Motivasyon Mektubu Nedir? Motivasyon Mektubu Örnekleri
Motivasyon Mektubu Nedir? Motivasyon Mektubu Örnekleri

Motivasyon Mektubu Nedir? Motivasyon Mektubu Örnekleri

Motivasyon Mektubu, bir başvuru sürecinde veya başka bir bağlamda kişinin belirli bir hedefe ulaşma isteğini ve motivasyonunu ifade etmek için kullanılan önemli bir belgedir. Bu mektup, kişinin neden belirli bir işi, eğitimi veya fırsatı istediğini ve bu konuda neleri hedeflediğini açıklar. Avrupa iş başvurularında da sıklıkla talep edildiği için, biz de sizleri iş başvuruları için kullanılan Motivasyon Mektubu ile alakalı olarak bilgilendiriyor olacağız. Peki, motivasyon mektubu nedir? Motivasyon mektubu örnekleri ile beraber bu konuyu detaylıca anlatıyor olacağız.

Motivasyon Mektubu Nasıl Yazılır?

Motivasyon mektubu ya da bir diğer deyişle Cover Letter nedir sorusunun cevabını verdikten sonra motivasyon mektubu nasıl yazılır konusuna da geçebiliriz. Bir motivasyon mektubu nasıl yazılır ve motivasyon mektubu neleri içermelidir sorularını sorduğunuzda karşınıza bazı temel şartlar çıkmaktadır. Bunlara örnekler vermek gerekirse;

  • Motivasyon mektubunda başvurduğunuz pozisyona neden başvurduğunuz ve neden kendinize bu pozisyonu uygun gördüğünüz belirtilmelidir.
  • Yine aynı şekilde neden bu şirkete başvurduğunuz ve neden bu şirketin çalışmalarını beğendiğiniz, neden bu şirkette çalışmak istediğiniz belirtilmelidir.
  • İletişim bilgilerinizden önemli olanları CV’nizin ardından bir kez daha bu dokümanda da bulunmalıdır.
  • Dokümanın dilekçe benzeri ve resmi yazı yazıldığını gösteren bir şekilde düzenlenmesi ve profesyonel bir şekilde yazılması gerekmektedir.
  • Motivasyon mektubunun tamamına bakıldığında, yazınız hatasız olmalı ve yazım hatası veya harf hatası gibi durumlar içermemelidir.

Bunlar bir motivasyon mektubunda sağlanması gereken minimum şartlardır. Bu şartlar sağlandıktan sonra bile paragrafların sıralaması konusunda yazınızı geliştirme amaçlı olarak uygulanan bazı kıstaslar bulunmaktadır. Nitekim aynı zamanda yazınızda kendinizden bahsettiğiniz kısımların, şirketten ve iş ilanından bahsettiğiniz kısımlara oranının doğru olması da önem arz etmektedir.

Bu konuda BestinCV olarak, direkt olarak Avrupa’nın birçok ülkesinden işe alım ajansları ile beraber çalıştığımız için, eğer profesyonel destek almak isterseniz, size büyük katkılar sunabiliyor ve hedefinize daha hızlı bir şekilde ulaşmanızı sağlayabiliyoruz. Bizden bu konuda destek almak istemeniz halinde, ilk iletişiminizi sağ altta görebileceğiniz WhatsApp Business hattımız üzerinden veya sağ üstte görebileceğiniz Ücretsiz Ön Değerlendirme kısmı üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Motivasyon Mektubu Örnekleri

Bu bölümde, motivasyon mektubu örnekleri üzerinden belirttiğimiz konuları daha detaylı olarak ele alalım. Elbette ki verilebilecek motivasyon mektubu örneği; iş başvurusu, eğitim başvurusu, doktora başvurusu, gönüllü çalışma başvurusu gibi konular değiştikçe değişiklik arz edecektir. Bu sebeple bizim yorumlarımızı yalnızca Avrupa iş başvurusu için geçerli olarak düşünebilirsiniz.

Motivasyon mektubunda en sık yapılan hatalardan birisi CV’nizin bir özetinin motivasyon mektubu gibi yazılması olmaktadır. Bu bizim mülakat koçluğu sırasında da belirttiğimiz konulardan birisi olmaktadır. Eğer mülakat sırasında kendinizden bahsetmeniz istenirse, bunu direkt olarak CV’nizin üzerinden geçerek yapmamalısınız. Dolayısıyla aynı şey motivasyon mektubu için de geçerli olacaktır. Direkt olarak CV’nin bir özeti olarak düzenlenen veya aynı şeyleri anlatan dokümanlar veya konuşmalar karşı taraf için ilgi çekici olmayacaktır.

İkinci sık hata ise aynı motivasyon mektubunun birden fazla şirkete gönderilmesi olmaktadır. Eğer aynı motivasyon mektubunu birden fazla şirkete gönderebiliyorsanız, bu motivasyon mektubunuzun doğru yapıya sahip olmadığı anlamına gelmelidir. Zira doğru düzenlenmiş bir motivasyon mektubu, işe alım uzmanları tarafından okunduğunda, kendilerine özel hazırlandığı ve şirkete başvuru yapmak için kişinin özen gösterdiği ve üzerine çalıştığı imajı yaratılmalıdır.

Bu noktada şu farkındalığa sahip olursanız, sizlere fayda sağlayacağını düşünüyoruz. Bir iş ilanına bir başvuru yaptığınızda, yarıştığınız diğer adaylar her zaman AB dışındaki ülkelerden olmayacaktır. Aynı zamanda AB vatandaşları ile de rekabet içine girebilirsiniz ve bir AB vatandaşı bizlerin Avrupa’da iş bulma aşamasında yaptığımız gibi 50-100 aktif başvuru yapmamaktadır. Durum böyle olunca onlar yaptıkları yalnızca bir başvuru üzerine 1 saat ayırabilmektedir ve bu da etkili bir motivasyon mektubu yazabilmek ve diğer adayların önüne geçebilmek için yeterlidir.

Bu noktada, yukarıda da belirttiğimiz gibi bizlerin başvuru hacmi daha yüksek olacağı için, BestinCV olarak biz de size normalde 20-30 dakikada yazabileceğiniz bu dokümanı 3-4 dakika içinde hem de şirkete özel yazılmış gibi görünecek şekilde nasıl yazabileceğiniz konusunda destek sağlamaktayız. Bu sayede nitelikli başvurularınızın sayısını artırabilmektesiniz.

Son olarak, internette hazır olarak bulacağınız motivasyon mektubu örnekleri konusunda sizleri uyarmak isteriz. Farklı kişilerin farklı amaçları olabildiği için ve motivasyon mektubu iş başvuruları ile beraber eğitim başvuruları, gönüllülük projeleri başvuruları, staj başvuruları ve benzeri konularda da kullanılabildiği için, yazılan her motivasyon mektubu örneği sizin için örnek teşkil etmeyecektir. Bu noktada doğru yönlendirmenin yapılması önem arz etmektedir.

Motivasyon Mektubu Ne İşe Yarar?

Danışanlarımız ile çalışırken, Avrupa’da CV için uygulanan kriterlerden dolayı bazı soruları sıklıkla almaktayız. Örneğin Türkiye’deki birçok kişi CV içindeki Summary kısmını büyük bir paragraf şeklinde yazma eğiliminde olmaktadır. Biz bunu olması gereken hale çevirip 1 satırlık bir cümle haline getirdiğimizde ise, yeterince anlatmak istediklerini anlatamadıkları yanılgısına düşmekteler.

Ancak işte bu noktada motivasyon mektubu devreye girmektedir. CV yalnızca bilgilendirme yapmak adına düzenlediğiniz ve duygularınızı motivasyon mektubunda olduğu kadar katmamanız gereken bir dokümandır. CV’de kriterlere uyulmalıdır ve verilmek istenen tüm bilgiler sade ve net bir şekilde sunulmalıdır. CV’de anlatmak istediğimiz ve anlatamadığımız tüm noktaların yeri ise motivasyon mektubudur. Bu aslında aynı zamanda motivasyon mektubu nedir sorumuzun da cevabı niteliğindedir. Kariyerinizin neden bu şekilde devam ettiğinden tutun, neden ara verdiğinizi, neden alan değiştirdiğinizi ve benzeri konuların hepsini motivasyon mektubunuzda açıklayabilirsiniz.

Dolayısıyla, yapılabilecek en mantıklı şey, motivasyon mektubunu kendinizi anlatabileceğiniz ve karşı tarafı ikna edebileceğiniz bir platform olarak görmek olacaktır. Kendinizi doğru bir İngilizce ile doğru şekilde ifade edebileceğiniz bir motivasyon mektubu sizin için kapıları açacaktır. Mantık olarak, motivasyon mektubu dokümanını yazılı olarak yapılan bir mülakat olarak görebilirsiniz. Kendinizi doğru şekilde ifade edebilir ve işe alım yapan kişileri sizinle devam etmeye ikna edebilirseniz mülakat hakkı kazanırsınız. Mülakat hakkı kazandığınızda ise iş teklifine giden yolda bir adım atmış olacaksınız.

Almanya İş Motivasyon Mektubu Örneği

Motivasyon mektubu nedir sorusunun cevabı Almanya için basittir, çünkü Almanlar için motivasyon mektubu en az CV kadar önemli bir iş başvuru dokümanıdır. Bir motivasyon mektubuna belki bazı ülkelerde daha az önem gösteriliyor olabilir, ancak Almanya’nın bu ülkelerden birisi olmadığını kesin olarak belirtebiliriz. Almanya iş motivasyon mektubu örneği konusunda konuşurken öncelikle Almanlar için motivasyon mektubunuzun en az CV’niz kadar önem arz edeceği bilinmelidir. Bu noktada HR uzmanları ile ve geniş katılım ile yapılan bir anket Alman HR uzmanlarının motivasyon mektubu ile yapılmayan başvuruları yaklaşık %40 oranında direkt olarak görmezden geldiğini belirtmektedir. Bunun çok yüksek bir oran olduğunu belirtmemize gerek bile olduğunu düşünmüyoruz.

Her şey için standartları bulunan Almanya’nın motivasyon mektubu için de bir DIN normu bulunmaktadır ve bu norm çerçevesinde yazacağınız motivasyon mektubunun sınırları bile belirlenmiştir. Dolayısıyla yapacağınız başvuruların Almanların gözüne tanıdık gelmesi ve olabildiğince resmi bir doküman niteliğinde olması için bu normda belirtilen kriterler takip edilmelidir. Buna ek olarak Almanya başvurularında niyet mektubunuz hiçbir zaman 1 sayfayı aşmamalıdır.

Son olarak, farklı başvurular için aynı motivasyon mektubunu kullanmamanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Hollanda İş Motivasyon Mektubu Örneği

Hollanda’ya başvuru yapacaksanız ve Hollanda iş motivasyon mektubu örneği hakkında konuşacaksak öncelikle Hollandalıların da en az Almanlar kadar bu konudaki profesyonelliğe dikkat ettiğini belirtmemiz gerekmektedir. Motivasyon mektubunuzda yazdığınız her şey işe alım yapan kişiler tarafından dikkatle incelenmektedir ve karar aşamasında önem arz etmektedir.

Genel anlamda Hollanda için motivasyon mektubunda yapılması gerekenleri ise şu şekilde özetleyebiliriz;

  • Yazdığınız yazı hedeflerinizin şirket hedefleriyle neden uyumlu olduğunu göstermelidir. Örnek vermek gerekirse “Çevreye önem veren bir kişi olarak, vizyonunuzu ve misyonunuzu destekliyorum.”
  • Başvurduğunuz rolü neden seçtiğiniz açıkça belirtilmelidir. Örneğin, “Bu fırsatı eski tecrübelerimle size katkı sağlamak ve aynı zamanda güçlü yanlarımı daha da geliştirmek için fırsat olarak görüyorum.”
  • Şirketin hedeflerine nasıl katkı sağlayabileceğinizi belirtmeniz faydalı olacaktır. Örneğin, “Elimdeki müşteri portfolyom ile mevcut pazar payını genişleterek şirket genelinde büyümeye katkı sağlayabileceğime inanıyorum.”
  • Sahip olduğunuz kişisel özelliklerinizden uyumlu olan varsa belirtilmelidir. Örneğin, “Bu pozisyon, açık fikirli insanları gerektiriyor ve geçmişim açıkça gösteriyor ki..."
  • Son olarak, CV’niz aracılığıyla iletemeyeceğiniz bazı noktaları da iletebilirsiniz. Örneğin, “Web geliştirme benim için bir hobiden daha fazlasıdır çünkü..."

Bu ufak ipuçlarının da motivasyon mektubu hazırlanırken kullanılması sizin için avantaj sağlayacaktır. Genel anlamda Avrupa ülkeleri ve şirketleri benzer standartlara sahiptir, ancak hedeflediğiniz ülkelere yönelik olarak doğru ve profesyonel başvuru yapmak istemeniz halinde BestinCV’den profesyonel destek alabilir ve başvuru dokümanlarınızın tamamen doğru olduğundan emin olabilirsiniz.

Motivasyon mektubu nedir açıkladığımız ve motivasyon mektubu örnekleri bulabileceğiniz bir yazı oluşturduğumuzu düşünüyoruz. Ancak yine de aklınıza takılan bir soru olması halinde, bize aşağıdaki kanallar üzerinden ulaşmaya çekinmeyin. Sorunuza uygun olan en kısa zamanda cevap verilmektedir;

Blog kısmımız üzerinden diğer yazılarımızı da ulaşabilirsiniz.

Sağlıklı ve mutlu günler diliyoruz.

Çerez Kullanımı

Çerezler (cookie), bestincv.com web sitesini ve hizmetlerini daha etkin bir şekilde sunmamızı sağlamaktadır. Çerezlerle ilgili detaylı bilgi için gizlilik politikamızı ziyaret edebilirsiniz.