En Popüler Yurt Dışı İş Bulma Siteleri
En Popüler Yurt Dışı İş Bulma Siteleri

En Popüler Yurt Dışı İş Bulma Siteleri

Yılların ilerlemesi ve internetin hayatımıza girmesiyle beraber, eskiden gazete ilanlarından iş bulunan günler sona erdi. Türkiye’de ilk olarak kariyer.net ile hayatımıza giren iş bulma siteleri, yurt dışında ise hatırı sayılır bir süredir aktif olarak çalışmalarına devam etmekteydi. Dolayısıyla piyasada birçok köklü yurt dışı iş bulma sitesi de bulunmaktadır. Aşağıda biz de listelerimizi paylaşırken önce Avrupa ve tüm dünya için geçerli iş arama sitelerinden bahsedecek, daha sonra ise konuyu ülkesel bazda ele alacağız. En popüler yurt dışı iş bulma siteleri hangileridir? Gelin, beraber inceleyelim.

Yurt Dışı İş Bulma Siteleri

Bu bölümde belirteceğimiz siteler yukarıda da belirttiğimiz üzere çoğunluğu uzun süredir yayın hayatına devam eden köklü sitelerden oluşuyor olacaktır. Belli bir kısmının, ülkesel olarak ayrı internet sayfaları da olabiliyor. Bu sebeple indeed.com üzerinden bulamadığınız Hollanda’daki bir ilana nl.indeed.com üzerinden ulaşabiliyorsunuz. Çünkü ana site Amerika’ya veya başka bir ülkeye yönelik olabiliyor. Bu sebeple, aşağıda ülkesel bazda anlatım yaparken bu sitelere tekrar değineceğiz.

En popüler yurt dışı iş bulma siteleri listemizi aşağıda bulabilirsiniz;

 • linkedin.com
 • indeed.com
 • monster.com
 • glassdoor.com
 • stepstone.com
 • cv-library.co.uk
 • adzuna.co.uk
 • Flexjobs.com
 • weworkremotely.com
 • dice.com
 • simplyhired.com
 • joblift.com
 • careerjet.com
 • totaljobs.com
 • jobsinnetwork.com

Şimdi bu listeyi paylaştıktan sonra hangi yurt dışı iş bulma sitesi hangi konuda daha avantajlı veya ne şekilde biliniyor, bunları da biraz anlatarak konuyu aşağıda biraz daha açalım.

LinkedIn

Avrupa’da iş bulmak isteyen bir kişi için LinkedIn bulunmaz nimet gerçekten. İnanılmaz yaygın bir şekilde kullanılıyor ve kişilerle iletişime geçebilmek için müthiş bir fırsat diyebiliriz. Site 2003 yılında kuruldu ve o andan bugüne 810 milyon adet kayıtlı kullanıcıya ulaştı. Şu anda dünyanın en büyük profesyonel network sitesi olarak bilinmektedir.

LinkedIn profiliniz aslında doğru şekilde doldurulduğunda herkese açık bir dijital/online CV statüsündedir ve bir iş ilanına başvurduğunuzda direkt HR görevlisine gönderilir. Bu nedenle profilinizin ayrıntılı ve doğru bir şekilde düzenlenmiş, ayrıca da arama için optimize edilmiş olduğundan emin olmak çok önemlidir. Profiliniz aramalar için doğru şekilde optimize edilmişse, recruiter’lar sizinle doğrudan iletişime geçerek, fırsatları size iletecektir.

Bir çoğunuzun bileceği gibi, LinkedIn’de profil oluşturmak ve ilanlara başvurmak ücretsizdir. Ancak, profilinize kimlerin baktığını, aynı ilana kimlerin başvurduğunu, vs. görmek istediğinizde LinkedIn Premium kullanmanız gerekmektedir. LinkedIn’in dezavantajlarına gelirsek, bazen spam mesajlar alabiliyorsunuz ve bazı ilanlar çoktan doldurulmuş veya sona ermiş ama aktif unutulmuş olabiliyor.

Indeed

2004 yılında kurulmuş Indeed, kuruluşundan bu yana Avrupa’da en çok kişinin iş bulmasına yardımcı olan yurt dışı iş bulma sitesi olabilir. Şu anda dünyanın en önde gelen iş bulma sitesi olarak bilinen Indeed’de saniyede 10 iş ilanı eklendiği ve ayda 250 milyon kişiye hizmet verdiği belirtiliyor. Kariyerine yeni başlayanlardan direktörler veya C seviye çalışanlara kadar herkese hitap eden bir site olduğunu belirtebiliriz.

Indeed %100 olarak ücretsizdir ve hesabınız olmadan da siteyi kullanabilmektesiniz. Güzel bir filtreleme sistemi var, iş ilanı uyarısı açabilmenize ve CV’nizi yüklemenize izin de vermektedir. Bir Glassdoor kadar olmasa da maaş bilgileri ve şirket incelemeleri kısımlarını da yayına aldılar, böylece başvuru yapmadan önce bu kısmı da dikkate alabilmektesiniz. Sitenin büyük dezavantajları ise iş ilanları için rekabetin fazla olması ve bazı zamanlarda iş ilanlarının güncel olmadığını fark etmeniz diyebiliriz.

Monster

Bu işin asıl öncüsü olarak aslında Monster sitesini gösterebiliriz. Çalışanlarla işverenleri buluşturmak için 1994 yılında kurulan Monster’a dakikada 29 CV yüklendiği ve 7.900 iş arama isteği girildiği belirtilmektedir. Monster da ücretsiz başvuru yapabileceğiniz bir yurt dışı iş bulma sitesidir. Ancak bazı iş ilanlarına başvurmak için e-posta adresinizi kullanarak hızlıca bir hesap oluşturmanız beklenmektedir.

Hesap açtığınızda ise bunun avantajlarından faydalanabilir, daha önceden yaptığınız aramaları kaydedebilir ve iş ilanı uyarılarını aktif hale getirebilirsiniz. Böylece yeni paylaşılan ilanlar olduğunda, direkt olarak e-posta bildirimi alabiliyorsunuz. Monster’da ek olarak maaş araştırma ve karşılaştırma özelliklerinin de olduğunu söyleyebiliriz.

Bu sitenin dezavantajlarına gelirsek, iş ilanlarını filtreleme sistemi diğer sitelerden biraz daha temel seviyede ve işverenlerin iş ilanlarını yayınlaması için her halükarda ödeme yapması gerekmektedir.

Glassdoor

Diyeceksiniz ki, Glassdoor maaşları gösteren bir site değil miydi? Evet, gerçekten de Glassdoor 2008 yılında çalışanlara maaş şeffaflığı getirmek ve dürüst şirket incelemeleri sunmak için kurulmuştu. Bugün geldiği noktada ise 2,1 milyon işveren kaydına ve 110 milyon şirket incelemesine sahip bir site oldu. Ayda 54 milyon kişinin ziyaret ettiği bu site, aynı zamanda iş arayanlar için iş ilanları da sunmaktadır.

Glassdoor’da da profil oluşturduktan sonra CV’nizi yükleyebiliyor ve iş ilanı alarmlarını açarak yeni eklenen iş ilanları hakkında güncel kalabiliyorsunuz. Tabii ki sizin de tahmin edeceğiniz gibi en büyük avantajı başvurduğunuz iş ilanını açan şirket hakkındaki yorumları okuyabilmeniz ve maaş skalalarını görebilmeniz olacaktır. Özellikle Avrupa başvurularında, mülakatlarda maaş beklentisinin isabetli söylenmesi gerektiğinden, bu özelliğin düşündüğünüzden daha fazla fayda sağlayacağını belirtebiliriz.

Glassdoor’un dezavantajları ise, bazen yapılan inceleme yorumlarının negatif veya pozitif yönde taraflı/ön yargılı olması, bir de profil özelliklerinin biraz temel seviyede olması diyebiliriz.

Stepstone

Yurt dışı iş bulma siteleri arasında kendine en yüksekte yer bulamasa da, özellikle Almanya’da en önde gelen iki iş arama sitesinden birisi olarak kabul edilen Stepstone ilginizi çekecek bir takım iş ilanlarına ev sahipliği yapmaktadır. Geniş bir iş ilanı yelpazesine sahip bu site aynı zamanda büyük şirketlerle bağlantısı olduğu için faydalı bir iş bulma sitesidir.

Bu siteyi aktif olarak kullanmaya başlamak için de yapmanız gereken bir profil oluşturmak ve CV’nizi yüklemektir. CV’nizi yükledikten sonra işverenler tarafından da size ulaşılabiliyor, bu sebeple Avrupa’ya ve Almanya’ya uygun bir CV yüklenmesini tavsiye etmekteyiz.

CV-Library

CV-Library Birleşik Krallık’ta hizmet veren yurt dışı iş bulma siteleri sıralamasında birinci sırada yer almaktadır. Datalarında milyonlarca kişinin yüklenmiş CV’si ile ve her türlü endüstriden her türlü şirketin ilanları ile 200.000’den fazla iş ilanına sahip bir sitedir. Sitenin amacı ve misyonu, hayalinizdeki rolü mükemmel bir işverende bulmanızı sağlamak olduğu için basit iş arama araçlarına ve gelişmiş eşleştirme teknolojisine sahiptir.

CV- Library aynı zamanda yeteneklerinizi de daha da geliştirmeniz adına online kurslar da sunmaktadır. Bu kurslar pazarlama, satış, SEO, finans, vb. farklı alanlardan yüzlerce farklı konudan oluşmaktadır. Eğer hedefiniz Birleşik Krallık ise, bu site ile yolunuz kesinlikle kesişecektir. Yalnızca, eğer Birleşik Krallık’taki bir şirkete başvuru yapacaksanız, CV’nizin ve Cover Letter’ınızın uyumlu olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Adzuna

Başlangıçta İngiltere merkezli olarak kurulan daha sonrasında ise Polonya, Hollanda, Almanya gibi ülkeler de dahil olmak üzere 16 ülkede faaliyet göstermeye başlayan Adzuna, binlerce farklı web sitesinden iş ilanlarını toplayan bir yurt dışı iş bulma sitesidir. Daha şeffaf ve yenilikçi iş ilanı arama filtreleri ile birlikte iş arayışınızı kolaylaştırmaktadır.

FlexJobs / WeWorkRemotely / Dice

Her şey Sara Sutton’un evden çalışma fırsatları bulamamasıyla 2007 yılında başladı. Evden çalışmak isteyen ve bu şekilde iş ilanı bulamayan Sara, FlexJobs sitesini kurduktan sonra sürekli sitenin gelişimine yatırım yaptı ve şu anda 30.000’den fazla aktif iş ilanı ile dünyanın en büyük remote fırsatlar sunan sitesi haline getirdi.

FlexJobs ücretli üyelik alınabilen bir sitedir, ancak yine de bu alınan ücretler sürekli olarak veri tabanlarının ve işverenlerin incelenmesi üzerine kullanılmaktadır. Dolayısıyla, sitenin güvenli ve güvenilir olduğuna emin olabilirsiniz. Eğer bu aramayı ücretsiz olarak yapmak isterseniz, kardeş sitesi Remote.co’ ya da göz atabilirsiniz.

Ayrıca başlıkta beraber olarak yazdığımız yurt dışı iş bulma siteleri WeWorkRemotely ve Dice da FlexJobs gibi, teknoloji, IT ve yazılım alanında remote iş fırsatı arayan profesyoneller için iş ilanları paylaşmaktadır. Dolayısıyla üç web sitesini de uzaktan çalışma fırsatı bulabilmek için kullanabilirsiniz.

Ülkelere Göre En Popüler İş Bulma Siteleri

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, bunlar genel olarak tüm dünyada veya geniş coğrafyalarda kullanılan iş arama siteleri olmalarına karşın, ülkelerin kendilerinde en çok kullanılan siteler bunlar olmayabiliyor. Bu sebeple size birkaç farklı ülkeden iş arama siteleri listeleri göstereceğiz ve her ülkede kullanılan en popüler 3 iş arama sitesini belirtiyor olacağız.

Hollanda İş Bulma Siteleri

 • nl.indeed.com
 • glassdoor.nl
 • monsterboard.nl

Almanya İş Bulma Siteleri

 • monster.de
 • stepstone.de
 • carreerjet.de

İngiltere İş Bulma Siteleri

 • cv-library.co.uk
 • adzuna.co.uk
 • totaljobs.com

İrlanda İş Bulma Siteleri

 • jobs.ie
 • irishjobs.ie
 • recruitireland.com

Avusturya İş Bulma Siteleri

 • karriere.at
 • ams.at
 • meinjob.at

Belçika İş Bulma Siteleri

 • vdab.be
 • leforem.be
 • jobat.be

Finlandiya İş Bulma Siteleri

 • tyomarkkinatori.fi
 • tyopaikat.oikotie.fi
 • rekrytointi.com

Fransa İş Bulma Siteleri

 • fusac.fr
 • cadremploi.fr
 • emploi.lefigaro.fr

İtalya İş Bulma Siteleri

 • infojobs.it
 • cesop.it
 • professionelavoro.it

Norveç İş Bulma Siteleri

 • finn.no
 • careerjet.no
 • no.indeed.com

Portekiz İş Bulma Siteleri

 • net-empregos.com
 • empregosonline.pt
 • bonsempregos.com

İspanya İş Bulma Siteleri

 • opcionempleo.com
 • tecnoempleo.com
 • infoempleo.com

İsveç İş Bulma Siteleri

 • arbetsformedlingen.se
 • careerbuilder.se
 • jobb.blocket.se

İsviçre İş Bulma Siteleri

 • jobs.ch
 • jobscout24.ch
 • topjobs.ch

Bu iş başvuru sitelerini dikkatlice incelemeye başladığınızda siz de göreceksiniz ki Avrupa’da başvuru yapılırken yalnızca CV değil, CV ve Cover Letter birlikte kullanılmaktadır. Cover Letter Türkiye’de çok kullanılan bir doküman olmadığı için Cover Letter hakkında bilgi sahibi değilseniz, Cover Letter nedir içeriğimizden Cover Letter oluşturma hakkında daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Bu arada bu yolculuğa tek başına çıkmanın ve her şeyin doğrusunu teker teker bulmanın ne kadar yorucu olduğunun farkındayız. Biz de kendi zorluklarımızı unutmadık ve bu yola çıkan kişileri desteklemek istemekteyiz. Hedefi Avrupa’da iş bulmak olan kişilere yardımcı olabilmek sebebiyle “BestinCV” şirketimiz ile hizmet vermekteyiz. Hollanda merkezli bir işe alım ajansı olan ana partnerimizin de desteğiyle başlattığımız bu yararlı hizmetlerle birlikte bize danışanlar 2022 yılı içinde de İngiltere, Hollanda ve Almanya başta olmak üzere Avrupa’nın birçok ülkesinde işlerini buldular.

Sizin de eğer hedefiniz Avrupa’da iş bulmaksa, bu konuda kendinizi daha güvende hissetmek ve adımlarınızı daha emin bir şekilde atmak istiyorsanız, bize her zaman www.bestincv.com adresinde ekranın sağ üstünde bulunan “Ücretsiz Ön Değerlendirme” üzerinden CV’nizi ulaştırabilir ve ilk adımınızı atabilirsiniz. Biz de size neler yapılması gerektiği hakkında bilgi verebiliriz. Sosyal medyada ise Instagram @bestincv üzerinden paylaşımlarımızı takip edebilir ve bize ulaşabilirsiniz.

Sizlere olabildiğince yararlı bilgiler verdiğimizi umuyor ve herkese sağlıklı ve mutlu günler diliyoruz.

Çerez Kullanımı

Çerezler (cookie), bestincv.com web sitesini ve hizmetlerini daha etkin bir şekilde sunmamızı sağlamaktadır. Çerezlerle ilgili detaylı bilgi için gizlilik politikamızı ziyaret edebilirsiniz.