Almanya'da Nasıl İş Bulunur? Almanya İş Bulma Rehberi
Almanya'da Nasıl İş Bulunur? Almanya İş Bulma Rehberi

Almanya'da Nasıl İş Bulunur? Almanya İş Bulma Rehberi

Herkese merhabalar. Biliyorsunuz ki bugünlerde Avrupa başvuruları ve Avrupa’da iş arama hacmi bir hayli artmış durumda. Bizim de BestinCV olarak en aktif olduğumuz ülkelerden birisi Almanya olduğu için, bize de sürekli yöneltilen bir soru bulunuyor; Almanya’da Nasıl İş Bulunur? Avrupa’nın birçok ülkesi için istenenler, başvuru şekli ve izleyeceğiniz yollar aynı olmakla beraber tabii ki Almanya için de kendine has bilinmesi gereken şeyler bulunuyor. Size iş hayatından, yaşamdan ve benzeri konulardan da bilgiler sunacağımız bu yazımızı bir Almanya İş Bulma Rehberi niteliğinde kullanabilirsiniz. Ayrıca yazının devamında yer verdiğimiz Almanya İş Bulma Siteleri de yurt dışı iş arayışınızda size büyük katkı sağlayacaktır.

Almanya'da Nasıl İş Bulabilirim?

Almanya'yı hedefleyen kişilerin ilk sorduğu soru doğal olarak Almanya'da nasıl iş bulabilirim oluyor. İlk başta genel hatlarıyla özet bir bilgi veriyor, daha sonrasında ise bunları detaylandırıyor olacağız. 

 • CV ve Cover Letter Hazırlama: CV'nizin ve Cover Letter'ınızın Avrupa CV kriterlerine uygun olarak ve İngilizce olarak hazırlanması gerekmektedir. Aynı şekilde Avrupa'ya uygun mantıkta, profesyonel bir Cover Letter hazırlanmalı ve şirkete ve iş ilanına uygun olarak her zaman özelleştirilmelidir.

 • Doğru İş İlanlarına Ulaşma: Almanya'da iş ilanlarını yayınlayan birçok web sitesi bulunmaktadır. Aşağıda daha detaylı olarak listelenen bu iş ilanı sitelerine Monster, Stepstone gibi örnekler verilebilir.

 • Almanca Bilgisi: İngilizce Almanya'da iş bulmak için yeterlidir, ancak Almanca'yı da B2 gibi yetkin bir seviyede bilmeniz halinde bu Almanya'da iş bulmak için büyük bir avantaj sağlayacaktır.

 • İş Başvuruları: İlginizi çeken işlere doğru dokümanlarla iş başvuruları yapılmalıdır. Yapılan tüm başvurular aksi söylenmediği sürece CV ve Cover Letter ile birlikte yapılmalıdır. 

 • Mülakatlar: İşverenler sizin işe uygunluğunuzu değerlendirmek için bir mülakat görüşmesi talep edebilirler ki bu en çok istediğiniz şeylerden birisi olacaktır. Bu mülakatlara yönelik olarak iyi bir hazırlık yapılmalı ve görüşmeye gitmeden önce şirket araştırılmalıdır.

 • Almanya'da İş Arama İzinleri: İşi Türkiye'den değil Almanya'dan aramak isterseniz ve bunu karşılayabilecek bir bütçeniz varsa, bilfiil Almanya'da iş aramak için iş arama vizesine de başvurabilirsiniz. Bu size iş bulabilmeniz için 6 aylık bir izin verecek ve iş bulduğunuzda hemen çalışma ve oturma iznine dönüşecektir. Eğer bir AB ülkesinin vatandaşıysanız, bu izinlere ihtiyacınız olmayacaktır.

Şimdi hem Almanya'dan hem de yukarıda verdiğimiz bilgilerin detaylarından bahsederek yazımıza devam edelim.

Almanya’da Yaşam

Küçüklüğümüzden beri duyduğumuz bir takım şeyler var ve bu şeyler Almanya’ya giden herkesin mali durumunun iyileştiğini söyler genelde. Peki, bu doğru mu? Cevap veriyoruz, kesinlikle doğru. Almanya kesinlikle mali gücü çok yüksek bir ülke ve Avrupa Birliği’nin lokomotif ülkesi. O kadar ki, tek bir ülke olarak Avrupa Birliği’ndeki borçlu ülkelerin tümünün borcunu kapatabilecek ve bunu neredeyse hissetmeyecek bir mali güce sahip.

Almanya’da market alışverişlerine gelirsek, refah gücü yüksek her ülkede olduğu gibi Almanya’da da market alışverişlerinde paraya dikkat etmeniz gerekmiyor desek yeridir. Bir kişinin market masrafı tahminen 250 € civarlarında olacaktır. 4 kişilik bir ailede ise 400 € - 500 € arasında olacaktır diye düşünüyoruz. Almanya’da çok ünlü market zincirleri de bulunuyor ve fiyatları çok uygun diyebiliriz. Örneğin; LIDL ve ALDI Hollanda’da da bulunuyor ve burada dahi Hollanda’nın kendi market zincirlerinden daha uygun fiyatlar sunabiliyorlar.

Hollanda’ya taşındıktan sonra bizim Almanya’da garipsemeye başladığımız konulardan birisi de ödeme yöntemleri. Hollanda’da biz bunların hepsini banka kartı (debit card) ile direkt olarak hesabımızdan yaparken, Almanya’da bazı yerlerde bırakın banka kartlarını, kredi kartlarının bile çalışmadığını veya kabul edilmediğini görebiliyorsunuz. Hala nakit kullanımı çok aktif ve yanınızda nakit bulundurmanız çok faydalı olacaktır.

Bu arada Almanya’nın Türkler için neden tercih sebebi olduğunu Almanya’da bir McDonalds’ a falan girdiğinizde anlayabiliyorsunuz. Çünkü McDonalds’ larda Türkçe kullanım menüleri de bulunuyor. Yine aynı şekilde, aradığınız her şeyi bulabileceğiniz Türk marketleri ve mağazaları Almanya’nın her türlü yerinde mevcut. Size şöyle söyleyebiliriz, bazen yeri geliyor İngilizce ile işinizi çözemiyorsunuz, ancak Türkçe konuşan birisine illaki denk geliyorsunuz. Zaten Almanya’nın birçok bölgesinde, İngilizce konuştuğunuzda Almanca yanıt almanız çok olası olacaktır.

Almanya’da yaşayan kişilere gelirsek, Almanya insanı dakik, düzenli, disiplinli ve kuralcı diyebiliriz. Bu noktada bilerek Almanlar diye belirtmiyoruz, çünkü bu ülke yaşayan herkesi bu hale çeviriyor. Alacağınız randevular birkaç hafta sonrasına verilebiliyor veya işle alakalı toplantılarınızı bir ay öncesinden planlamanız gerekebiliyor. Bu gibi durumlar sizi bir ajanda kullanmaya ve bu konuda hassas olmaya alıştırıyor.

Almanya aynı zamanda çöp ayrıştırma konusuna da çok önem veren ülkelerden birisi. Çöplerin biyolojik çöpler, kağıt ve kartonlar, plastikler, diğer çöpler olarak evde ayrıştırılması gerekiyor. Buna ek olarak, camların, pillerin, elektronik çöplerinin, vb. çöplerin ayrıştırma merkezlerine götürülmesi gerekiyor ve bunlardan illa ki evinize yakın birisi oluyor.

Son olarak, çalışma arkadaşlarımızdan ve Almanya’ya yerleşen danışanlarımızdan edindiğimiz bilgilere bakarsak, Almanya’da resmi işlemlerin çok uzun sürdüğünü ve bunun gerçekten insanı daraltacak sürelere çıkabildiğini biliyoruz. Hala birtakım işlemlerin kağıt üzerinde yapılmasından kaynaklanan bu durum yakın gelecekte çözülecektir diye umuyoruz.

Almanya’da İş Hayatı

Almanya’da nasıl iş bulunur konusuna geçmeden önce, şimdi biraz da Almanya’da iş hayatı konusundan bahsedelim. Almanya iş bulma arayışında olan kişilerin özellikle bu konuya dikkat etmesi gerektiğini belirtebiliriz.

Bir önceki konuda da biraz bahsettiğimiz gibi, Almanya’da disiplin, dakiklik ve efektiflik esastır. İşe gelen kişi, gerçekten işini iş başında geçirir ve Türkiye’ye kıyasla sosyal muhabbet süresi inanılmaz azdır. Belirlenen çay molası saatlerinde molalarınızı yapabilir ve sosyalleşebilirsiniz. Ancak bunun dışında kişiler işleriyle meşgul olmayı isterler ve sonuna kadar çalışırlar.

Almanya’da çalışma saatleri değişken olabilmekle beraber genellikle 35-40 saat arasında diyebiliriz. Buna ek olarak, saatler konusunda da esnek davranmaktalar. Giriş-çıkış saatleri genelde kontrol edilmez. Yalnızca sizin bir hafta içinde doldurmanız gereken saatleri doldurmanız gerekmektedir ve çalışma saatleri hakkında sizin söyledikleriniz güven esasına dayalı olarak doğru kabul edilmektedir. Burada tabii bir parantez açmak gerekir, bu güvene rağmen suistimal edilmesi halinde bu kontrat fesih sebebi olarak kullanılabilir.

Almanya’da yıllık izinler genellikle yılda 30 gün olarak verilmektedir ve bunun için Türkiye’deki gibi şirkette çalışma süresi veya mesleki tecrübe gibi konulara bakılmaksızın bu hak tüm çalışanlara verilmektedir. Haftalık çalışma 5 gün olarak sayıldığı için de bu 6 haftalık bir izne denk gelmektedir. Tabii şirketlerin bunun daha fazlasını vermesi mümkündür. Örneğin benim şirketimde yıllık izin 40 gün olarak uygulanmaktadır.

Özellikle Münih, Berlin gibi büyük şehirlerdeki şirketler uluslararası çalışan alımına çok açıklar ve genelde kadrolar dünyanın dört bir yanından gelen expatlar ile kurulmakta. Dolayısıyla bu şehirlerde şirket dilinin de İngilizce olma olasılığı artmaktadır.

Bu arada Türklere farklı gelen şöyle bir özellik var ki, Almanya’da size çalıştığınız için bir öğle yemeği verilmez. Çok büyük şirketler Catering firmaları ile anlaşarak size ucuz yemek sağlayabiliyorlar, ancak yine de bunun ücretini ödemesi gereken sizsiniz. Tabii ki yemeğinizi evden de getirebilir veya öğle arasında dışarda da yemek yiyebilirsiniz.

Eğer Almanya’da iş bulma arayışınızı başarıyla tamamladıysanız ve artık Almanya’da çalışıyorsanız, tatillerinizi gönül rahatlığıyla telefonunuza bakmadan geçirebilirsiniz. Zira tatiliniz sırasında aranmanız inanılmaz anormal bir durumdur. Yine aynı şekilde, diyelim ki hasta oldunuz, sadece sizden sorumlu amirinize haber vermeniz yeterlidir ve evde kalabilirsiniz. Eğer hastalık izniniz 4 gün veya daha fazla olmak zorunda ise rapor sunmanız da gerekmektedir.

Bu arada, olmasın ama diyelim ki şirketinizde bir problem yaşadınız, ilk kez İK bölümlerinin aslında nasıl olması gerektiği ile karşılaşıyorsunuz. Bir Alman şirketinde çalışıyorsanız İK bölümü sizin huzurlu bir şekilde çalışmanız için gereken her şeyi yapacaktır. Ev bulmanız gibi kişisel konularınızda bile yardım alabilirsiniz. Ancak özellikle şöyle bir örnek düşünün, yöneticiniz size bağırmaya kalktı veya daha bile azı, agresif bir tutumda bulundu. Bunu İK’ya rapor ederseniz direkt olarak yöneticinizden bu konuda açıklama istenir ve emin olun bu konu çözülür. Bu sebeple kesinlikle yöneticileriniz ile karşılıklı saygı çerçevesinde profesyonel bir ilişkiye sahip oluyorsunuz.

Almanya İş Bulma Rehberi

Şimdi beraber biraz daha Almanya iş bulma konusuna odaklanalım ve Almanya’da nasıl iş bulunur konusuna daha detaylı cevaplar verelim. Bu başlık altında Almanya’da kimler çalışabilir ve Almanya’da iş bulabilmek için neler gerekir sorularına cevap vereceğiz.

Almanya’da Kimler Çalışabilir?

Avrupa’nın tamamında çalışan açığı bulunuyor. Ancak, Almanya’daki açık bir başka seviyede diyebiliriz. Dünyanın en büyük 4üncü ve Avrupa’nın 1inci ekonomisi olan ve üretimde inanılmaz aktif olan Almanya’nın nüfusu yaşlanmakta ve bu sebeple ülke dışardan iş gücüne ihtiyaç duymakta. Bütün ülkelerde ihtiyaç duyulan mühendislik, yazılım, IT, data gibi alanlara bu ülkede de ihtiyaç var. Ancak bizim danışanlarımızdan gördüğümüz kadarıyla Almanya finans ve bankacılık konusunda da bir atılım yapmakta ve bu alanda da fazlasıyla expat alımı yapmaktadır. Yine aynı şekilde doktor, hemşire gibi tıp alanında görev alan kişilerin de en kolay göçebildiği ülke statüsündedir. Bu alanların hemen arkasından da tedarik zinciri, satış-pazarlama, dijital medya vb. alanlar gelmektedir.

Eğer alanınız birebir olarak halkla veya yerel Alman şirketleri ile iletişime geçmenizi gerektirecek bir alan ise, en az B1 seviyesinde Almanca bilmeniz beklenmektedir. Bunu da genelde resmi bir sertifika ile kanıtlamanız beklenmektedir. Almanya’nın en bilinen kurumu olan Goethe Institut kurumunun Türkiye’de de şubeleri ve hatta eğitimleri bulunmaktadır.

Almanya’da İş Bulabilmek için Neler Gerekir?

Öncelikle Almanya’daki çalışan açığı o kadar fazla ki, birçok alanda birçok farklı vize yöntemi kullanılabilmektedir ve neredeyse hemen herkes için bir çözüm bulunabilmektedir. Bu yüzden tam olarak kriterleri belirtmek güç. Ancak özetlemek gerekirse; mesleki sertifikanız olması, alanınızda tecrübeli olmanız ve işinizi yapabilmenize elverişli derecede yabancı dil bilmeniz yeterlidir.

BestinCV olarak biz ise Almanya’da yüksek nitelikli göçmen vizesine odaklı olarak çalışmaktayız. Bu vizeye uygun olabilmeniz için aşağıdaki şartların sağlanması gerekmektedir;

 • Lisans derecesi (4 yıllık üniversite eğitimi)
 • Çok iyi derecede İngilizce (B2 ve üstü seviyede)
 • Mesleğinizde yeterli derecede tecrübe (2 yıl veya daha fazlası)

Bu şartları sağlıyorsanız Almanya’da yüksek nitelikli göçmen vizesi üzerinden iş arayabilirsiniz. Eğer tecrübe süreniz 5 yılın üstündeyse, maaş şartlarını karşılıyorsanız ve en az bir yıllık iş teklifi alırsanız da, Blue Card için de başvuru yapabilirsiniz.

Almanya’da Nasıl İş Bulunur?

Almanya’daki yaşamdan, iş hayatından vs. bahsedince zaten neden Almanya’nın birçok kişinin hedefinde olduğunu hepimiz anlamış olduk. Peki, esas konumuza gelirsek, Almanya’da nasıl iş bulunur sorusunun cevabını verelim.

Öncelikle iş bulmak istiyorsanız iş başvuruları yapmanız gerekiyor ve bunun için de CV ve Cover Letter kullanmanız gerekiyor. Aynı Hollanda yazımızda belirttiğimiz gibi Almanya’da da part-time ve stajyerlik de dahil olmak üzere tüm iş başvurularında CV’nizin yanına Cover Letter da eklemeniz beklenir.

Bu kısımla alakalı olarak bazen bize Almanca CV hazırlayıp hazırlamadığımız da soruluyor ve bu konuda bir kafa karışıklığı yaşandığını görüyoruz. Öncelikle eğer ikinci yabancı diliniz İngilizce ise, her zaman başvurularınızın İngilizce CV ile yapılması beklenir. Eğer Almanca CV ile başvuru yaparsanız, sizin B2 ve üstü seviyede, yani mülakata girebilecek seviyede Almanca bildiğiniz düşünülür. Durum bu değilse ve bu mülakatta fark edilirse de, bu sizin için büyük bir dezavantaj yaratacaktır. Bu sebeple başvurularınızın İngilizce CV ile yapılması daha avantajlı olacaktır. Vize sürecinde Almanca CV gerekmesi halinde ise, yeminli bir mütercim tercümandan İngilizce CV’nizi Almanca CV’ye çevirmesini isteyebilirsiniz.

Bu arada Almanya’ya yakın zamanda iş bulduğu için göç eden bir tanıdığınız varsa ve sizin için referans olabiliyorsa bu da çok önemlidir. Almanya’da referansa çok önem verilir. Özellikle size referans olabilecek kişi kendi şirketlerinde çalışıyorsa o zaman tam anlamıyla referans olarak kabul edilir. Dolayısıyla, Almanya’da çalışan arkadaşlarınızdan, pozisyonlar açıldığında sizi bilgilendirmesini istemeniz faydalı olacaktır.

Tabii önemli konulardan birisi de bizlerin “non-EU” olması, yani çalışma ve oturum vizemizin olmamasıdır. Bazen LinkedIn’den başvuru yaptığınızda “çalışma izniniz var mı?” sorusu ile karşılaşırsınız. Birçok kişi bu soruyu gördüğünde karşısındaki şirketin büyük ihtimalle vize çıkarmaya gönüllü olmadığını düşünüyor. Ancak işin gerçeği tam olarak böyle olmayabilir ve ilanı açan şirketin vize çıkarmaya yetkisi de olmayabilir. Biz bu soruyu gördüğünüzde başvuru yapmamanızı tavsiye ediyoruz, çünkü büyük ihtimalle bu şirket sponsor listesinde olmadığı için bu soruyu sormak durumunda kalmaktadır. Yani aslında sizin çalışma vizeniz olmadığı için değil, karşınızdaki şirket size vize çıkaracak kapasitede olmadığı için ret cevabı gelecektir. Şirket sponsor bir şirket olduğunda, görüştüğü kişinin AB içinde veya dışında olmaması bir şey ifade etmeyecektir. Çünkü zaten kolayca çalışma izni alınabilecektir.

Bizim beraber çalıştığımız kişilerin Almanya’da işe giriş maaşlarına ve işe alım ajanslarının tekliflerine bakarsak, ortalama olarak 55.000 – 65.000 € yıllık brüt ücret ile işe girildiğini görüyoruz. Dolayısıyla iş başvurularında size “maaş beklentiniz nedir” sorusu yöneltildiğinde, bu skala içinde bir rakam belirtmeniz de faydalı olacaktır. Mühendisler aynı zamanda Almanya Mühendis Maaşları hakkında bilgi verdiğimiz diğer blog yazımıza da göz gezdirebilirler.

Şimdi aşağıda Almanya iş bulma sürecinizin devamına ait bazı detay bilgiler de paylaşalım.

Almanya’da İş Bulmak için İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Almanya’da nasıl iş bulunur sorusundan hemen sonra en çok bize sorulan şeylerden birisi de Almanya’da iş başvurusu nasıl yapılır sorusudur. Başvurularınıza başlamadan önce profesyonelce düzenlenmiş ve yazım hatası olmayan CV ve Cover Letter taslaklarına sahip olmanızı önermekteyiz. Çünkü Almanya’da yapacağınız iş başvurularının CV + Cover Letter şeklinde yapılması beklenmektedir.

Birçok başvuru portalında CV’nin yanı sıra “diğer ekler” gibi kısımlar görebilirsiniz. Bu kısımda tek bir ek eklenebiliyorsa Cover Letter’ınızı, birden çok ek eklenebiliyorsa da, Cover Letter ile birlikte en önemli ve iş ilanına uygun sertifikalarınızı eklemenizi bekliyor olacaklardır.

Peki, başvurularınıza başlamadan önce profesyonelce düzenlenmiş ve yazım hatası olmayan CV ve Cover Letter taslaklarınız olsun demiştik. Buna uygun, doğru dokümanları nasıl hazırlayabilirsiniz, aşağıdaki başlıklarda inceleyelim.

Almanya için Doğru CV Nasıl Hazırlanır?

Daha önceki yazılarımızda da belirttiğimiz gibi, Türkiye aslında Amerika’nın CV formatına benzer bir yapı kullanmaktadır ve bu yapı Avrupa’nın CV tarzına uygun değildir. Amerika için CV düzenlerken, sahip olduğunuz tüm yetenekler ve sunabileceğiniz tüm bilgiler CV’de belirtilir. Ancak Amerikan tarzında “Resume” düzenlenirken biraz daha özet bilgiler, daha kısıtlı sayfa sayısı ile sunulur. Belli seviye Avrupa’nın genelinde ve Almanya’da kullanılan kıstasları buna benzetebiliriz.

Buna ek olarak, eğer Avrupa’da başvuru yapıyorsanız, CV’niz daha özet bir şekilde sunulacağı için, sunulan şeylerin şirkete ve iş ilanına yönelik olarak işlenmesi beklenir. Yani, yalnızca karşı tarafın ilgisini çekecek ve alakalı bilgiler CV’nizde yer almalıdır. CV’nizin sayfa sayısını aşıyor olması bile ret almanıza sebep olabilir. Tabii bunu aşırıya kaçırıp, çok tecrübeli bir aday iken 1 sayfalık, gereğinden fazla özet bir CV sunulması da ret alınmasına sebep olabilir.

Bu arada tabii ki normalde uluslararası olarak uygulanan CV kurallarının da CV’nin içeriğinde uygulanması gerekmektedir. CV’ler yazılırken kullanılan “CV İngilizcesi” olarak belirtilen kurallar bulunmaktadır ve bunları genelde bu işin ehli olan “Technical CV Writer” niteliğindeki kişiler bilmektedir. CV’niz ancak CV İngilizcesi kurallarına uygun olarak düzenlenirse, profesyonel bir görünüm kazanacaktır.

Yine aynı şekilde, Türkiye ile Avrupa arasında pozisyon tanımı farklılığı da yaşanabilmektedir. Örneğin Türkiye’de koordinatör pozisyonları genelde müdür seviyesinin üstündedir. Ancak Almanya’ya başvuru yaparken CV’nizde pozisyon tanımınızın koordinatör olması halinde istediğiniz etkiyi yaratmayabilir. Zira, Almanya’da koordinatör pozisyonu gerçekten koordinasyonu sağlamak içindir ve bu pozisyonu dolduran kişilerin çok nitelikli olması aranmaz.

Son olarak, sitemizde başka yazılarımızda da bahsettik ancak yine belirtmek isteriz ki, Almanya ve Avrupa başvurularında Europass CV formatı kullanılmamalıdır. Standardizasyon amacı ile başlatılan bu CV formatı başarıya ulaşamamıştır ve şu anda kabul görmemektedir.

Almanya için Doğru Cover Letter Nasıl Hazırlanır?

Almanya’da nasıl iş bulunur diye soruyorsanız, ikinci soracağınız soru bu olmalıdır. Cover Letter’ın iş başvurularında ne kadar aktif bir rol oynadığını bilmek insanı gerçekten şaşırtıyor. Bu sebeple bu doküman özenle düzenlenmelidir.

Öncelikle bir ilana CV ve Cover Letter’ın beraber iletilmesi, işverene sizin bu başvuruya özendiğiniz izlenimini vermektedir. Sizin tarafınızdan bakarsanız da, işverenin başvuruyu daha dikkatli bir şekilde değerlendireceğini anlatmalıdır. Çünkü CV bir adayı anlayabilmek için yetersizdir. Biz hep Cover Letter’ın kağıt üzerinde yapılan bir mülakat olduğunu söylüyoruz. Çünkü eğer Cover Letter üzerinde; neden bu şirketi seçtiniz? Neden bu iş ilanını seçtiniz? Ve biz sizi neden seçmeliyiz? Sorularının cevabını verebilirseniz, mülakata çağrılırsınız. Mülakat da zaten iş teklifinin kapısını aralayan en önemli şeydir.

Sitemizde sağ üst kısımda göreceğiniz gibi, ücretsiz ön değerlendirme hizmeti de sunmaktayız. Bu hizmetimiz sebebiyle bize gelen yüzlerce CV ve Cover Letter’ı incelediğimizde ise bir takım Cover Letter hatalarının ortak olarak yapıldığını fark ettik. Öncelikle Cover Letter CV’nizin bir özeti değildir. Bu şekilde bir anlatım karşı taraf için sıkıcı olacaktır. Çünkü zaten bildikleri bilgileri tekrar okuyor olacaklardır.

İkinci olarak ise, her şirkete aynı Cover Letter’ın iletilmesi yanlışlığı yapılmaktadır. Profesyonel bir kişi, Cover Letter’ı incelediğinde sizin o Cover Letter’ın nerelerini değiştirdiğinizi anlayabilmektedir. Bizim tavsiyemiz, İngilizce hatalarından arındırılmış ve farklı iş ilanlarına göre uyarlanabilecek, profesyonel bir Cover Letter taslağına sahip olmanızdır. Cover Letter nedir merak ediyorsanız ve daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz blog yazımızı da okuyabilirsiniz.

Almanya’da İş Bulma Konusunda LinkedIn’in Önemi

Peki, LinkedIn Almanya’da da yaygın olarak kullanılıyor mu? Bu sorunun cevabı kesinlikle evet. Avrupa’nın genelinde LinkedIn yaygın olarak kullanılıyor ve genelde recruiterlar sizinle LinkedIn üzerinden iletişime geçme eğiliminde olabiliyorlar. Bu aşamada bir işe alım ajansında çalışan bir recruiterların (headhunter veya işe alım uzmanı da denebilir) size ulaşması ise belki de en büyük şansınız olabilir.

LinkedIn’de kesinlikle uygulanması gereken şey ise, profilinizin CV’nize ve Cover Letter’ınıza uyumlu olması gerekliliğidir. Aynı zamanda, email adresinizi de LinkedIn profilinizde belirtebilirseniz, sizinle daha rahat bir şekilde iletişime geçebileceklerdir.

Ek olarak, fark etmemiş olabilirsiniz ancak, LinkedIn profilinizin yıldız profil seviyesine ulaşmış olması, yani gerekli olan tüm bilgilerin doldurulmuş olması gerekmektedir. Bunun olması sizin recruiterlar tarafından yapılan aramalarda daha önde çıkmanızı sağlayacaktır.

LinkedIn’de iş ararken dikkat edilmesi gereken bazı kıstaslarda bulunmaktadır. Bunları aşağıda bulabilirsiniz;

 • Görünürlüğünüz yalnızca hedeflediğiniz ülkelere özel olarak ayarlanmalıdır
 • Hedef ülkeleriniz ile birlikte hedef pozisyonlarınızın da belirlenmesi gerekmektedir
 • Profilinizin görünürlüğünün, özellikle HR görevlileri ve headhunter’larca görülecek şekilde düzenlenmesi gerekmektedir
 • Hedeflediğiniz pozisyona ve bu pozisyonu hedeflediğiniz ülkenin veya ülkelerin doğrularına göre LinkedIn profilinizin düzenlenmesi gerekmektedir
 • Hangi alanlarda yetkin olduğunuz, LinkedIn’de doğru şekilde ifade edilerek, profiliniz iş ilanları ile eşleşir hale getirilmelidir

Bunların hepsine dikkat edildikten sonra şansınız çok artacaktır. Son olarak, profilinizin İngilizce hatası olmaksızın düzenlendiğinden emin olmanız gerekmektedir ve “opentowork” etiketi kullanılmamalıdır. Biz istatistiklere dayanarak bunun faydadan çok zarar getirdiğini düşünüyoruz.

Almanya İş Bulma Siteleri

Eğer Almanya iş bulma arayışındaysanız muhtemelen bunların birçoğunu biliyor olacaksınız. Ancak biz yine de sizin için bir noktada toplamak istiyoruz. En çok kullanılan siteleri sıralayacak olursak;

 • Monster.de
 • Stepstone.de
 • De.indeed.com
 • Glassdoor.de
 • jobboerse.arbeitsagentur.de
 • simplyhired.de
 • de.jobrapido.com
 • careerjet.de

web sitelerini Almanya iş bulma yolculuğunuzda kullanabilirsiniz.

Almanya İş İlanı Siteleri

StepStone

StepStone, Almanya'nın en popüler iş ilanı sitelerinden biridir. Farklı sektörlerdeki iş ilanlarını kolayca bulmanızı sağlar. CV'nizi yükleyebilir ve istediğiniz kriterlere göre filtreleme yaparak en uygun iş ilanlarını seçebilirsiniz.

Monster Deutschland

Monster Deutschland, Almanya genelindeki iş ilanlarını listeleyen bir platformdur. Çeşitli pozisyonlarda ve sektörlerdeki iş fırsatlarını takip edebilir, CV'nizi yükleyerek işverenlerin size ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

XING Jobs

XING Jobs, Almanya'da profesyonel ağınızı genişletmenize ve iş fırsatlarını bulmanıza olanak tanır. Farklı sektörlerdeki iş ilanlarını içeren bu platform, iş arayışınızı daha etkili bir şekilde yönetmenizi sağlar.

Indeed Deutschland

Indeed Deutschland, Almanya'daki iş ilanlarını bir araya getiren küresel bir platformdur. Filtreleme seçenekleri ve ilanlara kolay erişim imkanı sunarak iş arama sürecinizi kolaylaştırabilir.

Jobware

Jobware, Almanya'daki iş ilanlarını listeleyen bir diğer popüler platformdur. Sadece genel iş ilanlarını değil aynı zamanda uzmanlık gerektiren pozisyonları da bulabilirsiniz.

Kimeta

Kimeta, Almanya genelindeki iş ilanlarını kapsayan bir platformdur. Farklı sektörlerdeki iş fırsatlarını arayabilir ve başvurularınızı yönetebilirsiniz.

 

Sizlere Almanya’da nasıl iş bulunur detaylı şekilde anlatmaya çalıştık. Eğer bu yolda profesyonel destek almak ve daha emin adımlarla ilerlemek isterseniz; sitemizdeki diğer blog yazılarımızı, hizmetlerimizi ve danışmanlık paketlerimizi inceleyip bizimle iletişime geçebilirsiniz. Biz de size hem profilinizin hangi noktalarda geliştirilmesi gerektiğini söyleyebilir hem de diğer danışanlarımıza olduğu gibi size de maksimum desteğimizi sunabiliriz.

Herkese sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

Çerez Kullanımı

Çerezler (cookie), bestincv.com web sitesini ve hizmetlerini daha etkin bir şekilde sunmamızı sağlamaktadır. Çerezlerle ilgili detaylı bilgi için gizlilik politikamızı ziyaret edebilirsiniz.