Mülakat Koçluğu - Mülakat Nasıl Yapılır? - BestInCV
Mülakat Koçluğu - Mülakat Nasıl Yapılır? - BestInCV

Mülakat Koçluğu

Henüz Avrupa’dan mülakat teklifi alamamış olabilirsiniz veya birkaç mülakata girmiş ancak iş teklifi ile bu süreci tamamlayamamış da olabilirsiniz. Her iki durumda da bu mülakat koçluğu sistemimiz sizin için çok etkili olacaktır.

BestinCV sizlere; Avrupa'da mülakata girdiğinizde yapmanız ve yapmamanız gerekenler ile ilgili özel 50dk'lık bir eğitim vermektedir. Bu eğitim kapsamında öğretilen; şirketler nasıl araştırılmalı, mülakatta neler söylenmeli neler söylenmemeli ve Avrupalı HR gruplarını nasıl kendi tarafınıza çekersiniz konuları sizin bu adımı başarıyla atıp, mülakattan iş teklifi ile ayrılmanızı sağlayacak son adımdır.

Bunun dışında size ayrıca bir de mülakat simülasyonu şansı sunmaktayız. Çünkü mülakat aşaması, önem derecesi sebebiyle, yanlış cevaplar verme, susma veya soruyu geçme lüksünüzün olmadığı belki de tek yerdir. Adaylar yanlış cevapları %90’lık bir oranla bu sorularla ilk defa karşılaştıklarında verirler. Bu sebeple yapılacak bir mülakat simülasyonu, sizin için hataları yapabileceğiniz ve zararsız bir şekilde atlatabileceğiniz bir ortam olacaktır. Bir kere bu sorularla karşılaştığınızda ve bizden, verilmesi gereken cevapları öğrendiğinizde ise, bir daha ki sefer karşılaşacağınız bu sorulara cevaplarınız hazır olacaktır.

Mülakat Koçluğu ile ilgili bu hizmetimiz hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz, yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Öncelikle hepimiz mülakatın ne kadar önemli bir şey olduğunun artık farkındayız değil mi? Yurtdışında iş bulabilmenin ilk yolu mülakat alabilmekten geçer. Başvuru yapılan ilanların belli bir kısmından mülakat teklifi alabilme şansı yakalayacağımız için bu mülakatlardan birisiyle karşılaştığımızda sonuna kadar hazırlıklı olmalıyız.

Mülakatlara hazır olmak ise birkaç konuyu kapsamaktadır. Bunlardan birincisi ve en önemlisi yabancı dil yetkinliğidir. Eğer Avrupa’da iş bulmak istiyor ve bu yolda başvurular yapıyorsanız, başvurduğunuz ülkeye uygun olacak şekilde, dil yeteneğinizin B2 ve üstü seviyede olduğundan emin olmalısınız. Genel olarak tüm Avrupa’da İngilizce yetkinliğinizin B2+ olması size birtakım iş fırsatları sunacaktır. Ancak Fransa, İtalya gibi yine nispeten güçlü ülkeler olan ancak İngilizceyi çok yaygın kullanmayan ülkelerde iş bulabilmek için ise yerel dili B2+ seviyede biliyor olmanız beklenir.

Bir diğer önemli konu ise, başvurduğunuz ülkeye olan başvuru motivasyonunuz, yani başvurma sebebinizdir. Örneğin diyelim ki iş başvurularında Almanya’yı hedefliyorsunuz. Peki, yarın birisi sizi başvurduğunuz bir şirketten telefonla arasa ve size sorsa Türkiye’de yaşayan bir kişi olarak neden Almanya’ya gelmek istiyorsun diye, buna cevabınız hazır mı? Hazır diye düşünüyor olabilirsiniz. Ama bizim şimdiye kadarki mülakat koçluğu tecrübemiz aslında bu soruya, kişilerin %90’ının doğru bir cevabı olmadığını gösteriyor. Genelde bütün cevaplar Avrupa’yı ve daha iyi bir hayatı işaret ediyor ama spesifik olarak Almanya’yı işaret etmiyor. Bu da görüşmenin olumsuz sonuçlanmasına sebep oluyor.

Mülakatlarda yapılan klasik yanlışlar konusuna aralarda değineceğiz, ancak şimdi ilk olarak nasıl daha kolay mülakat alabiliriz konusunu işleyeceğiz.

Nasıl Daha Kolay Mülakat Alabiliriz?

Mülakatı nasıl alıyoruz? İş başvuruları yaparak. Peki, iş başvurularını nasıl yapıyoruz? CV ve Cover Letter kullanarak. Dolayısıyla karşı tarafı etkileyebileceğimiz iki doküman bulunuyor; CV ve Cover Letter. Burada özellikle her zaman Cover Letter’ı özellikle ekliyoruz. Çünkü Avrupa başvuruları yaparken sadece CV kullanılarak yapılan başvurular genelde pek dikkate alınmaz. Cover Letter ile yapılan başvurular daha özenerek yapılmış olarak kabul edilir ve daha detaylı incelenir.

Peki, karşınızdaki şirketi CV’niz ile nasıl etkileyebilirsiniz? Bunun ilk yolu, CV’nizin Avrupa’ya uygun bir şekilde düzenlenmiş olmasıdır. Hem yapı olarak uygun ve Avrupa’nın dilinden konuşan hem de ne anlatmak istediğini direkt olarak anlatan; açık, sade ve net bir CV ile karşınızdaki kişileri etkileyebilirsiniz. Yine aynı şekilde bir Yüksek Lisans veya Doktora eğitiminiz varsa bunun da çok faydası olacaktır. Avrupa’da eğitim konusuna gerçekten özel bir önem veriliyor.

Cover Letter konusuna gelecek olursak, bizim deyimimizle Cover Letter yazılı olarak yapılan bir mülakattır. Cover Letter dokümanının son derece özenli bir şekilde düzenlenmesi ve kesinlikle karşınızdaki şirkete katılmayı neden istediğinizi ve karşınızdaki şirketi tanıdığınızı yansıtması gerekmektedir. Genelde bu doküman Türkiye’de çok kullanılmadığı için, düzenlenen ve gönderilen genel Cover Letter’lar görüyoruz ki bunlar da mülakat şansınızı düşürecektir. Bu tarz Cover Letter düzenlerinden kaçınılmalıdır. Eğer bir iş başvurusu yaparken Cover Letter’ınızın düzenlemesine en az 5-10 dakika harcamıyorsanız, istenen Cover Letter’ı düzenlemiyorsunuz demektir.

Ne Tip Mülakatlar ile Karşılaşabiliriz?

Bazen mülakata girdiğinizi bile anlayamayabilirsiniz. Bir bakmışsınız +49 ile başlayan bir Almanya numarası sizi arıyor. Belki de 20-30 tane Almanya başvurusu yapmışsınızdır, kimin aradığı konusunda hiçbir fikriniz yoktur. Bunlar hep karşılaşılan durumlardır. Arayan kişi telefonu açtığınız anda ben X firmasından Jens, sizi bize başvurduğunuz için arıyorum der ve başlar sorularını sormaya. Arayan kişi size her zaman, bir tek bu başvuruya başvurmuşsunuz gibi davranır ve öyle olmasını da bekler gerçekten. Ayrıca, bu her ne kadar bir telefon konuşması gibi görünse de, bir ön-mülakattır. Sizin bu telefon konuşmasında vereceğiniz doğru cevaplar her zaman arkasından gelecek bir video-call mülakatını getirecektir. Bu tarz durumlar için cevaplarımız her zaman hazır olmalıdır.

Bir de tanışma mülakatları vardır. Örneğin bir recruiter veya headhunter sizi keşfederse, sizinle telefon veya görüntülü mülakat üzerinden tanışmak isteyecektir. Bu tanışma, hem sizin yabancı dil seviyenizi ölçmek, hem headhunter’ın sizin uygunluğunuzu değerlendirmesi hem de sizin isteklerinizi anlaması adına yapılır. Bizim de “CV’nizi İşe Alım Ajanslarına Ekleme” hizmetimiz ile destek olduğumuz bu durumda, headhunter hem şirketin hem de sizin isteklerinizi gözetir ve uygun eşleşmeyi bulmaya çalışır. Bu yüzden isteklerinizi açık bir şekilde ve mantıklı sınırlarda kalarak söyleyebilirsiniz. Çok yüksek istekleriniz olması da istenmez, çok alçak da. Her zaman makul sınırlarda kalınmalıdır.

Üçüncü tip mülakat ise Microsoft Teams, Zoom, Google Meet gibi platformlar üzerinden, bilfiil çalışacağınız şirket ile yapılacak görüntülü mülakatlardır. Bu mülakatlar her zaman fazlasıyla ciddiye alınmalıdır ve karar verici mülakatlardır. Yine bu üçüncü tip mülakat da, iki farklı şekilde olabilir; HR mülakatı veya teknik mülakat olarak. HR mülakatında genel mülakat soruları, kişisel sorular, bildirim süreniz, maaş beklentiniz vs sorulur. Teknik mülakatta ise tabii ki mesleğiniz ile alakalı daha teknik sorular size yöneltilir ama aynı zamanda kişisel özellikleriniz ile ilgili sorular da sorularak, ilgili takıma ve şirkete adapte olup olamayacağınız da belirlenir.

Dördüncü tip mülakat ise, direkt şirketin lokasyonuna gidilerek yapılan yüz yüze mülakattır. Ancak içinde bulunduğumuz pandemi dönemi dolayısıyla bu şu anda çok sık uygulanmamaktadır.

Avrupa’da Ortalama Kaç Mülakat Yapılır?

Şirketten şirkete ve ülkeden ülkeye pek tabii ki değişebilmekle beraber, ortalama 2 ila 4 mülakat yapılır. Ama bu konuyu birçok şeyin etkilediğini belirtmek gerekir. Örneğin normalde 2 mülakat ile işe alım yapan bir şirkete çok iyi geçirilen tek bir mülakat ile girilmesi mümkündür. Bunu başarabilmek için de aslında bizim mülakat teknikleri olarak isimlendirdiğimiz bir takım teknikler iyi şekilde uygulanmalı ve mülakatta konuşmanın kontrolü ele alınmalıdır. Mülakatlara hazırlık anlamında danışanlarımız ile yaptığımız çalışmalarda bu mülakat teknikleri hizmeti de verilmektedir.

Ortalama istatistiksel sayıları bir kenara bırakırsak, mülakatların sayısını, şirketin tercihleri belirler. Bir mülakat ile işe girebilmeniz için bu mülakatta hem HR hem de teknik personel hazır bulunmalıdır. Aksi halde en az bir HR mülakatı, bir teknik mülakat olması beklenir. Bununla beraber sizden, yeteneğinizi sergileyebileceğiniz “Assignment” veya “Case Study” olarak da anılan çalışmalar da istenebilir. Bunların da doğru bir şekilde tamamlanması şirketler için çok önemlidir.

Neden Mülakat Koçluğuna İhtiyaç Duyarız?

Çünkü farklı ülkelere göre, söylenmesi gerekenler de, mülakat teknikleri de değişmektedir ve bunların hepsini, Türkiye’den iş ararken bilebilmemiz gerçekten çok zor. Örneğin Hollanda’da “Soft Skills” olarak anılan kişisel karakteristiklerde iletişim ve arkadaş canlısı olmak gibi sosyal yetenekler daha çok önemsenirken, Almanya’da ise disiplin ve çalışkanlık gibi işe dönük profesyonel yetenekler daha çok önemsenir.

Bir başka konu ise istenmesi gereken maaş konusudur. Her ülkenin vize prosedürüne, maaş skalasına ve tabii ki sizin profilinize göre maaş beklentisi değişmelidir. Bu konuda BestinCV’nin ciddi bir Know-how’ı bulunmaktadır. Yaşanmış bir örnekte, bir danışanımızı mülakat danışmanlığı hizmetimizde 20 dakika boyunca ikna etmeye çalışıp daha sonradan İrlanda’dan kontrat teklifi almasında büyük rol oynamıştık.

Örneğin bu danışanımızın profilini ve İrlanda’nın prosedürlerini incelediğimizde aylık en az 3000 € istemesi gerektiğini belirmiştik, ancak danışanımız işe kabul alabilmek adına aylık 2500 € isteyeceğini belirtmişti. Avrupa’da iş başvurusu yaptığınızda, fiyat kırılmamalıdır ve doğru fiyatı söylemeniz beklenmektedir. Amaçları ucuz işçi getirmek değildir. Kaldı ki durum bu olsaydı, emin olun aylık 1500-2000 € isteyecek bir Hindu veya Çinli bulunur, sizinle görüşme yapılmazdı. Bu danışanımız daha sonra aylık 3300 € maaş ile işine girip çalışmaya başladı neyse ki. :)

Bunların dışında, örneğin aldığınız mülakat öncesinde, bu mülakatın simulasyonunu yapmaya ihtiyaç duyabilirsiniz. Hem İngilizce olarak bu mülakatın bir simülasyonunun önden yapılması, hem de cevaplarınız alınıp incelendikten sonra size bu konuda geri bildirim verilmesi sizi mülakat sırasında rahatlatacaktır. Bu konuda bizden mülakat danışmanlığı alan ve İsveç’te bir mülakata giren Hakan Bey’in cevaplarını aşağıda size fikir vermesi açısından paylaşıyoruz.

“Sizinle aynı mülakatı tekrar yapmış gibi oldum :) sizin söylediğiniz soruları neredeyse aynı sırayla sordular. Cevaplarıma genelde “very good” şeklinde geri dönüş aldım :D Beklediğimden iyi geçti açıkçası. Dejavu oldum resmen. O kadar beklediğim soru geldi ki, şaşırmadım hiç :) Çok teşekkür ederim :)) Bugün başarılı bir gündü benim için sayenizde :)

Peki, BestinCV Mülakat Koçluğu Konusunda Nasıl Yardımcı Oluyor?

Mülakat aşamasının hemen arkasından iş kontratının geldiğini bildiğimiz için son derece doğru ve verimli bir şekilde size yardımcı olmak istiyoruz. Bunun yöntemi bu sebeple kişiye göre değişiyor. Eğer mülakat stresini atmanız gerektiğini hissedersek, İngilizce mülakat simülasyonu uygulayabiliyoruz. Eğer İngilizce’yi aktif kullandığınızı, ancak cevaplarınızın nispeten yanlış olduğunu görürsek de, size bir eğitim şeklinde bu toplantıyı düzenliyoruz ve cevaplarınızın hangi odakta olması gerektiğini öğretiyoruz. Bir başka alternatif de ikisinin birden yapılması oluyor. Mülakat simülasyonu yapıyoruz ve yanlış cevaplar verdiğiniz konular için, konuşmanın en sonunda sizi uyarıyor ve doğru cevapları size öğretiyoruz.

BestinCV olarak mülakat danışmanlığı hizmetimizi farazi bir eğitim olarak değil efektif olarak, alınan bir mülakata uygun olacak şekilde vermeyi doğru buluyoruz. Böylece mülakatın hangi ülkeden, hangi şehirden ve hangi şirketten geldiğini gözeterek hazırlığımızı buna göre yapıyoruz ve ilana özel olarak size danışmanlık vermeyi istiyoruz. Çünkü bu bir mülakat teknikleri hizmeti olduğu kadar, aynı zamanda sizlerle bu ülkeler ve şirketler hakkındaki bilgilerimizi de paylaştığımız bir görüşme oluyor.

Bunun örneğini şu şekilde düşünebilirsiniz; diyelim ki mülakat danışmanlığı hizmetini İrlanda için istiyorsunuz ve mesleğiniz elektrik mühendisliği. Bu durumda istemeniz gereken maaş minimum yıllık 32.000 € olacaktır. Ama aynı şartlarda mülakat danışmanlığı hizmetini Hollanda için isterseniz bu miktar yıllık 45.500 € olacaktır. Burada konu aslında biraz vize prosedürleri konusuna da girdiği için profesyonel destek alınması gerekmektedir ve BestinCV bu hizmeti sağlamaktadır.

Son olarak, farklı farklı firmalarda mülakata giren onlarca danışanımız olduğu için ve bu danışanlarımızdan geri bildirimler aldığımız için, bu bilgilerimizi de sizinle paylaşıyoruz. Örneğin Amazon’da, Tesla’da, Volkswagen Group’da, ASML’de, vb. büyük şirketlerde mülakata girdiğinizde size sunacağımız doğru cevaplar her zaman olacaktır. :)

Yazımızı sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz. Eğer yazı üzerinde cevaplamadığımız bir nokta olduğunu düşünüyorsanız her zaman bize iletişim kanallarımız üzerinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca, daha fazla bilgi almak için her zaman blog yazılarımızı da takip edebilirsiniz.

Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

Çerez Kullanımı

Çerezler (cookie), bestincv.com web sitesini ve hizmetlerini daha etkin bir şekilde sunmamızı sağlamaktadır. Çerezlerle ilgili detaylı bilgi için gizlilik politikamızı ziyaret edebilirsiniz.