız. Avrupa’da kesinlikle torpile izin verilmemekle beraber, bir kişi kendi çalıştığı şirkete sizin için referans oluyorsa, bu referansın önemi büyüktür. Sonuçta diğer kişi de o şirkette çalıştığı için, şirketin iyiliğini düşüneceği var sayılır. Tabii ki her halükarda tüm mülakat süreçlerini tamamlayıp, işe kabul edilmenizi ancak siz kendiniz sağlayabilirsiniz.

Son olarak, yine yukarıda da bahsettiğimiz gibi bizler AB vatandaşı değiliz. Bu sebeple, AB içinde çalışma ve oturma iznimiz de bulunmuyor. Başvuru yaptığınızda ve şirketler size “vizeniz olmadığı için devam edemiyoruz” cevabını ilettiğinde hiç moralinizi bozmayın. Çünkü bu sizin değil, şirketin bir eksiği olarak nitelendirmelidir. Bir şirket, eğer kendi ülkesindeki sponsor listesinde yer alıyorsa, size böyle bir cevap vermez ve sizinle eşleşme görmesi halinde direkt olarak vizenizi çıkaracak ve sizi işe alacaktır. Bu sebeple, LinkedIn’de başvuru yaparken, size eğer çalışma izniniz var mı sorusu sorulursa, bu şirketin vize çıkartmaya yetkisi olmadığını anlamanızı ve başvurmamanızı tavsiye ederiz. Bu tarz şirketler kendileri sponsor olmadıkları için ret cevabı iletmekte ve sizlerin başvuru motivasyonunu negatif şekilde etkilemektedir.

Yurt Dışında Çalışmak için Nereye Başvurmalıyım?

Yurtdışında çalışmak için başvuru yapmak istediğinizde ilk karşılaştığınız şey yurtdışı iş ilanı siteleri olacaktır. LinkedIn, Glassdoor, Monster gibi siteler bunların en bilinenleridir ve buralarda başvurabileceğiniz yüzlerce ilan bulabilirsiniz. Bunların yanında şirketlerin kendi sitelerinde de ilanları yayınlanmaktadır. Örneğin işe girmek istediğiniz BP, GE gibi uluslararası olarak tanınan şirketlerin direkt olarak kariyer sayfalarını takip edebilirsiniz.

Ama tabii ki daha detaylı bilgi vermek gerekirse, yüzlerce ilan olsa dahi, başvurduğunuz şirket vize sponsorluğu verme yetkisine sahip değilse süreciniz ilerlemeyecektir. BestinCV bu konuda da size detaylı bir danışmanlık sağlamaktadır. Örneğin, bizimle beraber çalışan kişilere Hollanda ve İngiltere’nin sponsor şirketler listelerini iletmekteyiz. Yine aynı şekilde, yurtdışı iş bulma danışmanlık şirketleri arasında bizim farkımızı yaratan CV’nizi İşe Alım Ajanslarına Ekleme hizmetimiz ile sizi desteklemekteyiz. Eğer belli bir süredir Avrupa’da iş bulma arayışındaysanız, bu hizmetlerimizin ve yönlendirmelerimizin size ne kadar değer katabileceğini çok net anlayabilirsiniz.

Yurtdışında İş Bulmak için İnternetten Nasıl Yararlanabiliriz?

Öncelikle zaten bildiğiniz gibi günümüzde iş arama araçları değişti. Eski devirde gazetelerde iş ilanları yayınlanırken, artık internet dışında bir iş arama aracı kullanmıyoruz desek yeridir. Bu aşamada da LinkedIn gerçekten de bulunmaz bir nimet kesinlikle. Sizin profilinizi oluşturup yeteneklerinizi sergileyebildiğiniz ve ilginizi gösterebildiğiniz, işe alım uzmanlarının ise sizi bulabildiği bir platform olarak bütün dünyada öne çıkmakta ve profesyonelleri birbirine bağlamaktadır. LinkedIn veya LinkedIn benzeri, iş ilanları bulabildiğimiz Indeed, Stepstone, Monster gibi web siteleri üzerinden, günümüz teknolojisi ile yurtdışında iş bulmak kesinlikle çok daha kolaylaştı.

BestinCV'nin blog sayfalarına da göz gezdirecek olursanız, Avrupa'daki farklı ülkeler için istenmesi gereken maaş miktarlarını, başvurular yapılırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini ve benzeri konulardaki daha detaylı bilgileri bulabilirsiniz. Dolayısıyla internet aynı zamanda, bilginin doğruluğundan emin olduğunuzda, sizin yolunuzu kesinleştirebilmeniz veya daha sağlam adımlar atmanız adına da fazlasıyla yararlıdır.

Yurt Dışı İş Bulma Kurumu

Yurt dışı iş bulma kurumu veya kurumları adı ile de bilinen birtakım kurumlar, uluslararası iş arayışında olan kişlere rehberlik eden ve iş fırsatları sunabilen kuruluşlardır. Genellikle bu kurumlar, iş arayanlarla işverenleri eşleştirir ve iş başvurularını kolaylaştırır. Ayrıca, vize başvuruları, konaklama ve yerleşme gibi lojistik konularda da kişilere yardımcı olarak ülkeye yerleşme aşamanızı kolaylaştırabilirler. Bu tarz kurumlara;

gibi örnekler verilebilir. Bu tarz kurumlar genelde yurtiçinde çalışmasına karşın sizler için de bazı fırsatlar yaratabilirler. Bu noktada ise, bazı kurumların belirli sektörlerde uzmanlaşmış olabileceğini bilmek ve ilgilendiğiniz sektörü ve pozisyonu hedefleyen bir kurumu seçmek iş arayışınızı kolaylaştırabilir.

Yurt Dışı İş Bulma Acentaları

Yurt dışı iş bulma acentaları hakkında da konuşmak gerekirse, Avrupa’da bu acentalar Recruitment Agency adı ile belirtilmektedir. Bu yurt dışı iş bulma acentaları şirketlerle birebir olarak çalışırlar ve şirkete uygun adayı bulma niyetindedirler. Dolayısıyla direkt olarak kişiler için çalışmamaktadır. Bu acentalar, şirketlerin işe alma sırasındaki süreçlerini rahatlatırlar ve expat olarak getirilen kişinin, ilgili ülkeye rahat bir şekilde yerleşebilmesi ile ilgilenirler.

Bir başka avantajdan bahsetmek gerekirse, yurt dışı iş bulma acentaları ile başvuracağınız iş ilanları, sizin yaptığınız bireysel başvurulardan farklı ilanlar olacaktır ve farklı şekilde değerlendirilecektir. Dolayısıyla, kendiniz iş başvurusu yaparken, aynı zamanda bu acentalarla çalışmaya da devam edebilir ve onlarla da süreçlerinizi ilerletebilirsiniz. Özellikle Avrupa’da bu acentalar aktif bir şekilde çalışmaktadır.

Yurt Dışı İş Bulma Firmaları

Yukarıda da bahsettiğimiz Recruitment Agency niteliğinde olan yurt dışı iş bulma firmaları deyince, Türkiye'de genellikle akla, Türkiye piyasasında daha aktif olan Michael Page, Randstad, Adecco gibi şirketler gelmektedir. Bu şirketler genelde Türkiye'de de yurt dışından gelip iş yapan şirketlere yönelik olarak çalışmaktadırlar ve işe alım ajansı konsepti Avrupa'da fazlasıyla yaygın bir durumdur. Bu sebeple, tabii ki bu üç büyük uluslararası firma da bu sektörde olmasına rağmen karşılaşacağınız birçok yurt dışı iş bulma firmaları olabilmektedir. 

Yurt dışı iş bulma firmaları, kendi müşterilerine (end-client) çalışan bulacak şekilde çalıştıkları için, bir işe alım ajansının birden çok şirket ile aynı anda çalışması, zaten çalışma şekillerinin doğal bir sonucudur. Bu noktada bu tip firmalar, müşterilerinden bir istek aldıklarında ilk olarak kendi CV havuzlarındaki adayları değerlendirmektedirler. Bu şirketler aynı zamanda CV havuzlarını oluştururken de, BestinCV gibi bunu kolayca sağlayabilecek büyüklükte organizasyonlarla çalışma eğiliminde olabilmektedirler. Dolayısıyla, bir danışanımızın bizimle çalışmasındaki en büyük avantajlarından birisi, bu bahsi geçen yurt dışı iş bulma firmaları tarafından tutulan CV havuzlarına girmek ve iş ilanları için herkesten önce değerlendiriliyor olmak olacaktır.

Yurt Dışı İş Bulma Danışmanlık Şirketleri

Günlük hayatımızda birçok noktada danışmanlardan hali hazırda yardım almaktayız. Çünkü danışmanlar her zaman bizi yönlendirebilecek, bizden daha üst seviyede bir bilgi sahibi oluyorlar. Yurt dışı iş arayışınızda bir danışman desteği almak da aslında aynı bu şekildedir. Dokümanlarınızın nasıl düzenlenmesi gerektiğini, mülakat almak için hangi iş ilanlarına ve şirketlere başvurmanız gerektiğini, mülakatlardan neler söylemeniz gerektiğini öğrenirseniz, Avrupa'da sizin de iş bulabilmeniz fazlasıyla olasıdır.

BestinCV de bu bilgileri edinebilmeniz ve iş arayışınıza hazır bir şekilde çıkabilmeniz için en güvenilir danışmandır. Hollanda merkezli şirketimiz, kapsamlı bilgi birikimimiz ve direkt olarak işe alım ajanslarından aldığımız destek ile birlikte sizi bu yolda desteklemek ve daha önce bizim geçtiğimiz bu yoldan sizlerin de geçtiğini görmek istiyoruz.

Yazımızı sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz. Eğer yazı üzerinde cevaplamadığımız bir nokta olduğunu düşünüyorsanız veya bizden danışmanlık almak istiyorsanız, her zaman bize aşağıdaki iletişim kanallarımız üzerinden ulaşabilirsiniz. Mesajlarınıza uygun olan en kısa zamanda cevap verilmektedir;

Blog kısmımız üzerinden diğer yazılarımızı da ulaşabilirsiniz.

Sağlıklı ve mutlu günler diliyoruz.

Çerez Kullanımı

Çerezler (cookie), bestincv.com web sitesini ve hizmetlerini daha etkin bir şekilde sunmamızı sağlamaktadır. Çerezlerle ilgili detaylı bilgi için gizlilik politikamızı ziyaret edebilirsiniz.