Linkedin Hesap Düzenleme - Linkedin Profili Nasıl Olmalı? - BestInCV
Linkedin Hesap Düzenleme - Linkedin Profili Nasıl Olmalı? - BestInCV

LinkedIn Düzenleme

Herkesin Facebook veya Instagram'ı var değil mi? Tabii ki sizden bu adresleri istemeyeceğiz ama profesyonel bir çalışan olarak sizden LinkedIn profilinizi isteyeceğiz. LinkedIn profili olmayan, LinkedIn profilini aktif olarak kullanmayan ve LinkedIn profili gerektiği kadar çekici görünmeyen, profil ayarları doğru yapılandırılmamış olanlar Avrupa yolunda her zaman rakiplerinden bir adım geride olacaklardır. Tüm Avrupa şirketleri, başvurularınız sonrası sizi LinkedIn profiliniz üzerinden incelemektedir.

BestinCV bu konuda da sizin şansınızı artırmak adına hizmet vermektedir. Bizden, LinkedIn düzenleme hizmetimiz dahil olan bir paket satın alırsanız; yeni düzenleyeceğimiz CV'nize uygun olarak LinkedIn profilinizi her türlü İşe Alım Görevlisinin dikkatini çekecek şekilde profesyonelleştireceğiz ve optimize edeceğiz. Bu sayede, eğer mesleki yeterliliğiniz de varsa, artık bir noktadan sonra siz onları değil onlar sizi arayacaktır.

LinkedIn profilinizin düzenlenmesi ile ilgili bu hizmetimiz hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz, yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Linkedin kim ne derse desin şu anda dünyanın en aktif iş arama platformudur. En yakın rakipleri olan monster, glassdoor, indeed gibi sitelerin önünde olmasının sebebi ise aynı zamanda kişiler arası profesyonel network kurmaya uygun olmasıdır. Özellikle Avrupa tarafından fazlasıyla benimsenen bu durum, haliyle işe alım konusunda çalışan headhunter’ların ve işe alım ajanslarının da adaylarla iletişime geçme şeklini değiştirmiştir.

Bir taraftan bunun adaylar için de faydaları yadsınamaz. Düşünün Linkedin kurulmadan önce İngiltere’ye gitmek ve oradaki mühendislik şirketlerinden birinde çalışmak isteseydiniz, bir tek onların ilanlarına ulaşabilir ve başvurabilirdiniz. Ancak şu anda LinkedIn sayesinde, o şirkette işe alımları kimin yaptığını veya HR grubunda kimin çalıştığını görebilmekte ve onlara mesaj atabilmektesiniz. Bu gerçekten inanılmaz bir şans. Şimdi söyleyeceğimizin arkasından tabii ki insanları sıkboğaz edecek derecede mesajlara boğmayın ancak bir şirketin HR müdürüne ve CEO’ suna mesaj atıp ısrar ettiği için uygun pozisyon önerilen danışanımız oldu. J

Linkedin Avrupa’da bir networking (çevre edinme) platformu olarak görüldüğü için hiçbir zaman birilerini eklemekten çekinmemelisiniz. Hatta 500+ bağlantı seviyesine çıktığınızda Linkedin’in algoritmasının size farklı davrandığını söyleyebiliriz. Bir headhunter tarafından arama yapıldığında, daha ağırlıklı olarak 100 bağlantısı olan kişilerdense 1000 bağlantısı olan kişiler öne çıkacaktır. Hem bu sebeple, hem de girişken ve sıcak davrandığınızda yabancılardan da karşılık göreceğiniz için, Linkedin’de bağlantılarınızı artırmaya bakın. Unutmayın, Avrupa’daki headhunter’lar da kendi pozisyonlarını doldurmak için çalışıyor. Siz onlar için uygun bir görünüme sahip olursanız, onlar da sizi uygun görme eğiliminde olacaktır.

Türkiye’de ise, işsizliğin fazla artması ve istihdamın mevcut çalışan sayısından çok daha az olması sebebiyle Linkedin biraz daha bir sitem ve tartışma ortamı haline gelmeye başladı. Ancak, hedefinize giden yolda bu tarz paylaşımların size yardımcı olmayacağını belirtmemiz gerekiyor. Linkedin’de profesyonel konular veya pozitif konular paylaşmaya ve bu tarz konuların altına yorum yapmamaya dikkat edin. Linkedin’de network yaratmak her zaman önemlidir diye belirtiyoruz. Ancak hem onları ekleyip, hem de bir taraftan sitem dolu paylaşımlar yaparsanız ilgilerini çekemezsiniz. Hiç paylaşım yapmamanız daha çok ilgi çekecektir.

Bunun sebebi ise Linkedin platformunun Avrupa’da tamamen profesyonel amaçlarla kullanılmasıdır. Evet, zaman zaman Avrupalıların da konu dışı bazı gönderilere denk gelebilirsiniz. Ancak bunlarda bile, dikkat edin, ya motivasyon kaynaklı ya da ilham verme amaçlı paylaşımlar yapılması amacı vardır. Bu sebeple, yazımızın ilk kısmında da belirttiğimiz gibi Linkedin profili Instagram veya Facebook profili gibi kullanılmamalıdır.

Linkedin danışmanlığı kapsamında sunduğumuz linkedin profil hizmeti ile birilerinin dikkatini çekme şansınızın fazlasıyla artacağına ise eminiz. Bunun iki sebebi var; birincisi değişimlerin tümünün mantık ve psikoloji çerçevesinde yapılması, ikincisi ise Linkedin’in arama algoritmalarının bir mantığı olması ve profilinize yapılacak ayarlarla istediğiniz kişilerin karşısına çıkmanızın mümkün olmasıdır.

Bu arada, Linkedin’de patronunuzun haberi olmadan iş arayabileceğinizi biliyor muydunuz? Peki, ya şu anda sizi görmeyen headhunter’ların, görünürlük ayarlarınız düzenlendikten sonra sizi görebileceğini biliyor muydunuz? Bu ve bu tarz durumlara aşağıda değineceğiz.

Linkedin Profili Nasıl Olmalıdır?

Öncelikle doğru bir Linkedin profili CV’niz ve Cover Letter’ınız ile aynı şeyleri söylemeli ve onlarda da olduğu gibi açık ve net olmalıdır. Çünkü aslında sizin Linkedin profilinizi inceleyen bir işe alım görevlisini etkilemeye çalışıyorsunuz ve bunun yolu da budur. Aynı zamanda amaç sizinle iletişime geçmek isteyen kişiler için durumu olabildiğince kolaylaştırmaktır. Örneğin, profilinizde iletişim bilgileriniz (en azından mailiniz) olmalıdır. Bu sayede sizinle mail üzerinden de iletişime geçebilirler. Unutmayın bir headhunter her bağlantıda olmadığı kişiye ulaşmak için “Linkedin Inmail” olarak adlandırılan mesaj haklarından harcamaktadır. Büyük şirketler için bu durum tabii ki sorun değil, ancak siz yine de sizinle iletişime geçmek isteyebilecek herkes için bu yolu açık tutun. J

Doğru bir Linkedin profilinde, Linkedin tarafından istenen tüm bilgiler girilmiş ve profiliniz “Star” veya Türkçe haliyle “Yıldız” durumuna yükselmiş olmalıdır. Yine aynı şekilde Avrupa’ya hitap eden doğru bir profilde hem Türkçe hem de İngilizce profil yapılmamalıdır. Bunun yerine bir profil İngilizce olarak düzenlenmelidir. Bu konudaki algoritmaların sizin birinci tercih ettiğiniz profilinize yönelik olduğunu belirtmekte fayda görüyoruz.

Bunların dışında, yine daha önceden de belirttiğimiz üzere, Linkedin profiliniz de CV’niz ve Cover Letter’ınız gibi hem açık ve net olmalı hem de yaptıklarınızı anlatmalıdır. Bu sebeple, tecrübelerinizin Linkedin’e eklenmesi ve görev tanımlarınızın da CV İngilizcesi kurallarına da uygun şekilde bu tecrübelerinizin detaylarında belirtilmesi gerekmektedir. Linkedin profesyonel bir platform olduğu için, hiçbir yerinde imla hatası yapılmamalıdır veya sosyal ortamlarınızda çekildiği çok belli olan fotoğraflar kullanılmamalıdır.

Çalışanlar Linkedin’de Nasıl İş Aramalıdır?

Hepimiz şunun çok iyi farkındayız, eğer herhangi bir şirkette çalışıyorsanız ve tecrübenizi artırmaya devam ediyorsanız her zaman şanslısınız. Aynı zamanda şunu da söyleyebiliriz ki, Avrupa başvuruları olumlu sonuçlanan danışanlarımızın birçoğu işlerini hali hazırda çalışmaktayken buldu. Dolayısıyla hali hazırda çalışmakta olan büyük bir kitlenin de iş arama konusunda hevesli olduğunu biliyoruz. İşte bu gibi durumlar için Linkedin profil düzenleme hizmetimizi patronunuzdan gizli iş arayacağınız şekilde tamamlamaktayız.

Biz sizin için Linkedin düzenleme hizmetimizi gerçekleştirirken, ne profilinizde herhangi bir şey paylaşılmaktadır, ne de profilinizin düzenlenmesi tamamlandığında işverenleriniz herhangi bir şekilde sizin Avrupa’da iş aradığınızı tespit edebilmektedir. Bu konuda yapılması gereken ve bizim yaptığımız birçok şey bulunmakla beraber, en önemlilerini aşağıda sizin için sıralayabiliriz;

En kısa ve özet haliyle bu şekilde belirtebiliriz. Zaten yukarıdan da anlayacağınız şekilde, görünürlüğünüz yalnızca hedeflediğiniz ülkelere uygun olarak ayarlanırsa işvereniniz iş aradığınızın farkına varmayacaktır. Yine aynı şekilde hedef ülkelerinizin ve pozisyonlarınızın belirtilmesi de, bunu gören HR görevlilerinin veya headhunter’ların sizi ellerindeki fırsatlarla eşleştirmesine yardımcı olacaktır.

Linkedin profilinizin sizin markanız olduğunun biz farkındayız, siz de farkında olmalısınız. Özellikle size herhangi bir headhunter yazdığında veya siz onlara yazarken her zaman profesyonel bir İngilizce kullanılmalı. Karşınızdaki kişi size nasıl hitap ederse etsin, siz yazı tarzınızdan şaşmayın ve karşınızdakine her zaman profesyonel görünün. Bunun yalnızca faydasını görürsünüz ve hiç kimse sizi resmi bir yazı yazdığınız için suçlamaz. J

Peki, BestinCV Linkedin Düzenleme Konusunda Nasıl Yardımcı Oluyor?

Öncelikle BestinCV’den bu hizmeti alabilmeniz için mevcut bir Linkedin profiliniz olmasına gerek bulunmamaktadır. Bizimle çalışmaya başladıktan sonra da profilinizi açabilirsiniz ve biz sizin için baştan sona tüm düzenlemeleri yapabiliriz. Hatta Linkedin üzerinden iş başvurularına nasıl başvurmanız gerektiğini, iş ilanlarını nasıl takip etmeniz gerektiğini de öğretebiliriz. Avrupa’da iş ararken tüm yapılması gerekenleri bildiğimiz için sizi her noktada fazlasıyla destekleme niyetindeyiz.

Bu konudaki değişimi en net şekilde yaşayan danışanlarımızdan birisi olan Işık Bey’in yorumlarını da size iletmek isteriz;

“LinkedIn profili düzenlemesi de çok kısa bir sürede halledildi. Şu an LinkedIn profilim gayet profesyonel ve head hunterlar için çok uygun duruyor. Hatta düzenlenmesinden hemen sonraki gün 2-3 adet İK yetkilisi beni ekledi. Hem yurtiçi hem de yurt dışı CV hazırlama konusunda tedirginliğim olmasına rağmen, BestinCV ile gayet profesyonel bir süreç geçirdik. Kendilerine çok teşekkür ediyorum.”

Yine aynı şekilde, yukarıda bahsettiğimiz konulardan birine, bizden Linkedin profil hizmeti alan Muhammed Bey’in nasıl değindiğini de aşağıda görebilirsiniz;

LinkedIn profilim yaptığınız düzenlemeler ile profesyonel bir görünüme kavuşmuş oldu. LinkedIn profilimde en çok şaşırdığım şey ise, benim daha önceden bilmediğim, "gizlice iş aramak" kısmı oldu :) Sadece işe alım uzmanları tarafından fark edilecek olmam benim için çok iyi oldu. Çünkü halihazırda çalıştığım bir şirket var ve iş arayan olarak görünmem güzel bir izlenim bırakmazdı.”

Kısacası Linkedin danışmanlığı da vererek, danışanlarımızın bu konuda da her zaman iyi hissetmesini ve kendilerine güvenerek başvurularına devam etmesini destekliyoruz.  Eğer siz de doğru başvuruları yapabilmek adına bizden Linkedin profil düzenleme hizmeti almak isterseniz her zaman sizlerin de aramıza katılmasından mutluluk duyarız.

Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

Çerez Kullanımı

Çerezler (cookie), bestincv.com web sitesini ve hizmetlerini daha etkin bir şekilde sunmamızı sağlamaktadır. Çerezlerle ilgili detaylı bilgi için gizlilik politikamızı ziyaret edebilirsiniz.