İsviçre Asgari Ücret 2024 | İsviçre’de Asgari Ücret Ne Kadar?
İsviçre Asgari Ücret 2024 | İsviçre’de Asgari Ücret Ne Kadar?

İsviçre Asgari Ücret 2024 | İsviçre’de Asgari Ücret Ne Kadar?

Bugünkü konumuzda, sadece biz Türklerin değil, tüm dünyanın dikkatlerini üzerine çeken ve dışardan tabiri yerindeyse ütopik bir ülke gibi görünen İsviçre hakkında bilgiler vereceğim. Avrupa’da iş bulma hedefi olan birçok kişinin hayallerini süsleyen ve Avrupa’da en yaşanılabilir ülkelerden birisi olan İsviçre’de asgari ücret de doğal olarak kesinlikle diğer Avrupa ülkelerine kıyasla daha yüksek bir seviyede. Bu yazımda size İsviçre Asgari Ücret 2024 uygulamasından, asgari ücretin nasıl belirlendiğinden ve İsviçre’de Asgari Ücret Ne Kadar bundan bahsediyor olacağım.

İsviçre ekonomi üzerindeki istikrarı, tarafsızlığı, sahip oldukları yüksek yaşam standartları ve iş hayatındaki fırsat çokluğu ile tanınmaktadır. Gelir düzeyi genelde çok yüksek seviyelerde diyebileceğimiz ve yaşam kalitesinde de her zaman ilk sıralara oynayan İsviçre’de, çalışma ortamları da kişilerin mutluluğuna önem verecek şekilde tasarlanmıştır. Ülkedeki çalışma kültürü, work/life balance olarak da bilinen iş-yaşam dengesine büyük önem veren, esnek çalışma saatleri sağlayan ve uzun tatil haklarına sahip yapısı ile bilinmektedir. Tüm bu faktörleri birleştirdiğinizde İsviçre’nin neden dünya genelinde hem çalışmak hem de yaşamak için cazip görüldüğü net bir şekilde anlaşılabilmektedir.

İsviçre ekonomisi, tarafsızlığı dolayısıyla para piyasaları, finans ve bankacılık üzerinde çok aktif olsa da, inovasyon ve yüksek teknoloji endüstrilerinde de söz sahibi olduklarını söyleyebiliriz. Ek olarak, aşağı yukarı her ülkede olduğu gibi bu ülkede de IT, mühendislik, yazılım, tedarik zinciri, lojistik, vb. pozisyonlar için ihtiyaç ve talep bulunmaktadır.

İsviçre'nin genel anlamda ise kantonlar bazında yönetilmesi, iş ve yaşam koşulları açısından bölgesel farklılıklara yol açmaktadır. Her kanton, kendi eğitim, sağlık hizmetleri ve hatta asgari ücret düzeyleri gibi konularda kendi yasalarını belirleyebilmektedir. Bu çeşitlilik, ülke genelinde farklı yaşam maliyetleri ve maaş skalaları oluştabilir ve dolayısıyla bir kantondan iş teklifi kabul edeceğinizde bu da göz önünde bulundurulmalıdır.

 

2024 Yılında İsviçre Asgari Ücret Seviyesi Nedir?

Türklerin göç etme konusunda en çok tercih ettiği ülkelerden birisi olan İsviçre, zengin olmayan kişilerin bile yüksek refah seviyesi ile yaşaması ile tanınmaktadır. Aslında bu yüzden biz Türkiye’den bu ülkeye baktığımızda yüksek beklentiler içine girmekteyiz. Peki, gerçekten de yaşam şartları da bu şekilde mi? Bunu, asgari ücretin alım gücünü aylık harcama beklentileriyle karşılaştırarak belirleyebilmekteyiz. Bu noktada İsviçre’de asgari maaş seviyesini bilmemiz de gerekmektedir.

Ancak, İsviçre genelinde bir asgari ücret politikası bulunmamaktadır. Bununla beraber, İsviçre yukarıda da belirttiğimiz gibi özerk bölgelerden (kantonlardan) oluşmaktadır ve bu bölgeler bu konuda kendi politikalarını belirleyebilmektedirler. Bazı kantonlar, özellikle de yüksek yaşam maliyetine sahip olanlar, yaşam standardını korumak ve düşük gelirli çalışanları desteklemek amacıyla, hali hazırda bir asgari ücret sınırı belirlemiştir. Örneğin, Cenevre kantonu, en pahalı kanton olarak bilinmektedir ve saatlik bazda belirlenen bir asgari ücret uygulaması ile dikkat çekmektedir. Bu durum çalışanların, bölgedeki yüksek yaşam maliyetine rağmen temel ihtiyaçlarını karşılayabilmesini amaçlamaktadır.

2024 yılı itibariyle İsviçre asgari ücret seviyeleri, en düşük ve en yüksek ödemeleri yapan kantonları düşünürsek kabaca 20 ila 25 İsviçre Frangı (CHF) arasında değişklik göstermektedir. Bunun bize sağlayacağı yaşam şartlarını ise aşağıda inceleyeceğiz.

Hesaplamaya başlayacak olursak, İsviçre’de haftalık çalışma saatleri maksimum 45 saat olacak şekilde belirtilmekte olduğu için, tüm hesaplarımızı bu maksimum durum üzerinden yapıyor olacağız. Bu noktada tabii ki İsviçre’nin bu saatlere uyma hassaslığının Türkiye’den kat kat daha fazla olduğunu belirtmekte fayda var.

Haftada 45 saat çalışmakta olduğunuz durumda, aylık bazda İsviçre asgari ücreti hesaplanır ise, 20 CHF üzerinden hesaplandığında; minimum 3.900,00 CHF, 25 CHF üzerinden hesaplandığında ise maksimum 4.875,00 CHF rakamlarına ulaşılmaktadır. Bir İsviçre Frangının da yazıyı yazdığım an itibariyle 1,04 Euro olduğu göz önünde bulundurulursa, asgari ücretin 4.000 € ila 5.000 € arasında kantondan kantona değişeceği anlaşılabilmektedir.

 

İsviçre’de Brütten Nete Maaş Hesaplama

Yukarıda belirttiğim rakamlar, Avrupa’nın genelinde de her zaman konuşulduğu şekilde brüt olarak belirtilmektedir. Bu sebeple ve bizim için önemli olan elimize geçen miktar olacağı için, İsviçre’de brütten nete maaş hesaplama nasıl oluyor bunu da anlatmak isterim. Bu noktada dikkate alınacak kıstaslar aşağıdaki gibidir;

 • Yaşınız
 • Kiliseye mensup olup olmadığınız
 • Medeni durumunuz
 • Çocuk sahibi olup olmamanız
 • Hangi kantonda yaşadığınız

Bunlara uygun olarak hesaplamalar yapılmaktadır. En yüksek bant olan saatlik yaklaşık 25 CHF (İsviçre Frangı) asgari ücret Cenevre’de ödenmektedir. Bu sebeple hesaplamamızı bu kanton üzerinden yapacak olursak, 4.875,00 CHF’ lik aylık brüt maaş; 30 yaşındaki, kilise mensubu olmayan, bekar ve çocuksuz bir kişi için Cenevre’de 3.850,00 CHF’ lik bir net maaşa denk gelmektedir. Bu İsviçre asgari maaş diliminin ne kadar yeterli olduğunu ise ilerleyen başlıklarda daha detaylı olarak belirtiyor olacağım.

 

İsviçre Yaşam Harcamaları

Bir üst başlıkta maaş hesaplaması yaparken, İsviçre’de en iyi asgari ücret veren kanton olan Cenevre üzerinden net maaşı hesapladık ve elimizde ne olduğunu biliyoruz. Peki, bu elimize geçen net maaş bizim için yeterli olacak mı?

Genel anlamda İsviçre yaşam harcamaları olarak kabaca aşağıdaki maddelerle karşılaşacağınızı ön görebilirsiniz;

 • Ev kirası : 1700 CHF
 • Elektrik/Isıtma : 50 CHF
 • Telefon/Internet/TV : 120 CHF
 • Market Alışverişi : 600 CHF
 • Sigortalar : 370 CHF
 • Araç Masrafları : 260 CHF
 • Ulaşım Masrafları : 90 CHF
 • Keyfi Harcamalar/Tatil vb. : 500 CHF

Kabaca bunlarla birlikte harcama beklentimizin 3.690,00 İsviçre Frangına ulaştığını görmekteyiz. Elimize kalan ise 3.850,00 İsviçre Frangı idi. Dolayısıyla 500 Frank değerinde her ay keyfi harcama veya tatil yapmamız durumunda bile elimize 160 Frank daha kalacağı görülebilmektedir. Bu da aslında kişilerin neden İsviçre’de yaşarken, asgari ücret aldığında bile, mali olarak sorun yaşamadığını gözler önüne sermektedir.

 

İsviçre’de Asgari Ücret ile Geçinmek Mümkün mü?

Bir üstteki konuda sizin de tanık olduğunuz gibi aslında bir kişinin kazandığı paranın yaklaşık olarak bir evi geçindirebildiğini gördük. Bu noktada özellikle eşinizin de çalışması halinde, her iki kişi de asgari ücret ile çalışsa dahi, eve çok büyük bir para girişi olduğunu ve ikinci maaşın tamamen birikime ayrılabileceğini belirtmek gerekiyor.

Avrupa’daki birçok “rahatça yaşanılabilir” olarak addedilen ülke gibi, İsviçre’de asgari ücret ile geçinmek mümkün diyebiliriz.

 

İsviçre’de Ortalama Maaş

Bu bölümde açıkçası bir kez daha İsviçre’de ortalama maaş seviyesinin ne kadar yüksek olduğunu gözler önüne sermek istiyorum. Part-time da dahil olmak üzere, ülkedeki tüm çalışanlar dikkate alındığında, İsviçre Federal İstatistik Kurumu verilerine göre İsviçre’de ortalama yıllık maaş 79.980,00 CHF brüt maaş olarak öne çıkmaktadır. Bu da İsviçre’de ortalama aylık maaş 6.665,00 CHF brüt maaş olarak öne çıkması anlamına gelmektedir.

 

İsviçre’de En Çok Kazandıran Meslekler

İsviçre'de en çok kazandıran meslekler, çok doğal olarak aslında yine genellikle yüksek düzeyde uzmanlık, eğitim ve deneyim gerektiren alanlarda bulunmaktadır. Bu meslekler, aşağıda da belirteceğim şekilde ekonominin çeşitli kesimlerinde ise daha da yoğunlaşmış durumda bulunmaktadır.

Finans ve Bankacılık Sektörü: İsviçre, dünya çapında bir finans merkezi olarak kabul edilir. Bankacılık, yatırım yönetimi ve sigortacılık gibi alanlarda çalışan uzmanlar, ülkedeki en yüksek maaşları alanlar arasındadır. Finans sektörü, özellikle risk yönetimi, varlık yönetimi ve finansal analiz gibi uzmanlık gerektiren pozisyonlar için fazlasıyla ilgi çekici ve cezbedici maaşlar sunmaktadır. Bu noktada Avrupa’da da Lüksemburg ile birlikte zirveye oynadıklarını söyleyebiliriz.

Bilgi Teknolojileri (IT) Sektörü: Teknolojinin hızla geliştiği günümüz dünyasında, bildiğiniz gibi her ülke aslında geride kalmamaya ve çağı yakalamaya çalışıyor. Bu açıdan, IT uzmanları, yazılım mühendisleri, sistem analistleri, veri bilimcileri gibi pozisyonlar İsviçre'de çok talep gören ve maaşları çok yüksek olan pozisyonlardır.

Mühendislik Sektörü: Mühendislik, İsviçre'nin yüksek teknoloji üretimi ve inovasyon kapasitesinin temel taşlarından biridir. Ülkede bu sektöre çok önem verildiği için, Makine mühendisliği, elektrik mühendisliği ve kimya mühendisliği gibi alanlardan mühendisler, özellikle ileri teknoloji ve üretim sektörlerinde İsviçre’de yüksek maaşlar alırlar.

İlaç Sektörü: İsviçre, dünya çapında önde gelen ilaç şirketlerine ev sahipliği yapar. Araştırma ve geliştirme (Ar-Ge), klinik araştırmalar ve biyoteknoloji alanlarında çalışan profesyoneller, inovatif tedaviler ve ilaçlar üzerinde çalışmanın yanı sıra, sektörün sunduğu yüksek maaşlardan da faydalanmaktadır. Tabii İsviçre gibi zengin olanaklara sahip bir ülkede Ar-Ge’ye yüksek bütçeler de ayrıldığı için, mesleki tatmin noktasında da çok doyurucu olacağını söyleyebilirim.

Bu meslekler, İsviçre'deki en yüksek maaşları sunan alanlardan sadece birkaçını ve en önde gelenlerini temsil etmektedir. Daha birçoğunu da sayabilirim, ancak liste çok uzayacaktır. Tabii her zaman olduğu gibi İsviçre’de de başarılı bir kariyer için gerekli olan uzmanlık, eğitim ve deneyim düzeyi, bu sektörlerdeki maaş skalalarını doğrudan etkilemektedir.

 

İsviçre’de İş-Yaşam Dengesi

Daha önceden de bahsettiğim gibi aslında İsviçre bu konuda bir dünya markası. İsviçre, iş ve özel hayat arasında dengeli bir yaklaşımı teşvik eden bir çalışma kültürü ile tanınır. Ülke bu sebeple, çalışma saatleri ve iş yaşamı kalitesi bakımından Avrupa'nın da en iyileri arasında yer almaktadır. Sahip oldukları bu dengeli yaklaşım, çalışanların hem profesyonel tatmini yaşamaları hem de kendi hayatlarına yeterli vakti ayırabilmelerine olanak sağlamaktadır.

İsviçre'de tam zamanlı bir çalışanın ortalama haftalık çalışma süresi yaklaşık 41-42 saat civarındadır, bu da birçok Avrupa ülkesine göre oldukça makuldur. Ülkede yasal olarak belirlenmiş maksimum çalışma saati 45 saattir ve işverenler bu sınırlamalara uymak zorundadır. Ayrıca, esnek çalışma saatleri ve yarı zamanlı çalışma seçenekleri de ülkede giderek daha fazla popülerlik kazanmaktadır. Bu da çalışanlara iş ve özel hayatları arasındaki dengeyi daha da iyi bir şekilde kurma imkanı sunmaktadır.

İsviçre'deki çalışanların tatil hakları da iyi seviyededir. Yasal olarak, çalışanlara yılda en az dört hafta (20 iş günü) ücretli izin hakkı tanınır. Bu süre, şirket politikalarına veya bireysel iş sözleşmelerine bağlı olarak daha da artabilir. Ayrıca, resmi tatiller ve özel durumlar için ek izinler de bulunmaktadır.

Son olarak şunu da belirtmeliyim ki, İsviçre'deki iş yerleri, genellikle çalışanların sağlığını ve refahını destekleyen yüksek standartlarda iş yaşamı kalitesi sunar. Sağlık ve güvenlik standartları sıkı bir şekilde uygulanır, çalışma ortamları ergonomik ve destekleyici bir şekilde tasarlanır. Şirketler ayrıca çalışanların mesleki ve kişisel gelişimini desteklemek için çeşitli eğitim ve gelişim programları sunar ve bu konuda sizi geliştirmenin ekonomilerini de geliştirmek olacağını düşünürler.

 

Genel anlamda, İsviçre asgari ücret uygulamaları hakkında ve İsviçre’de asgari ücret ile neler yapılmasının mümkün olduğuna dair birtakım bilgileri size sundum. Bu ve daha birçok konuda bilgi sahibi olmak isterseniz, diğer blog yazılarımızı ve sitemizin farklı kısımlarını da okumanızı tavsiye ederim.

Avrupa’da iş bulma yolculuğuna çıktıysanız veya çıkmaya kararlıysanız, bize ekranın sağ üst köşesinde bulunan “Ücretsiz Ön Değerlendirme” kısmından güncel İngilizce CV’nizi ve varsa Cover Letter’ınızı iletebilir, kişisel bir ön değerlendirme isteyebilirsiniz. Bu sayede biz de size hangi konularda size destek olabileceğimizi ve diğer danışanlarımıza olduğu gibi size de maksimum desteğimizi sunabiliriz.

Herkese sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

Çerez Kullanımı

Çerezler (cookie), bestincv.com web sitesini ve hizmetlerini daha etkin bir şekilde sunmamızı sağlamaktadır. Çerezlerle ilgili detaylı bilgi için gizlilik politikamızı ziyaret edebilirsiniz.