Avrupa için İngilizce Mülakat Soruları ve Cevapları
Avrupa için İngilizce Mülakat Soruları ve Cevapları

Avrupa için İngilizce Mülakat Soruları ve Cevapları

Herkese merhabalar. Bugün sizlerle Avrupa’da iş bulma yolunda karşınıza çıkan bir başka konuyu paylaşacağım. Türkiye’de de yer yer uygulanan İngilizce mülakatlar, Avrupa’da iş bulma arayışında olduğunuzda ise kaçınılmaz bir gerçek haline dönüşüyor. Bu duruma alışık olmayan bizler için ise bazen bu bilinmezlik biraz korkutucu olabiliyor. Peki, gerçekten bu durum bu kadar korkutucu mu? Tabii ki değil. Bu sebeple, bugün biraz İngilizce mülakat soruları ve cevapları üzerine konuşarak, bu konuya ışık tutacağım ve yazının sonunda siz de aynı şekilde düşünecek ve neler yapmanız gerektiğini bileceksiniz.

İngilizce Mülakat Soruları ve Cevapları

İngilizce mülakat soruları Türkiye’de bize sorulan sorularla yer yer benzerlikler göstermektedir. Neden mevcut işinden ayrılıyorsun? 5 yıl sonra kendini nerede görüyorsun? vb. birtakım sorularla Avrupa’da da ya da yurtdışı mülakatlarında da karşılaşabilirsiniz. Ancak İngilizce mülakat soruları ve cevapları olarak, konuyu birlikte ele aldığımızda durum değişecektir. Zira, bazen Türkiye’de biz sorduğumuz soruların cevaplarını o kadar da önemsemezken, Avrupa’da bu cevaplar her zaman önem arz etmektedir.

Türkiye’de daha önceden işe alım da yapan bir kişi olarak, bizim aslında mülakata bir kişi daha girmeden önce bir negatif veya pozitif önyargıya sahip olduğumuzu itiraf edebilirim. Avrupa’da da bu tamamen yok demek belki çok iddialı olur, ancak Türkiye’ye göre çok daha adil ve kendinizi gösterebildiğiniz bir İngilizce mülakat süreci geçireceğinizi söyleyebilirim. Bu sebeple, sorulan soruların doğru cevaplarını bilmek gerekiyor. Bu noktada ise, İngilizce mülakat soruları ve cevapları hakkında bilgiler paylaşılan her kaynağı da doğru olarak kabul etmemenizi tavsiye ederim. Zira farklı ülkeler için farklı anlayışlar geçerli olabilmektedir. Bu noktada ben size bu yazı içinde, Avrupa için İngilizce mülakat soruları ve cevapları üzerine bilgi veriyor olacağım.

İngilizce İş Görüşmesi

Avrupa için başvurular yaptınız, mülakat daveti aldınız ve bir İngilizce iş görüşmesi yapacaksınız. İşte bu noktada karşı tarafı etkilemek için iyi bir performans göstermek gerekmektedir. Tabii ki iyi bir performans göstermenin birçok alt bileşeni var, ancak burada özellikle yanlış düşünülen bir noktaya parmak basmak istiyorum; sadece İngilizce’nizin yeterli olması mülakatın iyi geçmesi için yeterli değildir.

İngilizce iş mülakatı yapacağınız ülkenin ve şirketin iletişim tarzını, benimsediği kültürü ve görgü kurallarını, ahlaki değerlerini ve benzeri her türlü durumu ne kadar iyi algılayabilirseniz, cevaplarınızı o kadar iyi şekilde hazırlayabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse, Hollandalılar sosyal muhabbetler yapmayı severler ve hobilerden bahsetmeyi, kişisel hayatınızda neler yaptığınızı sormayı severler. Almanlar ile konuştuğunuzda ise, bunu kişisel hayata müdahil olma olarak gördükleri için siz bu konuyu kendiniz açıp kendi yaptıklarınızı söylemediğiniz sürece bu konuya girmezler. Bir başka örnekten bahsedecek olursak, biz Türkiye’de iş arkadaşlarımızın kişisel arkadaşımız olmasına çok kolay izin verirken hatta buna niyetliyken, bahsettiğim her iki ülkede de iş arkadaşı (colleague/team mate) ile normal arkadaş (friend) birbirinden çok ayrı kavramlardır.

Bir başka önemli konuya değinecek olursam, size yöneltilen İngilizce mülakat soruları ne olursa olsun, girdiğiniz bir İngilizce iş görüşmesi sırasında özgüvenli ve kendinden emin bir profil sergilemelisiniz. Türkiye’de bu konuda şirket ile çalışan arasındaki denge şirket tarafına doğru bozulmuş durumdadır. Biz genelde Türkiye’deki mülakatlarda yapabileceğimiz her şeyi anlatarak şirketi bizi işe almaya ikna etmeye çalışır durumda olmaktayız. Ancak, Avrupa için bir İngilizce mülakata girdiğinizde kendinizi şirket ile eşit seviyede görerek bu konuşmayı yapmanız gerekmektedir. Kısacası mantık ve benimsediğiniz tavır, ben şu konularda tecrübeli ve bilgi sahibiyim, siz de çalışanına önem veren ve iyi şartlar sunan bir şirketsiniz, dolayısıyla beraber çalışabileceğimizi düşünüyorum, şeklinde olmalıdır.

İngilizce İş Mülakatı

İngilizce iş mülakatı ile ilgili olarak söyleyebileceğim bir başka şey ise, karşı tarafın sürekli olarak sizin konuşmanıza yönelik İngilizce mülakat soruları sorması olacaktır. Örneğin, size güçlü özellikleriniz nelerdir sorusu yöneltildiğinde, direkt olarak sakin, sabırlı ve çalışkanım cevabı verirseniz bu cevap yanlış olacaktır. Zira, bu üç özelliğinizi karşı tarafa kanıtlayabilecek veya onları inandırabilecek herhangi bir veriyi henüz sunamamış durumdasınız.

Bu da bizi aslında İngilizce iş görüşmesi söz konusu olduğunda, karşı tarafa daha detaylı açıklamalar yapmaya ve hatta hikayeler anlatmaya itmektedir. Söylediğinizi destekleyecek şekilde hikayeler anlatılması bir mülakat için her zaman faydalıdır ve karşı tarafın söylediklerinize daha çok inanmasını sağlar. Bu noktada HR grupları tarafından çok sevilen STAR adında bir yöntem de bulunmaktadır ve adaylar tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. Bu yöntem;

S: Situation: Durum

T: Task: Görev

A: Action: Eylem

R: Result: Sonuç

tanımını yapmaktadır. Örnek vermek için önceden verdiğim örneğe dönecek olursak, cevap olarak sakin, sabırlı ve çalışkan demiştim. Bunları eğer bir örnek içinde karşı tarafa açıklayabilirsek, karşı tarafı ikna edebiliriz. Bunun için de, içinde bulunduğunuz bir durum ve bu durumda sizden beklenenler açıklanmalıdır. Daha sonrasında ise, bu durum ve görevleriniz dikkate alınarak siz neler yaptınız ve sonuca nasıl bu kişisel özelliklerinizi de kullanarak daha başarılı bir şekilde ulaştınız, bu belirtilmelidir.

Tabii ki, tüm bu cevapların hepsini eğer daha önceden düşünmediysek ve hazırlanmadıysak anında vermemiz çok da mümkün olmuyor ve bu durumda en önemli şeylerden birisi de İngilizce mülakat hazırlık çalışmaları oluyor. Dolayısıyla, şimdi bu konuya buna değineceğim.

İngilizce Mülakat Hazırlık

Bir İngilizce iş görüşmesi başarılı geçecekse, bunun ilk sebebi doğru yapılan hazırlık olacaktır. İngilizce mülakat soruları ve cevapları konusunda daha önceden hazırlık yapmak, bunların üzerinden defalarca geçmek ve gelecek soruların çoğuna cevaplarımızın olması İngilizce iş mülakatı performansımızın yüksek olmasına da ön ayak olacaktır.

Bu noktada ilk yapılması gereken hazırlık iş ilanı ve şirket ile alakalıdır. İş ilanı detaylı bir şekilde okunmalı ve her noktasına hakim olunmalıdır. Aynı şekilde şirketin kültürü, değerleri, misyonu, vizyonu, vb. bilgileri araştırılmalıdır. Ek olarak, son dönemde neler yapmışlar, neler başarmışlar öğrenebilirseniz daha İngilizce mülakat hazırlık kısmında bile çok avantajlı duruma gelebilir ve bunları mülakat sırasında kullanabilirsiniz.

Bir İngilizce iş mülakatı aldığınızda, eğer özellikle de dil konusunda çok aktif değilseniz İngilizce mülakat soruları ve cevapları hakkında hazırlığınızı yaparken, aynı anda İngilizce mülakat konuşma pratiği de yapmanızı tavsiye ediyorum. Ben her ne kadar B2 seviyesinin mülakatlar için yeterli olduğunu düşünsem de, yabancı dili henüz B1 seviyesinde olan kişilerin dahi 4-5 mülakat simülasyonu ile beraber güzel mülakatlar çıkarabildiğine ve işe girebildiğine şahit oldum. İngilizce mülakat hazırlık aşaması her zaman ciddiye alınmalı ve her girdiğiniz mülakata, iş teklifine gidebileceği düşünülerek çalışılmalıdır. Bu noktada bizimle çalışırken bizden de bu konu ile ilgili toplantı talep edebilmekte ve destek isteyebilmektesiniz.

Mülakat Kendini Tanıtma ile Başlar ve Sorular ile Sona Erer

Birçok şeyden bahsettim, ancak aslında bir mülakat nasıl bir sırada ilerler buna henüz değinmedim. Her zaman bir mülakat kendini tanıtma ile başlar. Genelde sizi bu İngilizce iş görüşmesine çağıran şirket toplantıyı düzenleyen taraf olduğu için kendilerini, şirketi ve pozisyonu size kısa ancak daha detaylı bir şekilde anlatır. Daha sonrasında ise sözü size bırakırlar. Mülakat kendini tanıtma ile alakalı bu kısma yaklaşık 10-15 dakika kadar ayırır ve bunun yaklaşık olarak maksimum 5 dakikasında kendimizden bahsetmemiz beklenir.

Ancak mülakat kendini tanıtma kısmından tabii ki ibaret değildir. Bundan sonra sorulacak olan, bu şirketi, bu ülkeyi veya bu ilanı neden seçtiniz gibi soruların cevapları çok büyük seviyede önem taşımaktadır. Bu konuda genel olarak gördüğümüz şey, kişilerin cevaplarının doğru olduğuna çok güvenmesi ancak son derece negatif cevaplar vermesidir. Bu sebeple bu konuda profesyonel yardım almanın çok çok önemli olduğunu düşünüyorum.

Mülakatın orta kısımlarında da size kişisel ve teknik özellikleriniz ile ilgili sorular ve davranışsal sorular gelebilir. Bunların sebebi her zaman sizin bu takıma uygun olup olmadığınızı görmek olacaktır. Avrupa’nın genelinde asabi davranışlara, saygısızlığa ve kişisel hakları ihlal etme gibi durumlara tölerans gösterilmemektedir. Buna uygun olarak cevap verilmesi esastır.

Son olarak, mülakat kendini tanıtma ile başlıyor ve bu bölüm en önemli bölüm gibi düşünülüyor olsa da, görüşmenin sonunda soracağınız mantıklı sorular da bir o kadar önemlidir ve sizi diğer adaylardan ayırmaktadır. Bu kısımda hiçbir sorunuzun olmaması hatalıdır ve soru sayısı da abartılmamalıdır.

Sonuç

Yazı genelinde, İngilizce mülakat soruları ve cevapları hakkında birtakım önemli bilgileri size sundum. Eğer Avrupa’da iş bulma yolunda doğru adımlarla ilerlemek isterseniz bize CVnizi ve varsa Cover Letter'ınızı iletebilir ve bizden Ücretsiz Ön Değerlendirme bölümümüz üzerinden CV incelemesi talep edebilirsiniz. Biz de size 1-3 gün içinde mailinize geri dönüş yapabilir ve inceleme sonrasında yurt dışı iş arayışına uygun bulunursanız 20 dk ücretsiz Google Meet toplantısı gerçekleştirerek sürecinizi beraber planlayabilir ve netleştirebiliriz.

İlginizi çekebileceğini düşündüğümüz Cover Letter NedirAvrupa’da İş Bulma YöntemleriAvrupa’da Finans Uzmanı Maaş Skalaları Ne Kadar? vb. yazılarımıza da ayrıca ulaşabilirsiniz.

Son olarak, bizi Instagram sayfamız ve LinkedIn sayfamız üzerinden takip edebileceğinizi belirtmek isteriz.

Herkese sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

Çerez Kullanımı

Çerezler (cookie), bestincv.com web sitesini ve hizmetlerini daha etkin bir şekilde sunmamızı sağlamaktadır. Çerezlerle ilgili detaylı bilgi için gizlilik politikamızı ziyaret edebilirsiniz.