Almanya Mavi Kart Şartları 2024
Almanya Mavi Kart Şartları 2024

Almanya Mavi Kart Şartları 2024

Almanya Mavi Kart ile birlikte yüksek nitelikli yabancı çalışanların daha da fazla ilgisini çekmeye başladı ve bu prosedür yüksek nitelikli göçmenlerin Almanya'da çalışmasını ve yaşamasını kolaylaştırdı. Mavi kart tüm Avrupa’yı hedefleyerek oluşturulan bir konsept olmakla beraber, Almanya, Avrupa Birliği’nin en önemli ülkelerinden birisi olarak, bu kartı en aktif şekilde kullanan ülke konumundadır. Bu yüzden biz de bu yazıda, Almanya mavi kart şartları 2024 yılında nelerdir, Almanya mavi kart başvurusu nasıl bir süreçtir ve Alman mavi kart sahibi olmanın avantajları nelerdir detaylı bir şekilde ele alıyor olacağız.

Mavi kart Almanya için çok önemli bir yüksek nitelikli çalışan çekme prosedürü haline gelmiştir ve günden güne işverenler tarafından kullanımı daha da yaygınlaşmaktadır. Bir çalışan olarak mavi kart Almanya başvuru şartlarını sağladığınızda, yani Almanya’dan bir iş teklifi aldığınızda, Almanya mavi kart başvurusu yapabilirsiniz. Almanya Türklere mavi kart ile kapılarını açarken, sizden yalnızca tecrübe, yabancı dil ve üniversite diploması gibi, işinizi yapmanızı destekleyecek mantıklı şeyler talep etmektedir. Genel anlamda bir giriş yaptığımıza göre adım adım tüm konuları aşağıda ele alalım.

 

Almanya Mavi Kart Nedir?

Mavi Kart, Avrupa Birliği ülkelerinin yüksek vasıflı işçileri çekmek amacıyla uyguladığı bir oturma ve çalışma izni programıdır. Almanya Mavi Kart ise bu kartın Almanya şartlarına uyulacak şekilde kullanılan halidir. Almanya mavi kart, verilen ayrıcalıklar ve benzeri uygulamalar sebebiyle özellikle birtakım alanlarda çalışan profesyonellere daha da fazla kucak açmaktadır. Bu kart, aynı zamanda hem başvuru sahibine ve hem de ailesine Almanya'da çalışma ve yaşama hakkı tanımaktadır. Bu konulara aşağıda da değiniyor olacağız.

 

Mavi Kart Almanya için Ne Kadar Önemli?

Mavi Kart, Avrupa Birliği genelinde bir uyum sürecinin parçasıdır ve Avrupa'da yüksek vasıflı işçilerin mobilitesini artırmayı hedeflemektedirr. Almanya da çok güçlü ekonomik yapısı ve geniş iş imkanları ile bu programda önemli bir rol oynamaktadır. Alman Mavi Kart sahipleri, vatandaşlık sürecini de tamamladıktan sonra, sadece Almanya'da değil, diğer AB ülkelerinde de bu ülkelerin sunduğu şartlar dahilinde çalışma ve yaşama imkanına sahip olabilecektirler.

 

Almanya Türklere Mavi Kart ile Kapılarını Açıyor

Başlıkta da belirttiğimiz gibi Almanya Türklere mavi kart ile ülkede çalışma fırsatı sunmaktadır. Dolayısıyla Türklerin de diğer milletlerden herhangi bir farkı bulunmamaktadır. Türkiye’de son dönemde Almanya’nın Schengen başvurularını çok fazla reddettiği bilgisinden yola çıkarak Almanya Türklere mavi kart da vermiyor olabilir mi endişesi olduğunu fark ettik. Ancak bu iki konu birbirinden farklı statülere sahiptir.

Almanya’dan bir iş teklifi aldığınızda buna yönelik olarak başlatılacak olan çalışma ve oturma izni başvurusunun, yalnızca Almanya mavi kart şartları 2024 yılında ne ise, bunları karşılamazsanız reddedilme ihtimali bulunmaktadır. Almanya mavi kart şartları ve gereksinimleri hakkında bilgi alabilmek için yazının devamını okuyabilirsiniz.

 

Almanya Mavi Kart Şartları 2024

Genel anlamda Almanya mavi kart şartları 2024 yılında daha esnek hale getirildi ve kolaylaştırıldı diyebiliriz. Alt başlıklarla birlikte bu konulara detaylı olarak değiniyor olacağız.

Almanya Mavi Kart Eğitim ve Mesleki Yeterlilik Şartları

Almanya Mavi Kart şartları 2024 yılında 3 farklı opsiyona dönüşmüş durumdadır. Bu da aslında şu anda Almanya’da daha fazla çalışan grubunun, çalışacak yasal alt yapıyı kendine bulabilmesi anlamına gelmektedir. Bu üç gruptan bahsedecek olursak;

 • İlk opsiyonda başvuru sahibinin yükseköğrenim, yani üniversite diplomasına sahip olması gerekmektedir. Bu diploma Almanya'daki denkliği olan veya olabilecek bir diploma olmalıdır. Türk üniversitelerinin genelde hepsi bu denkliği karşılamaktadır. Ancak yine de prosedürel olarak siz iş teklifi aldıktan sonra sürdürülmesi gereken bu denklik süreci, diplomanın Almanya eğitim sistemine uygun olup olmadığını belirlemek içindir. Sahip olduğunuz diploma aynı zamanda Almanya'da çalışmak istediğiniz meslekle ilgili olmalıdır.
 • İkinci opsiyon, Ausbildung olarak bilinen, mesleki üniversite eğitimlerini karşılamaktadır. Normalde Almanya’da bunun karşılığı en az 3 yıllık eğitimlerdir ve bunlar son değişiklikler ile kabul edilebilir ve denk görülebilir hale getirilmiştir.
 • Üçüncü opsiyon ise, IT uzmanları için yapılan özel düzenleme ile alakalıdır. Mesleğinizde en az 3 yıllık tecrübe gösterebilmeniz ve Almanya’dan en az 41.041,80 € yıllık brüt maaş teklifi alabilmeniz halinde, diplomanız olmasa bile Almanya mavi kart şartları sağlanabilmektedir.

Tabii ki tüm bu şartlarda son kararı yetkili Alman merciileri verecektir.

Almanya Mavi Kart Maaş Sınırları

Almanya mavi kart şartları arasında başvuru sahibinin Almanya’da bir işverenle en az altı aylık bir iş sözleşmesi yapmış olması da belirtilmektedir. Ayrıca, tabii ki burada yıllık brüt maaş olarak da 2024 yılında belirlenen gereksinimlere uyulmalıdır. Almanya’daki genel kural maaşınızın en az yıllık brüt 45.300 € olmasını gerektirmektedir. Aynı zamanda sunulan iş sözleşmesi, başvuru sahibinin Almanya'da tam zamanlı bir pozisyonda çalışacağını göstermelidir.

Peki yukarıda belirttiğimiz IT uzmanları için olan düzenleme sadece onlar için mi geçerli? Cevabımız hayır. Almanca haliyle Mangelberufe, İngilizce haliyle “Bottleneck Profession” olarak belirtilen ve darboğaz yaşanılan mesleklerde, 45.300 € yerine 41.041,80 €’luk yıllık brüt maaş gereksinimi dikkate alınmaktadır. Bu pozisyonları genel anlamda orjinal İngilizce isimleri ile aşağıda paylaşacak olursak;

 • Manufacturing, mining, construction and distribution managers
 • Information and communications technology service managers
 • Professional services managers, such as childcare services, health services and education managers
 • Academic STEM (Science, Technology, Engineering, and Mathematics) professionals
 • Academic professionals in architecture, spatial planning and transport planning
 • Medical doctors
 • Veterinarians
 • Dentists
 • Pharmacists
 • Academic and comparable nursing and midwifery professionals
 • School and out-of-school teachers and educators

gibi mesleklerde veya pozisyonlarda darboğaz yaşandığı belirtilmektedir. Bu pozisyonların ve mesleklerin tam listesine ise “Engpassberufe_EN” üzerinden ulaşabilirsiniz.

Alman Mavi Kart Mesleki Denklik Şartları

Alman Mavi Kart şartları arasında bazı meslekler için Almanya’da çalışabilmek adına mesleki denklik sağlanması gerekmektedir. Bu denklik, başvuru sahibinin mesleki yeterliliklerinin Almanya'daki standartlara uygun olup olmadığını belirlemek için yapılır.

Mesleki denklik süreci, genellikle sağlık ve mühendislik gibi düzenlenmiş meslekler için gereklidir. Bu süreçte, başvuru sahibinin mesleki yeterlilik belgeleri ve iş tecrübesi incelenir. Denklik belgesi, Almanya'da ilgili meslekte çalışabilmek için zorunludur. Bunun yapılmasının sebebi ise tamamen uygunluğun kontrol edilmesidir ve herhangi bir ülkeye yönelik olarak herhangi bir önyargı bulunmadığını bilmeniz önemlidir.

Almanya Mavi Kart Dil Bilgisi ve Diğer Yetenek Şartları

Alman Mavi Kart şartları arasında dil bilgisine de değinecek olursak, Almanya Mavi Kart başvurusu için Almanca bilmek zorunlu olmamakla birlikte, bilmeniz durumunda avantaj sağlayacaktır. Yalnızca İngilizce bilmeniz de yeterli olmakla beraber, başvuru sahibinin ilgili yeteneklere sahip olması ve bu yetenekleri belgelerle kanıtlayabilmesi de önemli bir şart olarak kişilerin önüne çıkabilmektedir. Dil yeterliliği konusunda birçok ülke mülakatta yapılan konuşmaları yeterli görürken, Almanya’da bunun bir sertifika ile desteklenebilmesi önemsenmektedir. Bu üniversitede aldığınız bir hazırlığı bitirdiğinize yönelik bir belge bile olabilmektedir ve kabul edilebilmektedir.

Almanca dil bilgisine sahip olmak ise, başvuru sahibinin Almanya'daki iş ve sosyal hayata daha kolay uyum sağlamasına yardımcı olur. Almanca bilgisi, özellikle sağlık ve eğitim gibi alanlarda çalışacak profesyoneller için bir gereklilik haline dönüşecektir ve özellikle işveren tarafından talep edilecektir. Bu dil bilginizi kanıtlamak için ise Türkiye’de sıklıkla Goethe Institut sınavları kullanılmaktadır.

Son olarak, Almanya'da yaşam ve çalışma hakkında temel bilgi sahibi olmak da başvuru sürecinde olumlu bir etki yaratır ve sizi öne çıkartabilmektedir.

 

Mavi Kart Almanya Başvuru Süreci

Her şeyden önce bu sürece geldiğinizde çok heyecanlı olacağınızı belirtmek gerekiyor. Çünkü aslında mülakatlardan başarıyla geçtiğiniz, iş teklifini aldığınız ve kabul ettiğiniz süreçten hemen sonra başvuru süreci gelecektir. Bu heyecan ile birlikte bir şeyleri unutmamaya dikkat edin, bu noktada zaman kaybetmek istemezsiniz. Başvuru sürecinde dokümanların nasıl istendiğine kesinlikle dikkat edin, vize ile alakalı durumlarda belgeler apostilli olarak veya özel onaylı olarak vs. istenebilmektedir. Bu konudaki uyarımızdan sonra gerekli belgelere ve başvuru adımlarına da geçebiliriz.

Mavi Kart Almanya Başvuru Sürecinde Gerekli Belgeler

 • Pasaport: En az 6 ay boyunca geçerli olan ve ideal durumda vize için başvurduğunuz tüm dönemi kapsayacak bir pasaport gereklidir. Yani pasaportunuzun geçerlilik süresi, Almanya’da kalınacak süreden daha uzun olmalıdır.
 • Biyometrik fotoğraf: Son altı ay içinde çekilmiş, Alman devletinin biyometrik gereksinimlerine uygun bir fotoğraf gereklidir. Bu gereksinimler Türkiye’de ve Almanya’da farklı olacaktır.
 • Üniversite diploması veya eşdeğer belgeler ve Almanya’daki denklik belgesi: Bu noktada şirketiniz sizin için bu başvuruyu yaparken diplomanızın denklik işlemlerini de düzenleyecektir. Bu denklik işlemleri tamamlandıktan sonra bu doküman da Almanya mavi kart başvurusu dahilinde sunulmalıdır.
 • İş sözleşmesi veya iş teklifi: Almanya’daki işverenle yapılmış en az 6 aylık bir iş sözleşmesi sunulmalıdır.
 • Sağlık sigortası: Almanya'da geçerli bir sağlık sigortası poliçesi düzenlenmeli ve sunulmalıdır.
 • İkamet izni başvuru formu: Almanya’daki yetkili makamlar tarafından sağlanan bu form doldurulup sunulmalıdır.
 • Başvuru ücretinin ödendiğine dair makbuz: Başvuru ücreti ödenip, bunun bir ekran görüntüsü de sunulmalıdır.

Mavi Kart Almanya Başvuru Adımları

Genel anlamda ele alacak olursak, mavi kart Almanya başvuru adımları aşağıdaki şekilde olacaktır;

 • Hazırlık: Sizin gerekli belgeleri tamamladığınız ve şirketinizin denklik işlemlerinizi tamamladığı aşamadır. Başvuru sürecine acele ile geçmeye uğraşmayarak, bu aşamada bilinçli bir şekilde, tüm dokümanlarınızı sağlam kanıtlarla ve hiçbir şeyi atlamadan tamamlamanızı tavsiye ederiz. Bu aşamanın doğru geçmesi, geriye kalan tüm aşamalarınızı kolaylaştıracaktır.
 • Başvuru: Almanya’daki yetkili makamlar veya Almanya dışındaki Alman konsoloslukları aracılığıyla başvuru yapılması aşamasıdır. Bu aşamada şirketinizi olabildiğince müdahil etmeye ve sorumluluğu onlarla paylaşmaya özen göstermelisiniz. Sürecin daha iyi ilerleyebilmesi adına, süreci tamamen sizin üzerinize bırakmalarına izin vermemelisiniz.
 • Değerlendirme: Başvurunuzun devlet kurumları tarafından incelenmesi ve gerekli kontrollerin yapılması aşamasıdır.
 • Sonuç: Başvurunun kabul edilmesi durumunda Mavi Kartın düzenlenmesi ve teslim edilmesi aşamasıdır. Kabul edilmemesi durumunda ise sebebi belirtilecektir. İtiraz edilebilmekte veya yeniden başvurulabilmektedir.

Almanya mavi kart başvurusu sürecinde, ilk kısımda da belirttiğimiz gibi, başvuru sahibinin Almanya'daki yetkili makamlara gerekli belgeleri eksiksiz ve doğru bir şekilde sunması çok önemlidir. Belgelerde herhangi bir eksiklik veya yanlışlık, başvurunun reddedilmesine ve zaman kaybetmenize neden olabilmektedir.

Mavi Kart Almanya Başvuru Ücretleri

Almanya mavi kart şartları 2024 yılı itibarıyla, online başvuru ücretini genel anlamda 100 € olarak belirlemiştir. Almanya Türklere mavi kart ücretleri konusunda ise bir indirim sağlamaktadır ve bu kapsamda, eğer 24 yaşından küçükseniz 22,80 € ve 24 yaşından büyükseniz 37,00 € olarak belirlenmiştir.

Bu ücret, başvuru sırasında ödenmektedir ve dekont vb. bir belge ile belgelenmesi gerekmektedir. Ücret, başvuru sahibinin başvuru yaptığı ülkeye ve başvuru yöntemine göre değişiklik gösterebilmektedir. Almanya mavi kart başvurusu ücreti, başvuru sürecinin bir parçası olarak ödenir ve idari süreçlerin parasal karşılığı olduğu için iade edilmez. Bu nedenle, başvuruyu yapmadan önce tüm belgeleri ve gereklilikleri dikkatlice kontrol etmeniz önemlidir.

 

Alman Mavi Kart Sahibi Olmanın Avantajları

Her şeyden önce en büyük avantaj tabii ki Almanya gibi sosyal devlet yapısını derinden hissettiğiniz ve çalışanlara yapacağı işin kalitesini düşünecek ortamı sağlayan bir ülkede çalışmak olacaktır. Mesleki tatmin seviyeniz Almanya’ya gelmeniz ile beraber katlanacaktır. Ancak tabii ki bunun dışında da Alman mavi kart sahibi olmanın bazı avantajları bulunmaktadır. Bunlara da alt başlıklar ile değiniyor olacağız.

Alman Mavi Kart Çalışma ve Oturma İzni Avantajları

Alman Mavi Kart sahipleri, Almanya’da çalışma ve oturma iznine sahip olur. Bu izin, dört yıl süreyle geçerli olmaktadır ve sonrasında uzatılabilmektedir. Ayrıca, Mavi Kart sahipleri ülkeye girdikten sonra iş değiştirme hakkına da sahiptir. Eğer ilk 1 yıl içinde bu değişikliği yapmak isterseniz ise, Alman mavi kart statünüzün devlet kurumları tarafından tekrar değerlendirilmesi gerekmektedir.

Oturum izni anlamında ise Almanya mavi kart şartları 2024 yılında daha da kolaylaştırıldığı için çok daha fazla avantaj da sunmaktadır. An itibariyle, Alman mavi kart ile Almanya’da çalışmaya başlamanız halinde ve A1 seviyesinde bir Almanca’ya sahip olmanız halinde 27 Ay sonra Almanya’da kalıcı oturum alabilmektesiniz. B1 seviyesinde bir Almanca’ya sahip olmanız halinde ise yalnızca 21 Ay sonra kalıcı oturum alabilmenize olanak sağlayacaktır.

Alman Mavi Kart sahipleri, belirli şartlar altında diğer AB ülkelerinde de çalışma ve yaşama imkanına sahip olabilirler. Ancak bu durumun şartları gitmek istediğiniz ülkenin mavi kart kurallarını ne derece kabul ettiği ve ne şekilde belirlediği ile alakalı olacaktır. Örneğin, şu anda Hollanda’ya mavi kart alarak gelmek istemeniz halinde, en az 6.245 € brüt aylık maaş teklifi almanız gerekmektedir. Aksi halde maaş gereksinimleri karşılanmayacak ve vizeniz onaylanmayacaktır.

Alman Mavi Kart Aile Birleşimi Avantajları

Alman Mavi Kart ile Almanya’da çalışan kişilerin eşleri ve çocukları da Almanya’ya gelebilir ve burada yaşama hakkı elde edebilirler. Eşlerin mevcut yasalara göre Almanca bilgisi gerekliliği olmadan çalışma izni almaları mümkündür.

Aile birleşimi, Alman Mavi Kart sahipleri için önemli bir avantajdır. Eşler ve çocuklar, Almanya'da eğitimden sağlık hizmetlerine kadar her şeyden yararlanabilmektedirler. Bu durum, Alman Mavi Kart sahiplerinin Almanya'da uzun vadeli bir yaşam planı yapmalarını da kolaylaştırmaktadır ve Alman devletinin de amacı budur.

Almanya Mavi Kart Vatandaşlık Avantajları

Almanya Mavi Kart sahipleri, 8 yıllık bir süre boyunca Almanya'da ikamet ettikten sonra Alman vatandaşlığına başvurabilirler. Bu başvuru “Becoming a German citizen by naturalization” şeklinde anılmaktadır. Bahsettiğimiz kurallar ise Almanya mavi kart sahipleri için geçerlidir. Evlilik ile gelenler için bu bekleme süresi 3 yıl gibi daha kısa süreler olabilmektedir.

Vatandaşlık yolu, Mavi Kart sahiplerinin Almanya'da kalıcı olarak yerleşmelerine olanak tanır. Ayrıca, Alman vatandaşlığına başvuranlar, tüm AB ülkelerinde serbestçe seyahat etme ve çalışma hakkına da sahip olurlar.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Bu bölüm altında Almanya mavi kart ile alakalı birtakım sıkça sorulan sorulara da yer vermek ve sizleri aydınlatmak istedik.

Almanya Mavi Kart Başvurusu kimler için uygundur?

Almanya mavi kart başvurusu, yüksek vasıflı ve Almanya’da talep gören mesleklerde çalışmak isteyen tüm profesyoneller için uygundur. Özellikle mühendislik, bilgi teknolojileri, sağlık ve doğa bilimleri gibi alanlarda çalışanlar bu karta başvurabilir. Eksik meslekler listesi için yazımızın üst kısmında bulunan linke de göz gezdirebilirsiniz.

Mavi Kart Almanya Başvuru Süreci ne kadar sürer?

Almanya mavi kart başvurusu uygun görüldüğü takdirde, yüz yüze görüşme için tarih verilmektedir. Bu görüşmeden sonra 3-4 hafta içinde Alman mavi kartınız elektronik olarak tanımlanmaktadır. Dokümanların toplandığı hazırlık aşaması kişiden kişiye ve randevuların verilmesi vb. diğer aşamalar ise ülkeden ülkeye değiştiği için bunlarla ilgili tam bir zaman verebilmek mümkün değildir.

Almanya Mavi Kartın süresi dolduğunda ne yapılmalıdır?

Almanya mavi kartınızın süresi dolduğunda, çalışma ve oturma izninin uzatılması için yeniden başvuru yapılabilmektedir. Süre dolmadan önce başvuru yapmak, işlemlerin kesintisiz devam etmesini sağlayacaktır. Herhangi bir beklenmedik sorun yaşamamak adına vizenizin süresini yakından takip etmenizi tavsiye ederiz.

Almanya'da iş bulmadan Mavi Kart başvurusu yapılabilir mi?

Hayır, Almanya Mavi Kart başvurusu yapabilmek için Almanya’da bir işverenle en az 6 aylık bir iş sözleşmesi yapılmış olması gerekmektedir. İş teklifi olmadan başvuru yapılamamaktadır.

 

Sonuç

Yazı genelinde paylaştığımız bilgiler, Almanya mavi kart şartları ve mavi kart Almanya başvuru süreci ile ilgili değerli bir rehber niteliğinde oldu. Aynı zamanda Alman mavi kartı ile gelen avantajlara yeterince ışık tuttu diye düşünüyoruz. Eğer Avrupa’da iş bulma yolunda doğru adımlarla ilerlemek isterseniz bize CVnizi ve varsa Cover Letter'ınızı iletebilir ve bizden Ücretsiz Ön Değerlendirme bölümümüz üzerinden CV incelemesi talep edebilirsiniz. Biz de size 1-3 gün içinde mailinize geri dönüş yapabilir ve inceleme sonrasında yurt dışı iş arayışına uygun bulunursanız 20 dk ücretsiz Google Meet toplantısı gerçekleştirerek sürecinizi beraber planlayabilir ve netleştirebiliriz.

İlginizi çekebileceğini düşündüğümüz Almanya Fırsat Kart Nedir ve Almanya Mühendis Maaşları vb. yazılarımıza da ayrıca blog bölümümüz üzerinden ulaşabilirsiniz.

Son olarak, bizi Instagram sayfamız ve LinkedIn sayfamız üzerinden takip edebileceğinizi belirtmek isteriz.

Herkese sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

Çerez Kullanımı

Çerezler (cookie), bestincv.com web sitesini ve hizmetlerini daha etkin bir şekilde sunmamızı sağlamaktadır. Çerezlerle ilgili detaylı bilgi için gizlilik politikamızı ziyaret edebilirsiniz.