Niyet Mektubu Nedir? Niyet Mektubu Nasıl Yazılır?
Niyet Mektubu Nedir? Niyet Mektubu Nasıl Yazılır?

Niyet Mektubu Nedir? Niyet Mektubu Nasıl Yazılır?

Herkese merhabalar. Bugün sizlerle, bize sıklıkla sorulan bir diğer sorunun cevabını paylaşıyor olacağız. Çoğunlukla yurt dışında iş başvurusu veya yüksek lisans başvurusu yapan kişilerin karşılaştığı niyet mektubu, adaylardan sıklıkla talep edilmektedir. Türkiye’de henüz kullanımı o kadar yaygın olmadığı için adaylarda soru işaretlerine sebep olan Niyet mektubu nedir? Niyet mektubu nasıl yazılır? sorularının cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Niyet Mektubu Nedir?

Niyet mektubu, Türkiye’de ön yazı, motivasyon mektubu, kapak mektubu gibi adlarla da bilinen ve karşı tarafı ikna etmeye yönelik olarak düşüncelerinizi ve niyetinizi belirttiğiniz dokümandır. Her zaman belirttiğimiz bir konu varsa o da şudur; eğer bir başvuruda kendinizi anlatmanız istenen bu niyet mektubu bölümü mevcut ise, başvurularınız daha özenle değerlendirilecektir. Dolayısıyla bunu kendinizden istenen ekstra bir doküman olarak değil, kendinizi anlatmanıza izin verecek ekstra bir fırsat olarak görebilirsiniz.

Niyet mektubu bizim de Avrupa’da iş ve yüksek lisans başvurularına başladığımızda tanıştığımız ve çok önemli bulduğumuz bir doküman. Bu yolda birçok işe alım uzmanıyla tanıştıktan, çalıştıktan ve birebir Avrupa’nın havasını soluduktan sonra, neden bir tek CV kullandığımız başvurularımızdan geri dönüş alamadığımızın çok net farkındayız diyebiliriz. Niyet mektubu aslında bir nevi bir yazılı ön mülakat niteliğindedir. Eğer bir başvuruda Cover Letter isteniyorsa, bu sizin neden bu başvuruyu yaptığınızı ve ne tür bir motivasyona sahip olduğunuzu anlayabilmek adına istenir ve birçok durumda kendini en iyi anlatanlar ile devam edilecektir.

Niyet Mektubu Ne İşe Yarar?

Her şeyden önce, Avrupa’da CV’nin belli kriterleri vardır ve CV’niz bu kriterlere uygun olarak düzenlenmelidir. Aksi durumlar başvurularınızdan kabul almanızı çok zorlaştıracaktır. Bu sebeple de CV’nizde anlatamayacağınız bazı şeyler olacaktır. İşte bu anlatmak istediğiniz şeyleri anlatabileceğiniz dokümanın ismi niyet mektubudur. Bazen adaylar çözümü bu duygularını CV’de anlatmaya çalışıp özet kısmını uzatmakta buluyorlar, ancak bu CV’nizin yanlış olmasına sebep olacaktır.

Kendinizi en özgür şekilde ifade edebileceğiniz yer bu dokümandır. İstediğiniz her şeyi yazabilirsiniz. Tabii doğru olanı yapmak istiyorsak, bunu bir mülakatmış gibi düşünüp, başvuruyu inceleyecek kişinin soracağı soruların cevaplarını bu dokümanda iletmekte fayda görüyoruz. Bu sayede seçilme şansınızı maksimuma çıkarabilirsiniz.

Niyet mektubu hem iş başvurularında hem de yüksek lisans başvurularında çoğunlukla istenen bir dokümandır. Geçmişte, üniversite giriş şartlarını sağlamadığı halde kabul edilen veya iş ilanı şartlarını tamamen karşılamadığı halde işe kabul edilen kişilerle beraber çalıştık. Bu sebeple niyet mektubu ne işe yarar sorusunun cevabını net bir şekilde verebiliyoruz.

Niyet Mektubu Nasıl Yazılır?

Peki, niyet mektubu nasıl yazılır? Niyet mektubunda nelerden bahsedilmelidir? Gelin aşağıda listeleyelim;

  • İletişim bilgilerinizin bulunması fayda sağlayacaktır
  • Bir dilekçe veya resmi yazı formatı kullanılmalıdır
  • Yazım hataları sıfıra indirilmelidir
  • İş ilanı için yazılıyor ise şirketten ve iş ilanından bahsedilmelidir
  • Eğitim için yazılıyor ise neden bu eğitimi seçtiğinizden ve neleri hedeflediğinizden bahsedilmelidir

Minimum olarak bu şartlar bir niyet mektubunda sağlanmalıdır. Ancak, anlatmak istediğiniz her türlü konu niyet mektubunun içinde yer alabilmektedir. Buna ek olarak, niyet mektubunu da daha profesyonel bir hale getirebilmek için uygulanan bir paragraf sıralaması, yazı içi oranlar ve profesyonel düzenlemeler bulunmaktadır. BestinCV danışanlarına hizmet verirken bu şartları da sağlamaktadır ve niyet mektubu taslağı hizmetinden tüm ana paketlerimiz dahilinde yararlanabilmektesiniz.

Niyet Mektubu Neden Önemlidir?

Niyet mektubu nedir ve niyet mektubu nasıl yazılır konularından sonra, niyet mektubu neden önemlidir biraz da bundan bahsedebiliriz. Bunu da yaşanmış niyet mektubu örnekleri ile size iletiyor olacağız.

İlk örneğimiz Hollanda’ya geldikten sonra ev arayışı olan bir arkadaşımız hakkında. Ev sahibi evin çok fazla talibi olduğu için, taliplerden bir niyet mektubu yazmalarını talep ediyor. Arkadaşımız da eve talip olduğu için niyet mektubunu yazarak ev sahiplerine sunuyor. Daha sonrasında, ev sahipleri, teklifi en yüksek olan kişi arkadaşımız olmamasına rağmen, niyet mektubunu ve yazısındaki duygusallığını çok beğendiği ve içselleştirdiği için evi ona satıyor.

İkinci örneğimiz bir iş başvurusu ile alakalı. Yine Hollanda’da tanıştığımız bir arkadaşımız, ülkesinden buraya gelmeden önce mülakata giriyor, mülakatta ilgili departmanın müdürü en zayıf özelliğin nedir diye soruyor, arkadaşımız da bazen dikkatsizlik yapabiliyorum diye cevaplıyor. Departman müdürü de yazmış olduğu niyet mektubunun basılı kopyasını eline alıp göstererek, evet haklısın burada “I (ben)” kelimesini yazarken küçük harf kullanmışsın “i” yazmışsın diye karşılık veriyor. Dolayısıyla niyet mektuplarımız bırakın okunmayı, detaylı bir şekilde inceleniyor.

Üçüncü bir örnekte birebir olarak ben yüksek lisans başvurusu yaparken niyet mektubu yazıyorum. Okulun kabul şartlarından birisi 4,00 üzerinden 3,00 bitirme notuna sahip olunması ve benim bitirme notum 2,69. Ancak şöyle bir detay var, bizim üniversitemizi birinci bitiren kişinin mezuniyet notu da 3,16. Bunu niyet mektubunda açıkladıktan sonra ilgili yüksek lisans programından kabul almıştım.

Bu örneklerle beraber niyet mektubu neden önemlidir sorusunun da cevabını verdiğimizi düşünüyoruz. Birçok durumda niyet mektupları kararı değiştiren faktörler haline gelebiliyor.

Niyet Mektubu Örnekleri

Açıkçası konudan konuya niyet mektubunun alacağı şekil değişecektir. Bu sebeple size birebir niyet mektubu örnekleri vermektense, neleri yapıp neleri yapmamanız gerektiğini belirtebiliriz.

Öncelikle eğer iş başvurusu yapıyorsanız, yapılabilecek ilk hata, niyet mektubunu sadece öylesine doldurma amacında olup CV’nin bir özetinin buraya yazılmasıdır. İlgili kişi zaten bu bilgileri CV’nizde okumuş olacağı için niyet mektubunuz karşıdakini sıkacaktır ve ikinci kez okumayacaktır. Niyet mektubunda, özellikle CV’nizde belirtemedikleriniz yer almalıdır.

İlk paragrafta söylediğimiz şeye benzer bir şeyi tekrarlıyor olacağız; niyet mektubunuzu her zaman başvuruya özel olarak hazırlamalısınız. Bu yüzden, internet üzerinden bulacağınız niyet mektubu örnekleri sizin için tam anlamıyla faydalı olamayacaktır. İş ilanı başvurusu için, eğitim başvurusu için ve bir burs başvurusu için düzenlenmesi gereken niyet mektubu örnekleri birbirinden farklıdır. Örnek vermek gerekirse, iş ilanına başvuracağınız zaman niyet mektubunuzda; bu şirkette neden çalışmak istediğiniz, iş ilanını neden kendinize uygun bulduğunuz ve karşı tarafın neden sizi işe alması gerektiği vurgulanmalıdır. Bu bir burs başvurusu için yazılıyor ise; bu bursun sizin için ne derece önemli olduğu ve neleri değiştireceği, hangi amaçla talep edildiği ve neden bu kurumda talep edildiği, niyet mektubu içinde işlenmelidir.

Avrupa söz konusu olduğunda, iş başvuruları için her çalışanın bir niyet mektubu taslağı bulunmaktadır. Bu taslak şirket ve iş ilanı bilgilerine göre sürekli revize edilen canlı bir dokümandır. Bir iş ilanına başvurduğunuzda rekabet edeceğiniz adaylar bu adaylar da olduğu için, sizden de bu konuda özenli olmanız beklenmektedir ve size fırsat eşitliği yaratacaktır.

Niyet Mektubu Nasıl Hazırlanır?

Öncelikle niyet mektubu profesyonelce, resmi bir yazı formatında ve dil hatalarından arındırılmış bir şekilde yazılmalıdır. Bu her niyet mektubunda olması gereken şeydir. Peki, bunlar dışında niyet mektubu nasıl hazırlanır, biraz daha detaylandıralım.

İş başvurusu yapma niyetiniz varsa, öncelikle bakış açımızı doğru belirlememiz gerekmektedir. Çünkü kişilerde iki farklı uç yanlış örneğe rastlayabiliyoruz. Birinci örnekte çok tecrübeli veya kalifiye bir çalışan olan adaylar, niyet mektubu yazmayı kendilerine hakaret ediliyor gibi görebiliyor. İkinci örnekte ise, işe alınmayı çok isteyen adaylar niyet mektubunu yazarken, kendi yaptıklarını anlatmanın ve ikna etmek isteme arzusunun düzeyini kaçırabiliyor.

Doğrusu ise, bunu bir prosedür gerekliliği olarak görmektir. Başvurunuzun yalnızca CV ve niyet mektubu sunduğunuzda tam anlamıyla başarılı olduğunu düşünebilirsiniz. Bu noktada şirketler ve işe başvuran kişilerin kendini ağırdan satma oranı ise aşağı yukarı eşit düzeyde olmalıdır. Yani yazınızda ne kendiniz çok üst perdeden konuşup ilgisiz göstermeniz doğru olur ne de çok ikna edici bir ton ile yazıp fazla mütevazı görünürseniz.

Avrupa’da işsizlikten ziyade iş açığı oranları konuşulduğu için, Türkiye’dekine kıyasla çalışanların biraz daha avantajlı olduğunu söylemekte yarar görüyoruz. Bu da aslında, Avrupa’nın birçok ülkesinde 4-5 başvuru yapan bir kişinin mülakat alabiliyor olması anlamına gelmektedir. Bu durumda da tabii ki bu kişiler niyet mektuplarını da özenli bir şekilde yazacak vakti bulabiliyorlar. Türkiye’den başvuran kişilerin ise mülakat alması için yapması gereken başvuru sayısı nispeten daha fazla olduğu için, her başvuruda niyet mektubu için ayırması gereken 20-30 dakikayı ayırması gerçekten zor olabiliyor. Ancak yine de, rakipleriniz aynı zamanda Avrupa’dan başvuranlar da olduğu için, bu özenin gösterilmesi gerekiyor.

Bu konuda Türkiye’den başvuru yapan adayların vakit ayırmakta sorun yaşadığımızı fark ettiğimiz için, BestinCV’nin hizmetleri dahilinde niyet mektubu yazdırmak istediğinizde, size kolayca düzenlenebilir niyet mektubu taslağınızı iletmekteyiz. Bu taslak yaklaşık %85-90’ı tamamlanmış bir taslak haline getirilip 20-30 dakikalar yerine 5 dakika kadar bir efor ile tamamlanabilmektedir.

Niyet mektubu nedir, niyet mektubu nasıl yazılır ve neden bu kadar önemlidir sorularının cevaplarını bulabileceğiniz bir yazı oluşturduğumuzu düşünüyoruz. Daha fazla bilgi almak isterseniz ve Avrupa’daki ismiyle Cover Letter Nedir öğrenmek isterseniz, ilgili blog yazımızı da ek olarak okuyabilirsiniz. Ancak yine de aklınıza takılan bir soru olması halinde, bize aşağıdaki kanallar üzerinden ulaşmaktan çekinmeyin. Sorunuza uygun olan en kısa zamanda cevap verilmektedir;

  • @bestincv (Instagram)
  • BestinCV (LinkedIn)
  • info@bestincv.com

Blog kısmımız üzerinden diğer yazılarımızı da ulaşabilirsiniz.

Sağlıklı ve mutlu günler diliyoruz.

Çerez Kullanımı

Çerezler (cookie), bestincv.com web sitesini ve hizmetlerini daha etkin bir şekilde sunmamızı sağlamaktadır. Çerezlerle ilgili detaylı bilgi için gizlilik politikamızı ziyaret edebilirsiniz.