ATS Nedir - ATS Uyumlu CV Nasıl Hazırlanır?
ATS Nedir - ATS Uyumlu CV Nasıl Hazırlanır?

ATS Nedir - ATS Uyumlu CV Nasıl Hazırlanır?

İş piyasasında yol almak ve özellikle son zamanlarda popüler olan yurt dışında iş bulmak konuları zorlayıcı olabiliyor; özellikle de diğer adaylarla ve başvuruları filtrelemek için tasarlanmış otomatik sistemlerle rekabet ederken. İşte bu noktada Aday Takip Sistemi (ATS) devreye giriyor ve bu sistem ile aşina olmak gerekiyor. ATS, işe alım süreçlerini elektronik ortamda yönetmeyi sağlayan yazılım uygulamalarına verilen genel isimdir. Bu sistemler yüzlerce veya binlerce özgeçmişi toplayabilir ve sıralayabilir. Bu sebeple sıklıkla tercih edilmektedir ve hayalinizdeki işe başvururken özgeçmişinizin fark edilmesini ve yarışta kalmasını istiyorsanız, özgeçmişinizi ATS uyumlu CV haline getirmek çok önemlidir. Bu yüzden biz de bu yazıda ATS nedir ve ATS uyumlu CV nasıl hazırlanır bunu anlatıyor olacağız. Gelin şimdi beraber, özgeçmişinizi ATS filtrelerinden başarıyla geçirmenin yollarını inceleyelim.

 

ATS Nedir?

Aday Takip Sistemleri (ATS), birçok şirket tarafından işe alım süreçlerini kolaylaştırmak için kullanılan yazılım programlarıdır. Bir ATS yazılımının ana işlevi, iş başvurusu yapan adayların gönderdiği özgeçmişleri toplamak ve sınıflamaktır. Özgeçmiş sisteme eklendikten sonra, algoritmalar kullanarak özgeçmişleri işveren tarafından sağlanan iş tanımına ne kadar uyduklarına göre taramakta ve sıralamaktadır. ATS nedir ve ATS sistemi nedir sorularının cevabını özetle bu şekilde verebiliriz.

Bir işe online olarak başvurup özgeçmişinizi gönderdiğinizde, eğer ilgili iş ilanı büyük bir kitle tarafından başvurulan bir iş ilanı ise, başvurunuzu ilk olarak bir insan yerine bir yazılım/sistem inceleyecektir. ATS, iş tanımına uygun olup olmadığınızı belirten belirli anahtar kelimeleri, becerileri ve diğer ilgili bilgileri CV’nizin içinde aramaktadır. Bu ön tarama, işverenlerin önemli miktarda zaman kazanmasını sağlar ve yalnızca özgeçmişleri başarıyla geçen adaylara odaklanmalarını sağlar.

ATS sadece rastgele olarak çok önceden belirlenmiş kelimeleri aramaz. İş ilanıyla ilgili belirli ayrıntıları tanımlayacak şekilde programlanmıştır. Bu, iş ile ilgili beceriler CV’nizin herhangi bir yerinden olabilir, ancak doğru şekilde işlenmiş olmalıdır. Ayrıca, ATS'nin işverenler için verimliliği sadece anahtar kelime eşleşmesinde değil, aynı zamanda işe alım sorumlularının herhangi bir zamanda erişip gözden geçirebileceği büyük miktardaki veriyi yönetmelerinde de yatar.

ATS yazılımı her şirkette aynı olan ve herkesin aynı şekilde kullandığı bir program değildir. Bu sebeple farklı ATS programlarının farklı beklentileri olabilmektedir. Bunun önüne geçebilmek ve gerçekten ATS uyumlu CV kullandığınıza emin olabilmek için CV’nizin ATS tarafından doğru şekilde filtrelendiğinden ve tüm bilgilerin taranabildiğinden emin olunmalıdır. CV düzenleme aşamasında yapılabilecek en önemli şey budur ve işe alım ajansı partnerlerimiz sayesinde biz de size bu konuda yardımcı olabilmekteyiz.

 

ATS Ne İşe Yarar?

ATS'nin temel işlevi, işe alım sürecini otomatikleştirerek işverenlerin ve işe alım uzmanlarının iş yükünü azaltmaktır. ATS sistemi nedir sorusuna cevaben, ATS, iş başvurularını toplar, başvurular arasında arama yapar ve adayların niteliklerini değerlendirir. Yazılım aynı zamanda, başvuruları belirli kriterlere göre sıralar ve filtreler, böylece işe alım uzmanları en uygun adayları daha kolayca tespit edebilir. ATS ayrıca işe alım sürecinin her aşamasını izler ve raporlar, bu da sürecin daha kolay, şeffaf ve yönetilebilir olmasını sağlar.

 

Yaygın Kullanılan ATS Programları

Piyasada birçok farklı ATS programı bulunmaktadır ve her biri farklı özellikler sunmaktadır. Bu sebeple CV’niz düzenlenirken ancak ve ancak bunların hepsine hitap edecek ve genel doğruları karşılayacak şekilde düzenlenmesi halinde ATS uyumlu CV sahibi olduğunuz söylenebilir. Bu noktada en çok kullanılan bazı ATS programlarına, iş başvuruları yapıyorsanız çoktan aşina olabilirsiniz. En çok kullanılan ATS yazılımlarını aşağıda bulabilirsiniz;

 • Workday: Büyük ölçekli işletmeler için popüler bir ATS programıdır. İşe alım sürecini entegre eden ve yönetim kolaylığı sağlayan özelliklere sahiptir.

 • Taleo: Oracle tarafından geliştirilen Taleo, birçok büyük şirket tarafından kullanılmaktadır ve kapsamlı özellikler sunmaktadır.

 • Greenhouse: Kullanıcı dostu arayüzü ve güçlü entegrasyon seçenekleri ile bilinir. Küçük ve orta ölçekli işletmeler için idealdir.

 • Lever: İşe alım süreçlerini optimize eden ve aday yönetimini kolaylaştıran bir ATS programıdır. Özellikle teknoloji şirketleri arasında popülerdir.

 • iCIMS: Esnek ve ölçeklenebilir yapısıyla dikkat çeken bu ATS programı da birçok farklı sektörde kullanılmaktadır.

 

ATS Nasıl Çalışır? ATS'nin Çalışma Prensipleri

ATS programları, iş başvurularını toplamak ve değerlendirmek için tasarlanmış yazılım sistemleridir. Temel anlamda şu şekilde çalışılar;

 • İş İlanlarının Yayınlanması: İşverenler, ATS aracılığıyla iş ilanlarını yayınlar.

 • Başvuruların Toplanması: Adaylar, iş ilanlarına başvurduklarında CV'leri ATS yazılımına yüklenir.

 • Veri Tabanına Kaydetme: ATS, başvuruları veri tabanına kaydeder ve içindeki bilgileri süzebildiği kadarıyla bu CV’leri organize eder.

 • Tarama ve Filtreleme: ATS, başvuruları iş ilanına uygun şekilde belirli anahtar kelimeler ve kriterlere göre tarar ve filtreler.

 • Adayların Sıralanması: Başvurular, işverenin belirlediği tüm kriterlere göre sıralanır. En uygun adaylar en üstte yer alır.

 • İşe Alım Sürecinin İzlenmesi: ATS, adayların işe alım sürecindeki ilerlemesini izler ve işe alım uzmanı için süreç raporları oluşturur.

 

ATS'nin Kullanılma Nedenleri: İşverenler Neden ATS Kullanır?

İşverenler, günümüzde başvuran sayısının da artmasıyla birlikte ATS kullanımının zorunlu olduğunu ve ATS kullanmanın birçok avantajı olduğunu fark etmişlerdir. Bu nedenlerden bazılarına değinecek olursak;

 • Verimlilik Artışı: ATS, işe alım süreçlerini otomatikleştirir ve iş yükünü azaltır. Bu sayede insan kaynakları departmanı daha verimli çalışabilir.

 • Hızlı ve Kolay Tarama: ATS, bir big data programı gibi çalışarak yüzlerce hatta binlerce başvuruyu hızlı bir şekilde tarayabilir ve en uygun adayları belirleyebilir. Bunu insan gücü ile yapmak ise saatler alacaktır.

 • Organizasyon ve İzleme: ATS, başvuruları organize eder ve işe alım sürecinin her aşamasını izler. Bu sayede süreç daha şeffaf ve yönetilebilir hale gelir. Dolayısıyla dokümantasyon tarafı için de yardımcı olmaktadır.

 • İşveren Markası Yönetimi: ATS, işveren markasını iyi bir şekilde yönetmeye de yardımcı olur ve aday deneyimini iyileştirir. İyi bir ATS, adaylarla iletişimi sürdürmeyi ve olumlu bir deneyim sunmayı insan gücü ile yapılabilecek bir iletişime göre çok daha iyi sağlamaktadır.

 

ATS Uyumlu CV Kullanmanın Önemi

ATS uyumlu CV oluşturmak çok önemlidir, çünkü nitelikleriniz ne olursa olsun, özgeçmişiniz ATS'den geçmezse muhtemelen insan gözleri tarafından görülmeyecektir. Özgeçmişinizin bu ilk taramadan geçme şansını artırmak için CV’nizi ATS sistemi nedir sorusunu sormanın ve bu sisteme uygun hale getirmenin önemi anlaşılmalıdır. ATS uyumlu CV sahibi olmak aşağıdaki avantajları sağlayacaktır;

 • Görünürlüğün Artması: ATS uyumlu özgeçmiş, başvuruların en üstünde çıkma şansına sahiptir, bu da başvurunuzun bir işe alım uzmanı tarafından incelenme olasılığını artıracaktır. Bu, özellikle çok sayıda CV’nin gönderildiği ve rekabetin daha fazla olduğu iş ilanlarında kritik öneme sahiptir.

 • Anahtar Kelime Optimizasyonu: İş tanımınıza ve sektörünüze özgü olan anahtar kelimeleri, başvurduğunuz ülkenin veya sektörün beklentilerine uygun ve doğru şeklide CV’nize dâhil etmek, özgeçmişinizin ATS tarafından belirlenen iş kriterlerine uyma şansını önemli ölçüde artıracaktır. Bu, özgeçmişinizi anahtar kelimelerle doldurmak anlamına gelmez, çünkü bu da yazılım tarafından negatif olarak algılanacaktır. Ancak bu anahtar kelimeler doğru yöntemler kullanılarak nitelikleriniz ve deneyimlerinizle uyumlu bir şekilde entegre edilirse sizin için çok faydalı olacaktır.

 • Format ve Okunabilirlik: Yukarıda da bahsettiğimiz gibi ATS yazılımı şirkete göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu sebeple, CV’nizin düzenini hedeflediğiniz kitleye uygun olarak seçmek, ATS'nin CV’nizi ve içindeki bilgileri sorunsuz bir şekilde okumasını sağlar. Bu noktada bazı internet sitelerinde satışa sunulan göz alıcı ve gözünüze hitap eden formatlar, sadece ticari amaçlarla düzenleniyor olup, bu sistemlerin genellikle kafasını karıştırırlar. Örneğin bir CV’de çift sütunlu bir yapı kullanmak, ATS sistemlerinin yadsınamayacak derecedeki bir kısmının CV’nizin bir yarısını okuyamaması anlamına gelecektir.

 • Standartlaştırma: Bir üstte belirttiğimiz konuyu önemi dolayısıyla madde olarak da belirtmek istedik. ATS uyumlu CV, başvurduğunuz yerin standartlarına uymakla mümkün olacaktır. Örneğin, Avrupa başvurusu yapmak istiyorsanız, Avrupa CV standartlarına uygun bir CV oluşturmak mantıklı olacaktır. Bu noktada da örnek verecek olursak, iş deneyimini ters kronolojik sırayla listelemek gibi yaygın uygulamaları takip etmek, sizi daha iyi anlamalarını sağlayacaktır ve ATS'nin özgeçmişinizin çeşitli bölümlerini doğru bir şekilde tanımasına yardımcı olur.

ATS uyumlu CV sahibi olarak, sadece bu ilk taramadan geçme şansınızı artırmakla kalmaz, aynı zamanda CV’nizin, yeteneklerinizi, becerilerinizi ve deneyimlerinizi doğru bir şekilde temsil etmesini sağlarsınız. Unutmamalısınız ki, hedef sadece ATS'yi geçmek değil, bir iş görüşmesi ve nihayetinde bir iş teklifi almaktır ve bu bir süreçtir. CV’nizin başvurduğunuz pozisyona doğrudan hitap etmesini ve iş tanımıyla açık bir uyum içinde olmasını sağlamak, CV’nizin insan eline geçtiğinde de öne çıkmasına yardımcı olacaktır.

 

ATS Uyumlu CV Hazırlama İpuçları

ATS nedir ve ATS sistemi nedir, bu konularda biraz daha bilgi sahibi olduktan sonra şimdi de ATS uyumlu CV hazırlama kısmına geçebiliriz. Bu noktada size verebileceğimiz birtakım genel ipuçlarını aşağıda bulabilirsiniz;

İlgili Anahtar Kelimeleri Kullanma

ATS uyumlu CV'niz hazırlanırken, mesleğiniz ve sektörünüz ile ilgili anahtar kelimeleri doğru şekilde dâhil etmek çok önemlidir. Sektörde alanınızda birçok iş ilanı çıkılmaktadır ve bu ilanlara yönelik olarak ATS yazılımları da programlanmaktadır. Bu noktada ATS sistemi nedir diye düşünmeden, programlarından filtreleme için en çok kullanılacak olan kelimeler sizin anahtar kelimeleriniz olmalıdır. Bu kelimeler, özellikle beceriler, deneyimler ve eğitim gibi bölümlerde zorlama olarak değil, olması gereken doğal şekilde yer almalıdır. Ek olarak ATS yazılımının bunları doğru şekilde tanıyabilmesi için hem kısaltmaları hem de tam ifadeleri (örneğin, Certified Public Accountant ve CPA) kullanmak gerekmektedir.

CV'nizi ATS Uyumlu CV Halinde Formatlama

CV’nizin bir ATS tarafından kolayca okunabilmesi, CV’nizin dışarıdan güzel görünmesinden çok daha önemlidir. Dolayısıyla ATS uyumlu bir CV formatının odak noktasının görsel güzellik olmaması doğal karşılanmalıdır. Çünkü öncelik bilgiyi doğru şekilde ve kolay şekilde karşı tarafa aktarmak üzerine olacaktır. Bu yolda da, ATS yazılımları tarafından kolayca okunan yazı tipleri ve yazı boyutları kullanılmalıdır. Her birinin standartları bulunmaktadır. Eğer yazı tipi ve yazı boyutu bu standartlara uygun şekilde seçilirse, ATS yazılımları CV’nizi tamamen okuyabilecek ve filtreleyebilecektir.

Bu noktada doğru başlıkların kullanılması da çok önemlidir. Örnek vermek gerekirse, Avrupa CV formatında özet bölümü için beklenen başlık Summary olarak öne çıkmaktadır. Bunun yerine kullanılacak Professional Summary, About me, Objective, vb. tüm başlık tanımları CV’nizin okunabilirliğini ve karşı taraf için aşinalığını azaltacaktır.

Son olarak, CV’niz her zaman işe alım grupları tarafından daha kolay okunabilmesi adına PDF olarak iletilmelidir. Bir Word dosyası (.doc veya .docx) aksi işveren tarafından belirtilmediyse iletilmemelidir. Zira online olarak başvurunuz incelenirken başvurunuzun dosya indirilmeden görüntülenememesine sebep olacak ve seçilme şansınızı azaltacaktır.

Grafikler ve Karmaşık Düzenlerden Kaçınma

Karmaşık tasarımlar ve grafiklerle dolu yaratıcı CV'ler insanın gözüne hoş gelebilir, ancak ATS sistemleri genellikle görüntüleri okuyamaz veya bu şekilde kullanılmış başlıklar ve altbilgilerde yer alan bilgileri çözemezler. Bu sebeple grafikler, çizelgeler, resimler veya alışılmadık yazı tiplerinin kullanımından kaçınılmalıdır. Buna genelde hobiler ve yabancı diller kısımlarında sıklıkla rastlamaktayız. Örneğin hobilerinizden bahsederken, hobinizi ifade eden bir resmin CV’nize konulması yanlış olacaktır. Bunun yerine yazı ile hobiniz belirtilmelidir. Aynı şekilde grafiklerle bir yeteneğinizde 8/10 seviyede olduğunuzu belirtmek de bu programlar için anlamsız olacaktır, zira bu bilgiyi onlar süzemeyeceklerdir.

Son olarak, alt bilgi ve üst bilgi kısmı da ATS tarafından görülmemektedir ve bu sebeple bu kısımlara iletişim bilgileri, vb. bilgilerin yerleştirilmesinden kaçınılmalıdır.

ATS Uyumlu CV'de Kaçınılması Gereken Yaygın Hatalar

ATS uyumlu CV hazırlamak, CV’nizde bir denge kurmayı gerektirebilmektedir ve bu noktada yaygın yapılan hataları bilmek önemlidir. İlk olarak, CV'nizi anahtar kelimelerle doldurmaktan kaçınılmalıdır. Mümkün olduğunca fazla anahtar kelime eklemek ilk bakışta size cazip gelebilir, ancak anahtar kelime doldurma işlemi CV'nizin okunamaz hale gelmesine neden olabilir ve daha gelişmiş sistemler tarafından negatif olarak bile işaretlenebilir. Eğer Google’ın SEO mantığını biliyorsanız, aslında bu konu bununla çok benzer bir uygulamadır. Sistemler kasıtlı olarak manipülasyon yaptığınızı gördüklerinde CV’nizi negatif listeye alabilmektedir. Bu sebeple anahtar kelimelerin sorumluluklarınızın ve başarılarınızın açıklamalarına bağlamsal olarak entegre edildiğinden emin olunmalıdır.

Bir diğer yaygın hata ise sadece göze hoş geldiği için aşırı karmaşık bir format kullanmaktır. Daha önce de belirtildiği gibi, ATS sistemleri geleneksel olmayan CV formatlarını okumakta zorlanabilir, bu yüzden düzeninizin basit tutulması tavsiye edilmektedir. Örneğin başlıklar açıkça ve kolay okunur şekilde belirtilmelidir veya kişisel bilgiler her zaman sayfanın en üstünde, görülmesi gereken yerde olmalıdır.

Son olarak, proofreading (son kontrol ve düzeltme) göz ardı edilmemelidir. Özellikle İngilizce CV hazırlarken yapılacak dil bilgisi hataları veya yazım hataları sadece kötü bir izlenim bırakmakla kalmaz, aynı zamanda ATS'nin CV'nizdeki önemli bilgileri yanlış okumasına da neden olabilir. Kaldı ki ATS yazılımları CV’nizi İngilizce kurallarına göre değil, CV İngilizcesi kurallarına göre incelemektedir ve bu konunun da doğru şekilde ele alınabilmesi fark yaratacaktır.

Özetle, bir CV'yi ATS için optimize etme süreci zahmetli olsa da, getirisi büyüktür. ATS uyumlu CV sadece fark edilme şansınızı artırmakla kalmayacak, aynı zamanda sizi modern iş başvuru süreçlerine hazır hale de getirecektir. Bu noktada tüm bu bilgileri toplamanızın büyük bir zaman alabileceğinin ve Türkiye’de iş hayatının insanlar üzerinde yarattığı yoğunluk sebebiyle buna vakit ayıramayacağınızın farkındayız. Bu sebeple bu konuda yardım isterseniz bizimle iletişime geçebilir ve beraber çalışmayı seçebilirsiniz.

Yazı genelinde paylaştığımız bilgiler, Avrupa iş ilanları üzerinden başvurular yaparak kariyer yapmayı düşünenler için değerli bir rehber niteliğinde oldu ve ATS nedir ve ATS uyumlu CV nasıl hazırlanır konusuna yeterince ışık tuttu diye düşünüyoruz. Bu ve daha birçok konuda daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz, diğer blog yazılarımızı ve sitemizin farklı kısımlarını da okumanızı tavsiye ederiz. Özellikle bu konu ile yakından alakalı; CV Yazma ve Düzenleme ve CV Hazırlama – Özgeçmiş Güncelleme Nasıl Yapılır? gibi diğer yazılarımızın da hoşunuza gideceğini düşünüyoruz.

Eğer bu yazıyı Avrupa’da iş bulmak için okuduysanız, Avrupa’da iş bulma yolculuğuna çıktıysanız veya çıkmaya kararlıysanız, bize ekranın sağ üst köşesinde bulunan “Ücretsiz Ön Değerlendirme” kısmından güncel İngilizce CV’nizi ve varsa Cover Letter’ınızı iletebilir, kişisel bir ön değerlendirme isteyebilirsiniz. Bu sayede biz de size hangi konularda size destek olabileceğimizi söyleyebilir ve diğer danışanlarımıza olduğu gibi size de maksimum desteğimizi sunabiliriz.

Son olarak, bizi Instagram sayfamız ve LinkedIn sayfamız üzerinden takip edebileceğinizi belirtmek isteriz.

Herkese sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

Çerez Kullanımı

Çerezler (cookie), bestincv.com web sitesini ve hizmetlerini daha etkin bir şekilde sunmamızı sağlamaktadır. Çerezlerle ilgili detaylı bilgi için gizlilik politikamızı ziyaret edebilirsiniz.